Remapat Sau NU

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • dai din wastgate 3 spire, o sa treci si gazele chiar si la turatii joase
    Last edited by crististreulea; 5 July 2010, 22:43.
    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

    Comment


    • @ Cristi XP:
      nici ambreiajul meu nu a cedat pana acum si am cam tot asa peste 60.000km parcursi cu ea(si ce omor si-a luat ambreiajul prin namoale si zapezi toamna si iarna trecuta). Nu cedeaza asa repede ambreiajul, dar e o problema teoretica pt ca efectiv faptic nu poate dovedi nimeni ca la o masina cu remapare se uzeaza mai repede ambreiajul fiindca nu exista numeni care sa aiba doua masini la fel una cu remapare si cealalta fara si sa mearga pe aceleasi drumuri.

      Comment


      • Daca tii pedala calcata mai tot timpul sau obisnuiesti sa il freci se duce foarte repede. Lasa ca mai bine munceste el in ture mari, frane de motor, ii place.
        4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

        Comment


        • @CRISTI XP
          Am pus si eu o intrebare mai sus si cred ca poti raspunde la ea pt ca vad ca te ocupi cu asta. Intrebarea mea este: Cati cai se pot pune la un motor de 1,6MPI? cineva imi zicea de 8 cai.

          Comment


          • Cam 10 cai.
            ECUFix
            Please don't visit my homepage!

            Comment


            • Exact cam 10 cai mincinosi sau 7-8CP aproape de realitate.

              @soboBN: daca vrei sa prajesti un diesel tine-o numai in asa zisa limitare mai ales la versiunea ta de 65CP fara intercooler. Daca ai fi urmarit acest topic cat si celelalte unde s-a discutat despre remapare, ai fi vazut ca puterea maxima se apropie de 4000RPM dupa remapare. De aceea daca vrei sa nu uzezi inutil motorul si sa ai timpi morti, schimba la max 4100-4200RPM.
              Last edited by Doc; 5 July 2010, 23:52.
              Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
              Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
              www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

              Comment


              • Maxim 7-8 se scot dintr-un motor 1.4.
                Din 1.6 ies maxim 10.
                Maxim am zis!
                Peste 10 doar din soft inseamna sa arzi gaz cat pentru 150 cai.
                ECUFix
                Please don't visit my homepage!

                Comment


                • Serios?!? Si cum scoti tu 10CP din soft la 1.6i? Arata-mi un logan la care ai scos aia 10CP direct pe dyno.

                  Si ce inseamna sa arzi gaz cat 150CP? Eu din cate stiu un amestec prea bogat in benzina poate ineca motorul si va scade numarul de CP nu ii creste.
                  Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                  Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                  www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                  Comment


                  • Merci de sfat DOC.Stai linistit ca nu o tin toata ziua in 4900,i-am dat de vreo cateva ori ca eram mirat cum de inca trage dupa 4200 dupa remapare si deaia.Aa..si probabil in vreo depasire i-am mai dat,da in rest undevala 4000 schimb. Inca ceva,legat de ITP,degeaba ati zis ca se testeaza in limitare si ca acolo nu scoate fum,oricum..sonda e pusa in toba de cand ii da talpa,adica o sa treaca si prin turele alea joase si o sa scoata fum.Oare se iau dupa cat fum scoate,sau ce contine el?Si la turbo nu m-as juca,cum zice Cristi,da' sper sa n-am nevoie.Inca n-am vazut pe forum o remapata care pica noxele.Sper sa nu fiu eu primul.
                    Cumpar volan de Duster

                    Comment


                    • Se face teste de opacitate si da la turatie mare. Inainte de ITP iesi frumos cu masina in afara orasului si mergi turat la 3500-4200RPM cativa km pentru a curata tubulatura si catalizatorul. N-ar mai trebui sa ai in felul acesta probleme de ITP.
                      Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                      Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                      www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                      Comment


                      • Originally posted by Doc View Post
                        Serios?!? Si cum scoti tu 10CP din soft la 1.6i? Arata-mi un logan la care ai scos aia 10CP direct pe dyno.

                        Si ce inseamna sa arzi gaz cat 150CP? Eu din cate stiu un amestec prea bogat in benzina poate ineca motorul si va scade numarul de CP nu ii creste.
                        Si tu cum scoti 8? Marind avansul si fortand omul sa mearga doar cu benzina de 100?
                        Daca esti curios cum scot eu 10 vii, iti fac soft si il pui pe dyno.
                        ECUFix
                        Please don't visit my homepage!

                        Comment


                        • Cred ca este buna remaparea,cel putin la 1.4 e chiar necesara.Bineinteles facuta unde trebuie.La aproape de doi ani de la remapare sigur nu pot veni cu impresii,nu mi le mai amintesc clar ca diferente intre remapare/stock,insa stiu cazuri care au incercat sa revina la softul stock si nu au nimerit sa treaca la remapare iar

                          Comment


                          • Originally posted by $$ilvviu View Post
                            Marind avansul si fortand omul sa mearga doar cu benzina de 100?
                            Nu cred ca am fortat pe nimeni sa puna benzina de 100 si nici nu am specificat ca dupa remapare masina trebuia sa mearga numai cu benzina de la 98 in sus.

                            Originally posted by $$ilvviu View Post
                            Daca esti curios cum scot eu 10 vii, iti fac soft si il pui pe dyno.
                            Sunt curios, dar nu trebuie sa vin eu la tine ca sa-mi arati cum scoti tu cei 10CP. Prezinta-ne o masina cu acei minunati 10CP obtinuti din resoftare, fara nicio alta modificare fizica. Din vorbe e usor sa spui, insa practica ne omoara.
                            Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                            Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                            www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                            Comment


                            • Prezinta tu una cu 8, eu ce am de la tine e un grafic de la un 1.4 cu soft Dimsport si 78 cai.
                              ECUFix
                              Please don't visit my homepage!

                              Comment


                              • NU vreau sa fac reclama negativa la cei care fac remapari dar daca pui benzina de 98 cat recomanda producatorul eventual amestecata cu benzina de 101 si ai grija de filtru de aer sa fie mereu curat si il schimbi inainte de termen plus schimbatul uleiului undeva sub 10.000km o sa mearga masina la fel ca una cu cip si asta o spun din ce am simtit pe masina mea dupa ce iam schimbat uleiul si filtrele si iam pus benzina omv 98 mergea sesizabil mai bine;)...Daca gresesc cu ceva va rog sa ma corectati, o chestie mai importanta ar fi montarea unei suspensii semi sport;)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google