Remapat Sau NU

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu cu a 3-a merg daca e vorba de mers cu 55-60 km/h; nu tot timpul ce e drept pentru ca daca am o bucata ceva mai mare libera ii dau a 4-a la 60 sau imediat dupa 60 dar cum asta se intampla mai rar, prefer sa o tin in a 3-a.
    ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
    Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

    Comment


    • In oras nici eu nu merg cu a 4a la 60,merg cu a 3a,dar pe drum bun,intins masina merge super si cu a 4a.
      Last edited by soboBN; 15 July 2010, 23:56.
      Cumpar volan de Duster

      Comment


      • Salut. Doc am facut remapare la dealerul din Constanta pe la inceputul primaverii (nu mai stiu exact data) si sunt multumit de lucrare si de cum merge masina. Acum am o mica problema. Motorul la relanti ramane undeva pe la 1500 rotatii cand e cald. Aveti idee de ce? Care ar fi cauza? Ce pot sai fac? Sau sa ma duc la service sa vada ce are. Masina este in garantie.
        Last edited by jkl; 19 July 2010, 14:11.

        Comment


        • Daca face numai la relanti sunt 90% sigur ca nu-i de la remapare ci de la motorasul pas cu pas.
          Da o fuga la Tulcea si se rezolva daca ai garantie (se rezolva si daca nu ai dar costa )
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • Dupa cum spune la relanti face si defectiunea a aparut recent la multa vreme dupa ce a facut el resoftarea. Oricum relantiul nu are legatura cu remaparea, modificarile incep de la 1400RPM.
            Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
            Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
            www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

            Comment


            • Salut Doc.
              Dupa cum iti amintesti mi-ai facut o remampare la Medias (pe fuga).
              Totul este ok. Multumit. Exact cum ma asteptam. Motorul un pic mai zgomotos, consumul un pic mai mare( juma de litru). Urca foarte rapid in ture pe plaja 2500-4000, iar clima o simti doar daca iti amintesti de ea.
              Acum vin cu o intrebare (ipotetica!). Daca ar fi sa pun gpl, faptul ca motorul are o resoftare ar avea o importanta? Se face o noua resoftare la montarea gpl?
              Daca nu se face modificare de soft atunci motorul nu ar avea de suferit avand in vedere ca consuma alt combustibil?

              Comment


              • Va multumesc de informatie. Ma programez la service.

                Comment


                • tocmai ce am facut si eu o remapare la deva cu ajutorul lui lion.forte

                  pretul e ok, si pe langa maparea corecta omul are si rabdarea sa-ti explice cat de cat pe inteles ce se modifica.
                  inca n-am avut posibilitatea sa vad ce poate face remaparea la toata puterea ei dar am incredere ca va fi mai bine decat remaparea de rahat facuta de catre cei de la dacia.

                  Comment


                  • Am vazut ca se tot discuta daca sunt probleme la ITP din cauza resoftarii, etc
                    Astazi am facut ITP-ul si n-au fost nici un fel de probleme dpdv al emisiilor, masina fiind resoftata de aproximativ 1 an si 7-8 luni(la DOC).
                    ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
                    Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

                    Comment


                    • Gata sa rezolvat problema: dracovenia de cablu de acceleratie ramanea agatat. Nici la service nu ma mai duc. Multumesc baietilor de la Dimsport din Constanta pentru ajutor -prompti si operativi-.

                      Comment


                      • Originally posted by ferarifan View Post
                        Daca ar fi sa pun gpl, faptul ca motorul are o resoftare ar avea o importanta? Se face o noua resoftare la montarea gpl?
                        Daca nu se face modificare de soft atunci motorul nu ar avea de suferit avand in vedere ca consuma alt combustibil?
                        Nu cred ca vei avea probleme cu montarea GPL-ului daca masina este resoftata. Reglajul instalatiei de GPL il vor face dupa montaj.

                        Originally posted by god View Post
                        Am vazut ca se tot discuta daca sunt probleme la ITP din cauza resoftarii, etc
                        Astazi am facut ITP-ul si n-au fost nici un fel de probleme dpdv al emisiilor, masina fiind resoftata de aproximativ 1 an si 7-8 luni(la DOC).
                        Ma bucur sa aud asta. Nu este nici primul nici ultimul Logan diesel resoftat care trece cu bine ITP-ul.

                        Originally posted by jkl View Post
                        Gata sa rezolvat problema: dracovenia de cablu de acceleratie ramanea agatat. Nici la service nu ma mai duc. Multumesc baietilor de la Dimsport din Constanta pentru ajutor -prompti si operativi-.
                        Vezi ca exista rezolvari simple la care nu te astepti. O mica verificare te poate scutii de drumuri inutile in service. Ma bucur sa aud ca s-a rezolvat.
                        Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                        Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                        www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                        Comment


                        • O intrebare......la 1,5 dci dupa remapare facuta de Doc,va fumega tare???
                          Mie imi fumega de se inegreste bara si spatele masinii (gri platine)....e ok ?nu e nici o problema???

                          Comment


                          • Nu e ok ca nu fumega asa tare, doar cand da talpa dar nu se innegreste bara.
                            I HAVE A !sigpic
                            fara linkuri externe in semnatura

                            Comment


                            • @raoulz si eu am remapare facuta de doc..si mie mi a scos fum destul de mult dar m am intalnit la o intalnire cu el si mi a ajustat ceva la harta..acum e oky..si nu uita nu merge subturat cu ea
                              http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                              Comment


                              • Salut.
                                Eu am un Sandero 1.4 MPi.
                                Unde pot face si eu tuning in Ploiesti? Poate cineva care a facut imi recomanda pe cineva bun si un pret informnativ. multumesc!

                                Stiu ca postez pe forumul Logan, dar pe cel al Sandero nu raspunde nimeni.
                                Vrei sa faci bani si nu sti cum? Incearca aici si nu vei regreta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google