Remapat Sau NU

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asa daca mai si traduceti este mai mare dragul sa urmaresti postul asta.
    Eu vreau sa ridic cu ceva puterea motorului sau cel putin o vreau mai energica atunci cand am nevoie. De obicei regimul meu de mers la drum intins este 90-100 km/h si imi place sa vad ca scot un consum rezonabil in jur de 6, dar atunci cand depasesc un Tir, sau un vehicul mai lung vreau sa fie sprintena indiferent de consum dupa care sa pot reveni la regimul meu de mers.

    Comment


    • Nu poti decat sa ajuti putin motorul, eficienta mecanica e mica fiind un motor micut si de capacitate mica, dar f fiabil si placut la mers.
      Iti recomand inlocuirea raportului final de transmisie cu unul putin mai scurt. O sa ramai surprins ca vei merge putin mai turat dar cu pedala mult mai ridicata si cu consum+ repriza satisfacatoare.

      Comment


      • nu sebastian, ai tu o impresie gresita.
        Fuarte Nervos !!!

        Comment


        • eu il sustin, macar partial pe racincode, de exemplu o berlina cu cutie de mcv va fi ceva mai sprinten dar cu un consum ceva mai mare.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Pentru cine nu stia schimbarea rapoartelor din cutie poate fi un castig mult mai bun decat 10CP. Totusi hai sa vorbim de masini pe care cei de aici le folosesc sa mearga de acasa la munca si invers, sa plimbe familia si sa mearga la cumparaturi. Daca incepi sa transformi masina cu tevi de evacuare pe 50-60, cutii de rapoarte scurte s-ar putea sa obtii performante mai bune insa in detrimentul confortului oferit de masina standard. S-a mai spus aici, marirea diametrului pe evacuare va poate aduce un plus de putere in ture mari si o scadere de cuplu in cele, ceea ce inseamna ca la mersul zilnic masina este mult mai lenesa si s-ar putea sa va deranjeze acest lucru.
            Tot ce se discuta aici este de fapt legat de o masina care ar trebui sa aiba peformante mult mai bune in afara soselei, pe o pista sau la o competitie. Nu faceti confuzia intre cele doua tipuri de masini, nu veti reusi niciodata sa aveti o singura masina pentru mers normal si pentru liniute.
            Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
            Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
            www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

            Comment


            • daca esti dispus sa renunti la confort....de ce nu?!?!?
              Fuarte Nervos !!!

              Comment


              • E problema este ca multi nu stiu asta, se uita pe forumuri vad ce fac alti si gata vor si ei. Problema este ca multi uita sa mai spuna pentru ce folosesc masina tunata si atunci cad in plasa cei care vor doar un pic mai mult zvac la o masina de zi cu zi.
                Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                Comment


                • Sebastian aka RacingCode, vad ca intrebarile mele te deranjeaza si stiu si de ce, sunt 2 motive mari si late. ma opresc aici in a te mai intreba ceva.
                  Oricum, existau varinte mai elegante de a imi spune s anu mai pun intrebari indiscrete, nu era nevoie sa adopti o atitudine asa evident refractara.
                  Fuarte Nervos !!!

                  Comment


                  • Prefer sa fac discutile fata in fata cu persoane care vor discute, aici e mai complicat.
                    Nu sunt de acord cu multe de aici sunt prejudecati, idei aruncate fatra sustinere practica.
                    Ma refer la multe inclusiv la consum, la putere-cuplu...
                    Azi am testat o evacuare larga si rezultatul a fost +.
                    E gereu sa stai de vorba pe ceea ce crede si are senzatia fiecare ca este logic, si poate ca este insa motoarele sunt mai complexe in functionare decat par.

                    sunt deschis la dialog

                    daca doriti am pus aici un post:

                    Last edited by RACINGCODE; 6 November 2009, 22:33. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Confort pentru mine inseamna undeva intre 2500 si 3000 de de ture. Asta folosesc la drum cand stau rezemat in cotiera cu o mana pe volan. Cand am in fata un tir sau un autocar sau chiar un prost care nici nu merge nici nu sta, doar trebuie sa fie in fata mea si se jigneste daca autohtona vrea sa isi vada de drum, atunci turatie intre 3000 si 6000 si vreau zvac si nu ma intereseaza consum.
                      Dupa care revin pe cotiera, computerul de bord pe consum si admiram peisajul fara sa ma intereseze ca trece si Trabantul pe langa mine.

