Remapat Sau NU

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am inteles exact ce spui.
    Da motorul k7m este un motor vechi insa destul de intalnit la noi.
    Nu pot sa spun ca folosim aceleasi scule sau scule diferite. Fiecare model nu neaparat marca are nevoie ca sa fie accesibil de un set de scule specific.
    De exemplu pt a monitoriza anumit parametrii se pot folosi aceleasi aparate, dar pt a rescrie baza si apoi softul depinde de fiecare model.
    Avem un arsenal de scule iar mare parte din ele stau in laborator si aducem la sediu doar ce neste necesar pentru ziua respectiva de lucru, fiind vorba de aparatura electronica consideram ca trebuie folosita adecvat, intretinuta si depozitata corespunzator.
    Calitativ acordam aceeasi atentie unui logan ca si unui STI, cel din urma necesitand alte scule si mai mult timp de lucru.
    Ar fi pacat sa nu acordam atentia care se cuvine si Daciei.
    Poate se observa si din proiectul nostru cu loganul de cupa cat de atent se lucreaza si ca se folosesc piese de calitate, un ex ar fi kitul de ambreiaj pt curse care la o masina de cca 3000euro(Loganul meu nou) costa cca 500euro.
    Noi suntem atenti la calitate restul trecand in plan secundar, iar daca altii trateaza usor subiectul este problema lor, noi nu ne luam dupa nimeni ne facem treaba bine astfel incat sa obtinem rezultatele dorite.
    Ca o paranteza pot spune ca Loganul este o masina care te solicita foarte putin comparativ cu altele cu gestiune electronica mai avansata. Asta nu insemna ca nu are un ecu eficient pt ceea ce are nevoie acest automobil.
    ACORDAM ACEEASI ATENTIE CA LA ORICARE ALT AUTOMOBIL DE MARCA!
    FOLOSIN SCULELE ADECVATE CELE MAI POTRIVITE PENTRU MODELUL RESPECTIV!
    Probabil ca ai dreptate cum e la romani insa fiecare cu politica lui, noi nu intram in acel cerc avand propria viziune asupra tuningului.
    Daca doresti ceva special acum iti putem vinde un ecu cu 500euro pt modelul tau, full programabil, inclusiv program de editare, avand posibilitatea de a comanda la comanda auxiliare cum ar fi turbo, compresor, nos, injectie de apa si eventual doua softuri interschimbabile la buton, in orice moment al functionarii sau stationarii autovehiculului.
    Pe langa tuning si celbra operatie de chiptuning lucram in domeniul engineeringului auto.

    Comment


    • Un grafic pt 1.4, ai cumva? Multumesc.

      Comment


      • Nu am un gerafic liber pe care sa-l postez si fara acceptul propietarului ... nu pot sa pun, el a platit si el decide.

        Comment


        • ne omori cu fazele astea...
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • Nu cred ca ti-ar placea sa vi la noi sa modificam masina apoi fara sa sti sa o vezi pusa pe un site.
            Oricum fara acord noi nu publicam, daca se vede singura fisa de Dacia este de la masina mea.
            De ce nu veniti sa le masurati, una de serie alta modificata din fiecare mode... sau veniti cu tunerul vostru cu soft de serie apoi modificat si asa vedeti cantitativ pe ce dati banii.

            Comment


            • nu cred ca mi-as da seama ca tu ai pus tocmai fisa mea...
              Last edited by Cezar; 2 November 2009, 00:31.
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • Tu fa ceea ce crezi ca e bine, iar noua te rog sa ne permiti sa ne tratam clientii cu respect, oricare ar fi ei.
                Multumesc.

                Comment


                • Originally posted by mumus View Post
                  nu cred ca mi-as da seama ca tu ai pus tocmai fisa mea...
                  Sebi ti-a spus asa: vii cu cineva care iti poate salva si scrie softul tau de pe masina ta.
                  ala il salveaza , sebi < racingcode> isi face treaba . te dai cu masina, vii inapoi scoate softul lui, il pune omul tau softul tau si faci comparatia. daca e mai bun softu lui racingcode , marci banu si pleci cu softul.

                  sper ca am fost destul de explicit la ora asta din noapte si sper ca am inteles exact ce vroia sa spuna sebi.
                  Fuarte Nervos !!!

