Suspensie Sport, De Care Si De Ce?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si puneti anunturile la rubrica de anunturi. aici discutam chestii tehnice, pareri, etc. publicitatea la locul ei. mersi
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Originally posted by vitriol View Post
      Dupa logica si umila mea parere, nu este nevoie de nici o repozitionare... Adica sa o luam logic, cand se monteaza bascula pe masina in fabrica, se monteaza cu roata jos nu? Deci nu se tine cont de garda la sol a masinii. La fel se intampla in orice service auto.
      Bascula culiseaza sus - jos, odata cu arcul si amortizorul, iar bucsele alea au rol de preluare a socurilor. Chiar nu vad care este rostul destrangerii si apoi strangerii cu roata pusa pe masina...
      Daca gresesc, va rog sa ma lamuriti cum sta treaba defapt si de drept.
      Cu stima.
      Cine strage suruburile de la bucse altfel decat in pozitia lor de functionare habar n-are cu ce se mananca mecanica. Din lene sau din necunostinta asa fac toti mecanicosii, dar asta nu inseamna ca asa este corect. Se poate baga un cric sub fuzeta si se ridica pana ajunge in pozitia de functionare, apoi se strange. Dureaza 5 minute in plus. E valabil pentru orice masina.

      Bucsa nu e rulment sa permita misca de 360'. Permite miscarea prin flexarea miezului de cauciuc din interior. Are o plaja limitata de miscare, dupa care se rupe. Daca le strageti cu masina ridicata pe cric sa nu va mirati daca in scurt timp o sa inceapa sa bata bucsele, sau nu functioneaza in parametrii optimi suspensia.

      Stranse gresit cu masina ridicata pe cric automat suspensia este un pic mai dura, bucsa fiind in tensiune.

      Sper ca v-am lamurit

      Comment


      • sa tot repetat in nenumarate randuri celor care si`au schimbat suspensia , unii au inteles , alti sunt sceptici in privinta asta.
        dar toti au fost mirati dupa repozitionarea corecta , si wow...ce bine se simte suspensia acuma.

        Comment


        • De VOGTLAND stie cineva ceva?

          Comment


          • pareri despre vogtland ne spune cineva?
            http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

            Comment


            • Spun eu

              Mie imi plac



              Am din februarie pe masina si se misca foarte bine. Au lasat destul de mult si chiar m-a multumit raportul pret/calitate, mai bun decat EIbach!

              Daca e cineva interesat, as avea eu un set SH (le-as vinde doar pentru H&R)
              sigpic

              Comment


              • Dupa 685 de posturi pe tema "suspensie sport" in care am citit tot felul de pareri pro, contra si ambigue, pot sa va spun ca astazi cu ocazia reviziei de 60000 km si dupa o asteptare de cinci luni dupa ceva piese de la Racing Nick, m-am schimbat suspensia: Eibach + Bilstein B8.
                Nu va spun decat ca seful de atelier de la un service Dacia mi-a spus dupa ce a facut un drive test, ca nu se astepta la diferente atat de mari de comportament, si zambea cu toata fata...
                Iar eu ce sa va spun...e alta masina...precizia la virare, transmiterea la sol a puterii la plecare, eficienta la franare (combinata cu discuri noi Brembo Sport)sunt doar partea importanta a schimbarii.
                In plus prin coborarea suspensiei a disparut aproape complet "power steering"-ul care se simtea cu rotile de 205 cu ET38.
                Iar de scuturat sau decolat ...nu mi se pare decat ca este ceva mai rigida, am trecut cu viteza pe cateva strazi cu "cocoase" si nu mi-am rupt nici rinichii si nici nu s-a dezmembrat masina...

                Comment


                • Despre repozitionarea bucselor...cei care n-ati facut-o,incercati s-o faceti.eu am facut-o si va spun ca e mai bine asa,in sensul ca nu mai topaie la fel de tare pe denivelari,parca si curbele le ia mai bine...pe scurt ma bucur ca am facut-o.

                  Comment


                  • care e deosebirea inte pozitia unei bucse "nepozitionate" si unei bucse la o masina incarcata astfel incat suspensia sa "cada" tot 3cm, sa zicem? nu-i aceeasi torsiune ain ambele bucse? am mai pus intrebarea asta si nu m-a lamurit nimeni: cand merg cu masian incarcata, trebuie sa-mi repozitionez bucsele? cat despre "vai ce bine sta acum pe drum cu bucsele repozitionate", eu zic ca e un placebo mai mare decat ala cu filtrul sport care si da cai si scade consumul. la ultima "manevra" asupra suspensiei am repozitionat si eu bucsele de curiozitate. munca in zadar...
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • Daca nu repozitionezi bucsele acestea vor sta tensionate ca si cum ai avea 4 pasageri in masina.Adauga la asta cei 4 pasageri de mai sus si vei obtine niste bucse si mai tensionate,ca nu se pot roti ca si un lagar.De aici apare si tendinta de topaiala.Stranse pe pozitie,permit miscarea bratului in sus si in jos cu aceeasi usurinta.Nu cred ca daca ai repozitionat bucsele nu ai simtit o ameliorare a absorbtiei socurilor.

                      Comment


                      • Baieti, poate s-a mai raspuns, cu care dintre arcuri pierzi cel mai putin la confort?Intreb pentru ca as vrea sa imi pun arcuri sport, doar ca am un copil de doi ani si sper la anu inca unu si nu vreau sa le zgaltai creierasii prea tare.
                        Multumesc.
                        Vand cotiere Speed cu intaritura metalica la super pret!

                        Comment


                        • Cu EIBACH pierzi ceva la confort,cu HR cred ca ceva mai mult ca nu le-am incercat dar dupa cum coboara masina numai la confort sa nu te gandesti.In rest nu mai stiu.Poate mai posteaza si altii cu altceva.

                          Comment


                          • Nu exista arcuri sport care sa nu zgaltaie ca de asta se numeste arc sport. Daca as avea un copilas nu i-as pune nicio suspensie sincer tineam prea mult la princhidel dar poate ii va placea sa fie putin zguduit ).
                            Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

                            Comment


                            • Salutare baieti. Vreau sa ma lamuriti si pe mine cu o chestie privind aceste arcuri Eibach. Am gasit pe un site german arcuri Eibach dar difera mult fata de ce am eu pe masina. Ale mele au 3 spire lipte pe cand astea nu au nicio spira lipita. Sa cred ca astea din Romania sunt facute la coltul unei strazi ? Nu ma mira nici acest fapt dar in fine poate ma lamuriti voi. Normal aceste arcuri oricare ar fi ele nu trebuie sa vina direct de la producator ? Intreb deoarece eu vad niste diferente sau poate sunt eu dus la ora asta .
                              Atasez si niste poze.
                              http://www.cartuning-unlimited.de/Ei...-Dacia-Logan_1 ( Asta este site-ul unde se vand aceste arcuri Eibach zic eu de calitate)



                              si aici arcurile Eibach din Romanica
                              Attached Files
                              Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

                              Comment


                              • pai tu crezi ca alea din poza sunt exact alea de logan ?
                                fac poze pentru fiecare set de arcuri ? ma indoiesc .
                                e o poza generica .
                                incearca sa cumperi direct de la producator , sa vezi daca nu te trimite la dealerul din tara ta
                                Last edited by Cristi_Xp; 6 January 2011, 01:46.
                                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google