Suspensie Sport, De Care Si De Ce?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • e mult mai stabila si mai rigida....se schimba enorm de mult comportamentu masini din toate punctele de vedere...numai e barca
    http://www.loganclub.ro/forum/loganu...am-t11058.html

    Comment


    • Super..arata bine masina cu arcurile sport,plus ca are si nr RAM )
      Cumpar volan de Duster

      Comment


      • aditzule,esti pe cauciuce normale?

        Comment


        • nu,am 205/50/15
          http://www.loganclub.ro/forum/loganu...am-t11058.html

          Comment


          • Arata super!Abia astept sa imi pun si eu...dar optez pt cele care coboara 35mm...sunt mai ok pentru urcat pe borduri,gropi,etc...mai ales daca ii pun si praguri si prelungiri...
            sigpic

            Comment


            • pana la urma, are legatura schimbarea arcurilor cu geometria??????? Au auzit pareri pro si contra. Nu as vrea sa arunc banii aiurea acum

              Comment


              • am votat Weitech maine imi vin si mie sper sa le montez cat mai rapid !

                Comment


                • Eu dupa schimbul arcurilor, h&r, am urmarit mersul masinii si nu am observat sa traga stanga sau dreapta.
                  Merge normal.
                  Deci eu unu, nu ii voi face unghiurile.
                  Simt ca nu e nevoie.
                  In schimb, sa stau cu sufletul impacat, am repozitionat basculele.
                  Nu stiu daca trebuia sau nu, dar eu le-am repozitionat.

                  Comment


                  • Pentru cei care inca mai au dubii daca trebuie sa nu facuta geometria dupa ce schimbi arcurile le atasez fisa de la geometria facuta dupa ce am avut problema cu pierderea de ulei si a fost demontat cadrul motor si caseta de directie si fisa de la geometria de dupa schimbarea arcurilor. Uitati-va cu ce valori am plecat din service in septembie si cum s-au schimbat masuratorile dupa ce am schimbat arcurile.
                    Attached Files
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • Originally posted by anca16v
                      e 1 mil geometria daca tot vrei sa o faci ...
                      a zis seba mai sus ca nu are nici o legatura
                      65 lei la la autosoft Sorine.

                      Comment


                      • Originally posted by vitriol View Post
                        Pentru cei care inca mai au dubii daca trebuie sa nu facuta geometria dupa ce schimbi arcurile le atasez fisa de la geometria facuta dupa ce am avut problema cu pierderea de ulei si a fost demontat cadrul motor si caseta de directie si fisa de la geometria de dupa schimbarea arcurilor. Uitati-va cu ce valori am plecat din service in septembie si cum s-au schimbat masuratorile dupa ce am schimbat arcurile.
                        Aici sunt niste observatii:
                        1.Se vad doua diagrame diferite,asta insemnand ca nu au fost facute cu acelasi aparat.Fiecare aparat de geometrii are niste erori de masurare.
                        2.Intervine in timp uzura la utilizare care modifica geometria.O bordura sau o groapa atacata mai energic poate aduce modificari de geometrie.
                        3.Daca la schimbarea arcurilor a fost demontata fuzeta prin demontarea pivotului din suruburile de fixare in brat si nu din ax,este clar ca de acolo rezulta modificari ale unghiurilor.
                        4.Alte arcuri vor genera cu siguranta o alta garda la sol ,deci si o usoara modificare a geometriei rotilor fata.

                        Comment


                        • Originally posted by turbojack View Post
                          3.Daca la schimbarea arcurilor a fost demontata fuzeta prin demontarea pivotului din suruburile de fixare in brat si nu din ax,este clar ca de acolo rezulta modificari ale unghiurilor.
                          Ca sa schimbi arcul trebuie sa demontezi si amortizorul. Amortizorul e prins de fuzeta. Nu imi dau seama de ce sa demontezi pivotul ca sa schimbi arcul...

                          Daca desfaci orice surub care are legatura cu fuzeta, se va modifica geometria rotilor. Nici mie nu imi tragea stanga sau dreapta dar aparatul spune altceva. Cu alte cuvinte chiar daca nu simti nimic in directie o sa-ti dai seama ca ai geometria dereglata dupa 10 000km cand o sa vezi ca anvelopele nu s-au uzat uniform.

                          Am uitat sa zic, la Auto Soft daca geometria e ok nu platesti decat 15 sau 20 de lei. In alta parte nu stiu cum e...
                          Last edited by vitriol; 9 March 2009, 19:46. Reason: Automerged Doublepost
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Originally posted by vitriol View Post
                            Pentru cei care inca mai au dubii daca trebuie sa nu facuta geometria dupa ce schimbi arcurile le atasez fisa de la geometria facuta dupa ce am avut problema cu pierderea de ulei si a fost demontat cadrul motor si caseta de directie si fisa de la geometria de dupa schimbarea arcurilor. Uitati-va cu ce valori am plecat din service in septembie si cum s-au schimbat masuratorile dupa ce am schimbat arcurile.
                            si din septembrie...cate cratere au mai aparut ) si in cate ai dat ...blablabla
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • Intrebare:Vreau sa montez un set de arcuri sport, dar pe fata de sub bara pana la sol am 13,5 cm pot oare sa mai cobor masina? Cu cat coboara cu un set de arcuri H&R(fata si spate)?
                              Va rog din cei care aveti asa ceva pe masina sa-mi raspundeti.
                              Multumesc anticipat.
                              Masina este cea din poza de la avatar.
                              sigpicFast&Furious
                              Team CSR
                              Logan Club CLUJ

                              Comment


                              • 4.5 cm coboara... depinde si de dimensiunea rotilor si a cauciucului daca incape sau nu.
                                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google