                  Comment


                  • [QUOTE=DomnulK;440883]Sebi ti-a spus asa: vii cu cineva care iti poate salva si scrie softul tau de pe masina ta.
                    ala il salveaza , sebi < racingcode> isi face treaba . te dai cu masina, vii inapoi scoate softul lui, il pune omul tau softul tau si faci comparatia. daca e mai bun softu lui racingcode , marci banu si pleci cu softul.

                    Deja observ ca ceea ce faci este rea vointa.
                    Nu inteleg cum de-ti permiti sa imi rastalmacesti vorbele si sa aduci in discutie idei care nici macar nu ne trec prin minte.
                    Nu stiu cum si de ce ai vrut tu sa tragi concluzia pe care o exprimi insa sa sti ca nu am nevoie de "avocat" sau interpret pentru ceea ce am de spus.
                    In cazul in care trebuiesc date lamuriri pentru cei care nu au inteles o pot face in mod direct. Asa ca am sa te rog sa nu imi mai interpretezi vorbele de nici un fel.
                    Daca cineva isi alege tunerul, indiferent care ar fi el noi ii respectam optiunea si nu alergam dupa clientii altcuiva.
                    Last edited by RACINGCODE; 2 November 2009, 07:51.

                    Comment


                    • DomnulK e data asta ai fost apsolut (aBsolut),total, pe langa subiect noroc ca e noapte ...nu ai fost atent deloc la discutie...eu vorbeam de incapatanarea lui de a raspunde la o intrebare clar. si el mi-a raspuns.
                      Last edited by darksid3; 2 November 2009, 09:24.
                      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                      Comment


                      • [quote=RACINGCODE;440900]
                        Originally posted by DomnulK View Post
                        Sebi ti-a spus asa: vii cu cineva care iti poate salva si scrie softul tau de pe masina ta.
                        ala il salveaza , sebi < racingcode> isi face treaba . te dai cu masina, vii inapoi scoate softul lui, il pune omul tau softul tau si faci comparatia. daca e mai bun softu lui racingcode , marci banu si pleci cu softul.

                        Deja observ ca ceea ce faci este rea vointa.
                        Nu inteleg cum de-ti permiti sa imi rastalmacesti vorbele si sa aduci in discutie idei care nici macar nu ne trec prin minte.
                        Nu stiu cum si de ce ai vrut tu sa tragi concluzia pe care o exprimi insa sa sti ca nu am nevoie de "avocat" sau interpret pentru ceea ce am de spus.
                        In cazul in care trebuiesc date lamuriri pentru cei care nu au inteles o pot face in mod direct. Asa ca am sa te rog sa nu imi mai interpretezi vorbele de nici un fel.
                        Daca cineva isi alege tunerul, indiferent care ar fi el noi ii respectam optiunea si nu alergam dupa clientii altcuiva.
                        rea vointa? deja ma jignesti...iti luam apararea...in fine, de multe ori, facerea de bine e viol de mama.
                        adica te-ar deranja sa vin cu interfata mea< daca as avea> cu care sa-mi copiez softul existent pe masina, sa te las sa-mi faci softul si sa fac comparatia intre ele?

                        P.S. ceea ce cred eu ca te-a deranjat au fost intrebarile de pana acum, dar nu ai avut motiv sa te iei de mine.
                        P.P.S. nu ma astept sa recunosti asta.
                        Last edited by NerviiMei; 2 November 2009, 12:06.
                        Fuarte Nervos !!!

