Remapat Sau NU

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • dupa remapare, la un benzinar 1.4 cand accelerezi e normal sa iasa la consum instantaneu si valori de 15-20% ? care consum instantaneu nu exista inainte decat pana in 10-11%.
    la drum intins consumul e super, dar la acceleratie rupe din benzina.

    Comment


    • Si inainte tot cam atat consuma, stai linistit.
      Unii scot prin orase aglomerate 10% consum mediu. Cum sa nu depaseasca valoarea asta in accelerari?
      ECUFix
      Please don't visit my homepage!

      Comment


      • Originally posted by bruckner View Post
        Salut.
        Eu am un Sandero 1.4 MPi.
        Unde pot face si eu tuning in Ploiesti? Poate cineva care a facut imi recomanda pe cineva bun si un pret informnativ. multumesc!

        Stiu ca postez pe forumul Logan, dar pe cel al Sandero nu raspunde nimeni.
        Ti-am raspuns pe forumul Sandero insa cam putina activitate printre posesorii de Sandero. Lasa-mi datele de contact in PM si te sun eu cand ajung in Ploiesti. Daca ai insa drum prin Bucuresti da-mi un telefon si rezolvam.


        Originally posted by Vip3R View Post
        dupa remapare, la un benzinar 1.4 cand accelerezi e normal sa iasa la consum instantaneu si valori de 15-20% ? care consum instantaneu nu exista inainte decat pana in 10-11%.
        la drum intins consumul e super, dar la acceleratie rupe din benzina.
        Si nu ti se pare normal sa urce valoarea consumului instant atunci cand esti in blana? La Accordul meu de 2.4i daca ii dau blana imi sare la 30%, nu vad de ce ar fi la tine o problema.
        Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
        Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
        www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

        Comment


        • Cam putin consuma Accordu' . Fara gluma, consum instant am vazut la motoarele de peste 2l si 70% .
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • Doar atat afiseaza, ca poate sare de 50% asta e alta poveste.
            Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
            Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
            www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

            Comment


            • Buna, am si eu o intrebare pentru cei mai documentati ca mine, am un logan dci 70 cp si as vrea sa stiu la ce riscuri pot expune masina daca ii fac o remapare ca sa-i mai pun vreo 20 cp? Din cate am citit pe forum exista posibilitatea sa scada consumul cu aprox 0.5l/100km in conditiile in care se pastreaza acelasi stil de condus, dar as vrea sa stiu daca exista si efecte nepalcute daca se face aceasta remapare.

              Comment


              • Efecte neplacute nu o sa ai. Eu tot dci de 70cp am si l-am remapat la 90. Pot sa zic ca merita fiecare ban mai ales in depasiri te ajuta mai mult. Am facut si itp-ul luna trecuta si am trecut cu brio.
                I HAVE A !sigpic
                fara linkuri externe in semnatura

                Comment


                • Originally posted by X@by View Post
                  Efecte neplacute nu o sa ai. Eu tot dci de 70cp am si l-am remapat la 90. Pot sa zic ca merita fiecare ban mai ales in depasiri te ajuta mai mult. Am facut si itp-ul luna trecuta si am trecut cu brio.
                  cati km ai cu ea de cand ai facut remaparea? consumul s-a modificat?

                  Comment


                  • X@by da si tu mai multe detalii,cum se accelereaza de la 1500 rpm fata de cum era inainte,cum este cu consumul,cum este cu top speed-ul,daca ii creste mult zgomotul motorului,etc.
                    Poate il pacalim pe Doc sa vina pina la Buzau ca mai stiu un 1.4 care vrea remap.

                    Comment


                    • Minim 3 loganuri pentru tuning la Buzau si vin weekendul viitor. Lasa-mi datele de contact in PM.
                      Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                      Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                      www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                      Comment


                      • ''Taraitul avansului'' are legatura si cu altitudinea?
                        Am observat in concediu (isi dadea duhu saraca) ca la ~800-1000 metri altitudine taraia, la campie nu (sau rar).

                        Comment


                        • Taci ma si da muzica tare, nu taraie nimic
                          Acuma pe bune, ce treaba are aerul rarefiat cu avansul?
                          Sau vezi poate ai alimentat cu benzina "expirata" de pe la vre un peco, care avea CO sub 95.

                          Comment


                          • Pai ma gandesc ca e amestecul mai sarac...
                            Normal ca dau muzica mai tare

                            Comment


                            • Originally posted by florian View Post
                              Taci ma si da muzica tare, nu taraie nimic
                              Acuma pe bune, ce treaba are aerul rarefiat cu avansul?
                              Sau vezi poate ai alimentat cu benzina "expirata" de pe la vre un peco, care avea CO sub 95.
                              Stii tu ca nu taraie nimic? Nu desconsidera asa de usor intrebarea.Uite ca am observat si eu exact acelasi lucru.Nu atat de accentuat,cum zice Octav,dar in rampa cu masina incarcata imi taraie-tacane si mie avansul.Si nu folosesc benzina "expirata".

                              S-a mai discutat de n ori ca pana si temperatura de afara,perioada zilei samd influenteaza performantele motorului.

                              Comment


                              • Acum sa nu speriem lumea.
                                ''Taraie'' dar asa finut... nu tare
                                Si conditiile sunt exact cele spuse de tine: la deal mare, masina incarcata (si doua persoane in spate ~160 kg) afara zapuseala, deci conditii optime de lesinare.
                                Benzina buna (de 95 omv) nu expirata.

                                Deci nu e un impediment (poate o sa merg sa dea avansu mai mic, dar sa nu-mi para rau apoi) spun numa' ce am observat, ca in fc de altitudine, taraie sau nu.
                                Turatii 2500-3000 (mult pe tr III).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google