Suspensie Sport, De Care Si De Ce?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cum adica le "comprima"? dezvolta "tehnologia" folosita, daca doar le incalzeste cu lampa si le preseaza, e rahat cu apa rece. ca arcul sa functioneze perfect, trebuie incalzit uniform, presat astfel incat intre fiecare 2 spire vecine sa fie aceeasi distanta pe tot diametrul spirei, apoi arcul se re-caleste in ulei, apa sau motorina. asa se face "ca la carte", procedeul seamana oarecum cu cel dintr-o fabrica de producere a arcurilor. daca doar incalzesti arcul si il comprimi, fara recalire, nu faci decat sa-l slabesti, plus ca prin asta reusesti sa creezi zone de tensiune in material la zona de "granita termica" dintre materialul original si locul incalzit cu flacara. tiganiile facute cu lampa de benzina la arcurile stock nu inseamna arcuri sport, in nici un caz.
    asteptam detaliile despre tehnologia respectivului in a comprima arcuri.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Stiu si eu pe cineva in buc care comprima arcuri,cred ca e vorba de aceiasi persoana de care zice si @trisaba.Respectivul incalzeste tot arcu apoi comprima uniform toate spirele nu doar capetele sau la jumate.Stiu ca le baga in ulei apoi sa se raceasca.Si costa 250lei pentru 4 arcuri.
      AG 16 Y M A

      Comment


      • Ceva de genu citeam si eu pe thread-ul lui Tomu,sper sa nu gresesc,cel cu B 78 WED.El zicea ceva de arcuri comprimate.
        Cumpar volan de Duster

        Comment


        • Da, el a avut, dar erau facute ca lumea, retratate, tot tacamul ... In schimb foarte foarte dure!

          Parerea mea, este o alternativa mai ieftina dar sincer nu stii ce iese. De ce ? S-ar putea sa fie mai "sport" decat ati vrea voi!

          Ca idee, Tomu le-a dat jos .
          9! 9! 9!
          sigpic

          Comment


          • Stiu si eu pe cineva in buc care comprima arcuri,cred ca e vorba de aceiasi persoana de care zice si @trisaba.Respectivul incalzeste tot arcu apoi comprima uniform toate spirele nu doar capetele sau la jumate.Stiu ca le baga in ulei apoi sa se raceasca.Si costa 250lei pentru 4 arcuri.
            __________________
            cred ca vorbim de aceeasi persoana.procedeul nu-l cunosc sub nici o forma-sunt total afon si tocmai de asta intreb.

            Comment


            • Sincer eu nu as mai avea incredere in dastea.Chiar daca respectiva firma face asa ceva de vro 20 de ani si sunt specializati.Tomu a avut arcurile comprimate si amortizoarele scurtate si intarite si poate daia era asa rigida.Si eu am avut amortizoare scurtate si intarite si era practic insuportabil sa stai in masina pe drumuri proaste,cel putin pe bancheta in spate nici nu puteai vorbi din cauza zdruncinaturilor iar in fata te arunca din scaun la propriu !.Si eu eram lafel cu taiatu arcurilor, amortizoare scurtate, improvizatii dastea.toata lumea mi-a zis ca nu fac bine si eu batman)
              Vezi ca vinde cineva pe forum arcuri weitec sh..macar sti ca faci un lucru calumea.
              Last edited by al!n; 30 December 2009, 19:51.
              AG 16 Y M A

              Comment


              • Salut, ce imi puteti spune cei cu arcuri H&R pe amortizoare stock? scutura tare la drumurile noastre? ma intereseaza cum e dupa un drum de cel putin 400km (cu familia), mie unu imi place cum vin H&R arata foarte bine ,anvelopele sunt stock.Multumesc

                Comment


                • e crima si pedeapsa daca ai familie...deci ia-ti gandul...
                  "Stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu" (Socrate)

                  Comment


                  • Originally posted by regalcobra View Post
                    Salut, ce imi puteti spune cei cu arcuri H&R pe amortizoare stock? scutura tare la drumurile noastre? ma intereseaza cum e dupa un drum de cel putin 400km (cu familia), mie unu imi place cum vin H&R arata foarte bine ,anvelopele sunt stock.Multumesc
                    Depinde acum cum esti tu si cum vezi aceasta schimbare. Adica, eu pot sa-ti spun da domnule sunt super misto, nu ma deranjeaza, chiar daca scutura, ti le cumperi apoi mi le trimiti mie zicandu-mi ca-s prea dure. Da o tura cu cineva din TM care are HR, fa-ti o impresie, fa un grad de comparatie intre HR si celelalte (Weitec, Eibach....) apoi ramane la alegerea ta.
                    La un drum de 400 km in conditiile in care drumul este bun, E85 spre exemplu, parerea mea este ca nu ai nicio problema, din contra, masina devine mai stabila si mai ferma pe sosea.
                    Daca drumul este mai nasol atunci s-ar putea sa zici ca "mi-a rupt ficatii" , totul depinde cum ti-am zis de cum percepi tu aceasta rigidizare a masinii, adica ori va fi super marfa (cu tot cu gropile de rigoare), ori daca esti cu familia, sotia s-ar putea sa-ti aplice cateva croseuri (glumesc) si sa fii nevoit sa le dai jos.
                    Si da vin cel mai bine pentru ca ele coboara cel mai mult (4.5 mm) fata de un 3 sau 3.5.
                    Eu unul, primul ban pe care l-as investi ar fi clar intr-o pereche de HR.

                    Numai bine!
                    9! 9! 9!
                    sigpic

                    Comment


                    • Va multumesc pt raspunsuri, acum sa nu se inteleaga ca as fi insurat... doar ca mai merg uneori si cu parintii in masina dar rar au si ei masina, mai mult sunt singur, de multe ori cand merg mai tare simt nevoia unor arcuri mai ales pe curbele luate tare. E normal sa simt mai tare drumul doar e suspensie sport, numa sa nu simt si o pietricica peste care trec atat, denivelarile sunt obisnuit sa le simt si de la cielo,nu e o problema. Eu unu prefer sa ma scuture odata decat de 10 ori (senzatia de barca). O zi buna!

                      Comment


                      • eibach

                        eu am arcuri EIBACH si dulapul sta mai bine pe drum dar am o problema cu denivelarile la viteze mari,ceva similar zborului.oare daca pun amortizoare BILSTEIN rezolv problema ,sau o agravez? ecineva in situatia asta?

                        Comment


                        • cam aceeasi chestie...
                          eu unul ma gandesc sa renunt la ele dar pe de alta parte schimba total aspectul si tinuta de drum...
                          "Stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu" (Socrate)

                          Comment


                          • Logic ar fi cu amortizoare bilstein adica sport masina sa fie mai rigida, cum spunea cineva pe forum o faci placa.Confortul sigur nu o sa creasca ...iar drumurile o sa ne mai rezerve niste surprize dupa ultimul val de inghet...

                            Comment


                            • Originally posted by piticul View Post
                              eu am arcuri EIBACH si dulapul sta mai bine pe drum dar am o problema cu denivelarile la viteze mari,ceva similar zborului.oare daca pun amortizoare BILSTEIN rezolv problema ,sau o agravez? ecineva in situatia asta?
                              clar, o agravezi. mai in gluma, la ce drumuri aveti in braila, eu mi-as pune suspensii sport pe masina doar daca as tine-o inchisa intr-o curte asfaltata din care sa nu pot iesi cu ea...
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • @seba

                                multam SEBA inseamna ca raman pe amortizoare stoc.oricum,arcurile astea fac toti banii daca iti plac virajele in viteza.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google