                        Comment


                        • ati putea sa terminati cu cearta...
                          sebi (racingcode), daca am inteles eu lucrati dupa standardul ipc, de aia nu avem voie sa stam la mai putin de 3m de masina, corect? acu ori n-am inteles eu din exprimarea ta, ori tu nu te-ai excprimat bine, dar ce are prefectura cu coada vacii? adica standardul de acceptanta folosit in electronica (lipituri, innadiri, trasee, esd) cu distanta fata de masina. vrei sa-mi zici ca voi aveti bratari electrostatice sau strapsuri conductoare la pantofi si podea esd cand puneti mana pe ecu? mai...da-o dracu de treaba, ca doar nu produceti procesoare in garaj...
                          acum revenind la ecu, repet: ii modificati voi si algoritmul de functionare? adica ii rescrieti softul? firmware-ul, cu alte cuvinte, sau chiar si bootloader-ul, la o adica...
                          apropo, domnulk, cred ca ai facut o confuzie intre algoritm si frecventa...
                          si din nou sebi: vezi ca pana la urma doar benzina si avansul intra in discutie?
                          offtopic: stiu ca acum am fost si eu carcotas, pe chestia asta nu ma astept sa imi rapsunzi, si e chiar ok, tinand cont ca nu asta e subiectul topicului, pe viitor insa te rog incearca sa raspunzi cat mai scurt si la obiect la intreabri, daca se poate. evita discutiile detaliate la care pana la urma nu poti oferi rapsunsuri, pt ca ar insemna sa va puneti munca "la liber". si e de inteles asta, dar nu veni cu ipc, ca o sa te intreb in automotive care e criteriul de acceptanta pt o lipitura la o componenta thd si tare mi-e ca 90% dintre cei din firma racingcode or sa fluiere in degete; si stai linistit, ca si cei de la tcm sau dimsport pun pariu ca s-ar uita pe google pana ar da raspunsul
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • [QUOTE=DomnulK;440998]
                            Originally posted by RACINGCODE View Post

                            rea vointa? deja ma jignesti...iti luam apararea...in fine, de multe ori, facerea de bine e viol de mama.
                            adica te-ar deranja sa vin cu interfata mea< daca as avea> cu care sa-mi copiez softul existent pe masina, sa te las sa-mi faci softul si sa fac comparatia intre ele?

                            P.S. ceea ce cred eu ca te-a deranjat au fost intrebarile de pana acum, dar nu ai avut motiv sa te iei de mine.
                            P.P.S. nu ma astept sa recunosti asta.
                            Iti pot spune doar ca nu am dorit sa te jignesc, dar ca de obicei faci noise si-mi rastalmacesti vorbele.
                            Asa am interpretat eu comportamentul tau si mi s-a parut cinstit sa-ti spun.
                            Nu doresc ca tu sa fi clientul nostru sau sa nu fi alegerile de acest tip fiecare le face conform pregatirii si intelegerii de care dispune.
                            As vrea sa punem punct sa continuam constructiv sa discutam insa pe un alt ton, unul mai prietenos daca avem respect pentru o comunitate pe care o leaga o pasiune comuna.

                            Comment


                            • acum serios, n-am inteles nimic din ultimul tau post..si daca ma bag sa-l corectez, iar o sa-mi sari in cap ca-ti rastalmacesc vorbele.

                              nu fac noise si nu rastalmacesc nimic. doar ca urasc faptul ca cineva sa dea raspunsuri evazive in loc sa spuna: nu pot sa dau din casa, e secret profesional.
                              intre noi fie vorba, mare secret nu e si chiar daca spui ce faci exact, prea putini au acces la scule ca sa o faca, iar programatori de soft sunt si mai putini, foarte multi "tuneri" stiu sa copieze un soft de pe o masina pe o alta masina.
                              fiind masina mea in joc, e normal sa vreau sa stiu cat mai multe informatii despre ceea ce modifici si sa nu fiu dus cu zaharelul cu cuvinte si principii de care nu am habar, eu ca eu, ca ma mai documentez, mai inteleg 3 sferturi de prin documentatiile in cauza, dar sunt useri carora daca le-ai spus ECU si avans, deja vorbesti sanscrita veche, nu mai zic daca le spui knock sensor sau vibrochen.

                              ce am intrebat a fost pentru lamurirea mea personala si a restul userilor mai putin in tema.

                              restul intrebarilor ti le voi trimite pe pm.
                              Last edited by NerviiMei; 2 November 2009, 15:15.
                              Fuarte Nervos !!!

                              Comment


                              • OK te inteleg si uite cum arata o mica bucatica din masa de lucru, e pt tizul meu poza:

                                Asa este nu pot sa spun ce tine de secrretul profesional. Poate ca multi sunt familiarizati cu asta dar asa se procedeaza.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google