Montare computer de bord

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Montare computer de bord

    Salut. Am reusit sa montez pe un logan abs plus un bord de prestige, dar am o mica problrma. nu stiu unde sa leg firul pentru debitul de benzina. la ce pin in UCE fiindca pinul 6 este liber si al intrare si la iesire?
    ma poate ajuta cineva?
    daca nu macar cu o schema electrica a UCE.

  • #2
    fii te rog mai explicit, din cate stiu nu se leaga nicaieri UN PIN 6 pentru calculator de bord
    Last edited by crististreulea; 1 March 2008, 14:59.
    sigpic

    Comment


    • #3
      Ce culoare are firul care trebuie introdus in UCE?
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #4
        era cineva din Iasi/Galati care vindea asa ceva, uite aici link
        el avea si un manual cu instructiuni de montare. intradevar stiu si eu ca trebuie tras un fir pina in UCH.
        ia legatura cu ciprishor si vezi daca te ajuta
        Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

        Comment


        • #5
          Nu in UCH, ci in UCE injectie trebuie tras fir.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            asa stiam si eu ca se trage un fir de la UCE mai exact in cutia sigurante motor exista o mufa si de acolo se trage firul de debit pana la mufa gri de la bord
            sigpic

            Comment


            • #7
              sa fiu mai explicit am schimbat bordul , am schimbat maneta de la stergator cu un de la prestige care are buton. am facut toate legaturile adica de la maneta la mufa bordului si de la mufa gri am tras un fir care trebuie legat in Ice. nu gasec locul unde trebuie legat. Pinul 6 se refera la pinul din mufa uce. am inteles ca la pinul 6 din randul din mijloc trebuie legat firul de debit dupa un manual de computer de bord gasit pe internet si care este facut de dydycom. problema mea este ca in mufa respectiva pinul 6 la mine este liber si la intrare si la iesire. la mine functioneazas perfect bordul si CB. indica tot in afara de consum si litri consumati. am incercat si alta varianta adica mai am uu logan varianta ambition. l-am desfacut si am incaecat sa urmaresc unde este legat firul in UCE. problema este ca la ambtion mufa din UCE difere total de mufa din UCE de la abs plus. precizez ca ambition are un an jumate.
              problema mea este asadar, unde gasec o schemna, dau daca ma poate ajuta cineva si sa imi spuna exact la ce pin din mufa uce trebuie legat cablul. mersi mult.
              PS: am incercat sa obtin informatii si de la cei care monteaza CB dar nu vor sa ma ajute. Am vrut chiar sa le platesc, dar eu sunt din arad si nu am cum sa ajung la Bucuresti sau la iasi. apropo stiti pe cineva din zona arad-timisoara-oradea care stie si poate sa active anumite functii pe logan cum ar fi indicatorul pentru usi deshise si autoblocare usi ca la ambition. va multumesc.

              Comment


              • #8
                ...Sa zic aici ca minti....
                eu nu imi aduc aminte sa ma fi sunat cineva si sa nu il ajut...Poate de asta sunt atatia care acum se dau rotunzi si monteaza pt ca am spus intotdeauna ce si cum. Da-mi un telefon...E in manual trecut si te ajut...Dar nu mai vb prostii pe aici cum ca ai sunat si nu te-am ajutat....
                Daca nici aici nu gasesti ce te intereseaza mai cauta prin forum...sigur este ascuns pe undeva. foloseste "Search"

                Comment


                • #9
                  Mersi

                  scuze nu pe tine te-am sunat si nu ai raspuns.
                  mersi pentru informatii, am incercat l-am legat la firul portocaliu din dreapta jos dar tot nu functioneaza . Ce sa fac?

                  nu mai citati (nu mai dati "quote") la ultimul mesaj postat; se subantelege ca la el se face referirea!
                  Last edited by Seba; 3 March 2008, 13:57.

                  Comment


                  • #10
                    Va multumesc la toti pentru ajutor. Am urmat sfaturile date de dydycom si am rezolvat functioneza perfect. Cat de curnd o sa imi montez si o alarma probail viper 330v pe telecomnda masini. Ce parere aveti?

                    Comment


                    • #11
                      A fost placerea mea...
                      ce vreau sa va spun tuturor este ca nu pot raspunde de fiecare data ...dar perseverenta este mama reusitei...asa ca mai incercati...si daca se poate va ajut
                      Daca nici aici nu gasesti ce te intereseaza mai cauta prin forum...sigur este ascuns pe undeva. foloseste "Search"

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by dydycom View Post
                        A fost placerea mea...
                        ce vreau sa va spun tuturor este ca nu pot raspunde de fiecare data ...dar perseverenta este mama reusitei...asa ca mai incercati...si daca se poate va ajut
                        daca vreau sa imi pun si eu un cb pe un preference,ce imi trebuie?
                        daca ma poti ajuta te rog,zimi si mie ce trebuie sa cumpar si daca se monteaza greu
                        Am pierdut multe in viata,dar niciodata nu mi-am pierdut respectul fata de cei care-l merita!!

                        Comment


                        • #13
                          Si asta se va continua aici
                          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google