Remapat Sau NU

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vad ca se tot vehiculeaza ”CIP”.
    Aceasta crestere de putere este total diferita fata de remapare.
    Exista cumva acest cip (dedicat Logan)?
    sigpic
    Vectra C. 1,6i

    Comment


    • Se vehiculeaza CIP insa la Logan se face remapare (resoftare) adica rescrierea direct prin portul OBD. Nu se desface calculatorul ca nu este nevoie. Cresterile indiferent de metoda aplica sunt aceleasi deci nu va mai faceti iluzii.
      Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
      Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
      www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

      Comment


      • Resoftare exista, e banala, daca am mapa pot face chiar si eu.
        Intrebarea era daca exista sau nu CIP. Nu am vazut pana acum.
        sigpic
        Vectra C. 1,6i

        Comment


        • Da, zimi te rog si mie, ce rost are un alt CIP? Nu-i tot una ca pe unul existent sa pui alt soft cu alte comenzi?
          Tu daca nu-ti stie rezolva pruncu o problema la matematica, te duci si adopti altul?
          Cum sa faci tu resoftarea? Pe langa ca habar nu ai ce si cum sa rescrii la soft, sunt sigur ca nu ai nici aparatura necesara de a incarca softul pe masina. Daca ai aparatul care incarca softul in ECU si ai si noul soft, nici atunci nu ai tu nici un merit legat de noile performante ale masinii.
          Daca iti zice omu ca nu este si poti scoate mai mult doar cu modificare de "hardware" ai incredere in el, stie mai bine ca tine.
          Daca esti curios, sa vezi si tu cum se naste o masina de raliu dintr-un logan, citeste aici

          Comment


          • Pt ce sa faci "Cip"?
            Ai o memorie eprom pe care o rescri.
            La masinile mai vechi trebuie inlocuit acel "cip", pt ca nu se poate rescrie memoria.

            Daca vrei modificari majore, nu le faci la soft. Mai intai umbli in motor, si apoi soft.

            Sau daca vrei sa fii si mai interesant, cumperi un ECU stand-alone, si il resoftezi pe ala. Asta doar in cazul in care faci conversia de la aspirat la supra-alimentat.

            Comment


            • Originally posted by DB77AAA View Post
              Resoftare exista, e banala, daca am mapa pot face chiar si eu.
              Intrebarea era daca exista sau nu CIP. Nu am vazut pana acum.
              al dracu de genii in ale resoftarilor pe aici
              habar n`avem ce inseamna un avans , un amestec dar facem resoftari banale )
              Last edited by Cristi_Xp; 25 September 2010, 15:57.
              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

              Comment


              • Domnilor, daca remaparea la Logan nu este banala, atunci de ce costa sub 50 euro? Si cu 50 de euro faci pe mapa originala a masinii, nu clonezi eepromul unui ecu si il pui pe alt ecu.
                Stiu ce inseamna rempare si CIP-uire(la nivel amator). Vad ca expertii nu prea stiu.
                De asemenea sunt constient ca nu se va merita CIP atata vreme cat avem o garamada de "Tuneri" prin rempare la un pret modic.
                Intrebarea era simpla: Exista cip/power box, mai exact o cutiuta ce se ataseaza la electronica motorului si imbunatateste performantele? Intreb, pentru ca eu nu am vazut. Nu vreu nici un fel de CIP. Nici macar nu am Logan. Doar sunt interesat de subiect.

                Vad ca lumea se inflameaza repede. Nu am nici cea mai mica intentie sa va iau clientii. NU ma ocup de remapare. Un tuner profesionist are si posibilitatile de reparare in cazul in care buseste un ecu. Expertii de pe aici au?
                sigpic
                Vectra C. 1,6i

                Comment


                • Poate unii au habar.
                  Last edited by $$ilvviu; 25 September 2010, 18:42. Reason: Automerged Doublepost
                  ECUFix
                  Please don't visit my homepage!

                  Comment


                  • Dacia Logan 68 PS Tuningbox Chiptuning

                    Ce puteti spune de Tuningbox Chiptuning , stie cineva de aceest Tuningbox Chiptuning ?
                    Attached Files

                    Comment


                    • si oare datele de acolo nu corespuns cu o simpla remapare la dci? sau poate m-am prostit eu si erau altele

                      Comment


                      • Merci frumos DOC, recomand cu caldura munca lui!
                        P.S.Te rog sa nu uiti ce te-am rugat!
                        sigpic

                        Comment


                        • Cu placere. Sa inteleg ca esti multumit de rezultat?
                          Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                          Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                          www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                          Comment


                          • Originally posted by Doc View Post
                            Cu placere. Sa inteleg ca esti multumit de rezultat?
                            Dap, cred ca se merita, acum dupa cum ai spus si tu motorul este mai elastic, "se simte" ca un dieselar la turatii mici si ca un benzinar la turatii mari, bineinteles pastrand proportiile ( a nu se intelege ca s-a transformat in Ferrari ).
                            sigpic

                            Comment


                            • Sa-mi trimiti o adresa de email in PM.
                              Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                              Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                              www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                              Comment


                              • Azi am facut programare pentru remap la dci, 70 cp (stage 1) pentru maine dimineata la un dealer Dim. Daca aveti ceva de spus (pro sau contra), spuneti acum. Am la bord 100k si vreau sa mai fac minim 400K. Sper sa merite alegerea. Mai face remap si un prieten la 1.4 mpi. El e tanar, are 46K.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google