Modificari Computer De Bord - Am Nevoie De Schema

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Modificari Computer De Bord - Am Nevoie De Schema

    Salutare,

    As dori sa fac cateva modificari / imbunatatiri ale CB si as dori o schema electronica a pcb-ului, daca are cineva please help....

    Multumesc.

  • #2
    am incercat eu acum cativa ani sa fac rost de o schema, cu oferta de schema la schimb de la alte masini, dar n-am avut cu cine sa discut. singura informatie pe care ti-o pot da de ajutor, e ca borduile de dacia sunt facute de firma takosan din ploiesti.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      O sa le sparg fabrica, ce sa le fac? :-), anyway daca nu merge o sa incerc prin canbus...

      Comment


      • #4
        cre' ca incerci degeaba canbus. nu retin sa fie vre-un tja1040 pe placa... cre' ca prin k-line, dar nici aia nu-s sigur ca merge. cred ca bordul se programeaza direct microcontrelerul prin jtag sau spi si eepromul e serial, deci nu necesita nimic special. le stie dracu', ca am vrut si eu sa vad ce scrie prin el, da' m-am lasat pagubas fara schema.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #5
          O schema a UCH cine imi poate da si mie.
          Merci

          Comment


          • #6
            cu uch-ul cred ca te poate ajuta cineva care a lucrat sau lucreaza la siemens/conti in timisoara/iasi...
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #7
              vreau si eu schema uch-ului rog frumos un pm

              Comment


              • #8
                Scribd is the world's largest social reading and publishing site.


                schema de la
                Computer De Bord
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Nu despre asta e vorba. Asta este schema cu legaturi. Noua ne trebuie schema tabloului de bord si schema uch-ului (ce este in ele).
                  I HAVE A !sigpic
                  fara linkuri externe in semnatura

                  Comment


                  • #10
                    am gasit si am crezut ca va este de folos
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Dau o bere pt schema computer de bord!

                      Proiect: bord digital logan , duster, sandero. Ceva de genul maxidot skoda, vezi poza.

                      Comment


                      • #12
                        chiar nimeni n-are nici o schema?

                        Comment


                        • #13
                          @mdaniel: bordul ala din schema e cat se poate de "analogic" ca ala de acum de pe logan. ca sa poti afisa pe un display gen tv, cu rezolutie de x/y pixelli, ai nevoie de cu totul alt controller pe placa, decat asta de la logan, care stie doar sa aprinda niste segmente predefinite pe un display cu semne specifice. mai c-as paria ca n-o sa reusesti, decat daca iei un bord de skoda/vw si incerci sa-l faci sa afiseze valorile senzorilor de pe lighean. iar pt varianta asta, n-ai nevoie de schema detaliata a pcb-ului, ti-e de-ajuns schema generica din link-ul de mai sus si-un aparat de masura.
                          @romeo-alex: chiar n-are...
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • #14
                            Nu e chiar asa simplu sa adaptezi un bord la care comunicarea se face pe can pe o masina care nu are asa ceva.
                            Resoftari, leduri, activari functii, etc... in Cluj si Maramures.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Seba View Post
                              @mdaniel: bordul ala din schema e cat se poate de "analogic" ca ala de acum de pe logan. ca sa poti afisa pe un display gen tv, cu rezolutie de x/y pixelli, ai nevoie de cu totul alt controller pe placa, decat asta de la logan, care stie doar sa aprinda niste segmente predefinite pe un display cu semne specifice. mai c-as paria ca n-o sa reusesti, decat daca iei un bord de skoda/vw si incerci sa-l faci sa afiseze valorile senzorilor de pe lighean. iar pt varianta asta, n-ai nevoie de schema detaliata a pcb-ului, ti-e de-ajuns schema generica din link-ul de mai sus si-un aparat de masura.
                              @romeo-alex: chiar n-are...
                              @seba:
                              - am controller, cu display OLED chiar, cu o rezolutie de iti taie rasuflarea nici AUDI nu are asa ceva, nu asta e problema (de afisare), problema mea este sa stiu ce e cu firele din bord si cum proceseaza semnalele (analogice sau digitale) chipul de pe CB, daca trage ceva din CAN sau pur si simplu proceseaza semnale analogice (vezi sonda de nivel carburant, semnal de mileage etc...).

                              -nu am ce sa fac cu lcdul de skoda....nici nu ma intereseaza, era doar un ex.
                              - si daca vrei sa facem pariu ca reusesc eu sunt deschis, care e miza?

                              M-am apucat sa identific semnalale dupa schema atasata aici...

                              Ok, dupa ce am studiat schema am observat urmatoarele:

                              Tot ce intra, la nivel de semnal, in chipul pt LCD se rezuma la:
                              a se citi in ordinea: pin, semnal, senzor / sau sigurante

                              9 -> + BATERIE PRIN RELEU PRIN ÎNTRERUPERE CIRCUIT -> CUTIE SIGURANŢE HABITACLU (banuiesc cand se pune contactul)
                              10 -> + DUPĂ CONTACT PROTEJAT SIGURANŢĂ FUNCŢIE MOTOR SECURITATE -> CUTIE SIGURANŢE HABITACLU (contact dupa autentificare cheie ? )
                              11 -> + LUMINĂ DE POZIŢIE STÂNGA PROTEJAT -> CUTIE SIGURANŢE HABITACLU (lumiozitate LCD - lumini aprinse / stinse)
                              7 -> MASĂ ELECTRONICĂ STÂLP FAŢĂ STÂNGA (masa)
                              8 -> - JOJĂ NIVEL DE CARBURANT (199) - senzor nivel carburant
                              12 -> SEMNAL+ TEMPERATURĂ APĂ -> SENZOR TEMPERATURĂ APĂ INJECŢIE
                              24 -> SEMNAL+ JOJĂ NIVEL DE CARBURANT (199) - senzor nivel carburant
                              21 -> SEMNAL TUROMETRU>PUNCT MORT SUPERIOR>BOBINĂ>CALCULATOR ELECTRONIC>ALTERNATOR -> UNITATE DE CONTROL ELECTRIC INJECŢIE - scoate smenal rpm
                              22 -> SEMNAL VITEZĂ VEHICUL -> SENZOR VITEZĂ VEHICUL


                              Acum chipul respectiva calcueaza astfel:

                              -km - banuiesc senzor viteza - incrementeaza
                              -trip - la fel
                              -consum - senzor viteza + senzor nivel carburant
                              -temperatura - senzor temperatura
                              -nivel carburant - cele doua semnale senzor nivel carburant


                              Urmeaza sa masor si sa vad ce se intampla cu aceste semnale...

                              Pareri?
                              Last edited by mdaniel2x; 10 February 2011, 12:33. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google