                      Comment


                      • Originally posted by 1q Mitru View Post
                        Confort pentru mine inseamna undeva intre 2500 si 3000 de de ture. Asta folosesc la drum cand stau rezemat in cotiera cu o mana pe volan. Cand am in fata un tir sau un autocar sau chiar un prost care nici nu merge nici nu sta, doar trebuie sa fie in fata mea si se jigneste daca autohtona vrea sa isi vada de drum, atunci turatie intre 3000 si 6000 si vreau zvac si nu ma intereseaza consum.
                        Dupa care revin pe cotiera, computerul de bord pe consum si admiram peisajul fara sa ma intereseze ca trece si Trabantul pe langa mine.
                        eu in locul tau nu mi-as face remapare, as lua niste lectii de condus si inca niste lectii de respect in trafic plus as da o vizita pe la psiholog sa mai elimin din frustrari.

                        alo, nene, conduci nu te uiti la televizor, deci se folosesc 2 maini pe volan...sau nu ai avut vreo explozie pe fata sa te vad cum iti zboara volanul din mana si ajungi in pomii de pe marginea strazii. daca scapi, data viitoare sigur nu vei ma consuce in pozitit in care te uit la filme in fotoliul de acasa.

                        si in ultimul rand, nu se referea nimeni la cate ture tii tu masina cand vormeam de confort ci la suspensii, rollcage, evacuari zgomotoase.
                        Fuarte Nervos !!!

                        Comment


                        • Originally posted by 1q Mitru View Post
                          Confort pentru mine inseamna undeva intre 2500 si 3000 de de ture. Asta folosesc la drum cand stau rezemat in cotiera cu o mana pe volan. Cand am in fata un tir sau un autocar sau chiar un prost care nici nu merge nici nu sta, doar trebuie sa fie in fata mea si se jigneste daca autohtona vrea sa isi vada de drum, atunci turatie intre 3000 si 6000 si vreau zvac si nu ma intereseaza consum.
                          Dupa care revin pe cotiera, computerul de bord pe consum si admiram peisajul fara sa ma intereseze ca trece si Trabantul pe langa mine.
                          Inteleg ceea ce spui si este de inteles sa-ti doresti asta.
                          Configuratia motorului de 1,6 8v permite sa faci o setare de acest gen.
                          Adica de la cca 2500rpm cuplul incepe sa urce brusc pana spe 2800rpm dupa care il poti mentine la valoare aproape de maxim cca 90% pe un palier lung de turatie, chiar foarte lung peste pana dupa 5000rpm.
                          O plaja de peste 2000rpm cu cuplul la 90% a fost destul de greu de obtinut cu axa de serie.
                          Cuplul maxim se obtine in jurul turatiei de 4400rpm si maximul de putere in jurul lui 5000rpm. Dupa 5000rpm datorita profilului axei cu came si a constructiei generale a motorului randamentul scade, iar dupa 5500rpm scaderea de cuplu si putere este dramatica.
                          Am sa incerc sa pun putin mai tarziu o mica explicatie pe o sectiune de grafic.

                          Comment


                          • imaginea cu cateva indicii
                            Attached Files

                            Comment


                            • imi pare rau...dar se vede ce ai mazgalit tu..si atat...in rest e totul in ceata..degeaba maresc imaginea...
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment


                              • OK daca nu uit o iau azi la mine .
                                Asta e nu le am cu "grafica", nu am rabdare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google