Suspensie Sport, De Care Si De Ce?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Seba, sti ca sunt de acord cu tine sunt am fost mereu sceptic la faza cu bucsele bratelor dar intradevar, masina e mai elastica acum. Asta cand inainte cu hr si bilstein rupea coastele, acum s-a inmuiat simtitor.
    sigpicMy ride

    Comment


    • Dupa ce am citit de doua ori acest thread m-am cam hotarat - cred!
      O sa-mi pun arcuri sport eibach + amortizoare stock, urmeaza sa ma gandesc ce marca, daca pun amortizoare dacia de fabrica sau monroe pe gaz, sa vad ce gasesc.
      Daca mi-as pune amortizoare sport bielstein B8 cred ca o sa ma impuste baiatulmeu(1 an si 10 luni) asa ca trebuie sa impac si capra si varza.
      Cert este ca trebuie sa schimb amortizoarele ca sau dus. (110.000 km are masina).

      Comment


      • pentru mcv-uri sunt diferite arcurile? sau merg cele de berlina fara probleme?

        pe unde se mai gasesc arcuri sport, ca la un search pe google nu iese nimic recent la iveala. doar anunturi vechi.

        Comment


        • arcuri sport gasesti si aici
          ARCURI / AMORTIZOARE - De la arcuri normale pana la suspensii complet reglabile pentru motorsport:
          Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

          Comment


          • Originally posted by skd_ozenel View Post
            pentru mcv-uri sunt diferite arcurile? sau merg cele de berlina fara probleme?

            pe unde se mai gasesc arcuri sport, ca la un search pe google nu iese nimic recent la iveala. doar anunturi vechi.
            sunt diferite cele de MCV si mai scumpe un pic .
            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

            Comment


            • Am montat H&R + Bilestein si pot spune ca masina sa foarte bine pe drum, insa am o mica problema pe denivelari se aude ca un fel de bataie pe spate.... A mai patit cineva?
              Mentionez ca au fost repozitionate bucsele atat fata cat si spate, iar amortiozoarele spate au fost stranse cu masina pe roti.
              Merci

              Comment


              • am vazut acum pe ocazii o clema pentru comprimat arcuri. as vrea sa aud si eu cateva pareri. daca as putea pune asa ceva pe arcurile stoc si ar lasa masina mai jos fara sa o face broasca sau daca ar putea fi folosite pe arcurile sport in loc de taiere a unei spite.
                Attached Files

                Comment


                • Acum depinde de tine.Eu unul nu as avea incredere in filetele alea.Gandeste-te ce se intampla daca spre ex ai viteza si se rupe unu de la vrun soc ceva..
                  AG 16 Y M A

                  Comment


                  • Originally posted by o8MeLC View Post
                    am vazut acum pe ocazii o clema pentru comprimat arcuri. as vrea sa aud si eu cateva pareri. daca as putea pune asa ceva pe arcurile stoc si ar lasa masina mai jos fara sa o face broasca sau daca ar putea fi folosite pe arcurile sport in loc de taiere a unei spite.
                    Nu te prostii!!!!! aia nu e pentru arcuri, ci pentru cabluri de otel, pentru fixarea lor!!!!

                    Comment


                    • merita modificarea si ca performante si ca pret ...
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • salutare ! Pana la urma care sunt nr 1? ce arcuri?

                        Comment


                        • H&R din ce stiu eu.......

                          Comment


                          • Eu am repozitionat bucsele de doua ori, pentru diferite nivele de lasare ;)
                            Am fost foarte sceptic pana cand tata (mecanic de meserie) mi-a zis ca strangea bucsele la bascula fata de Dacia 1300 cu masina coborata de pe cric (butuc sub disc).
                            Idea e ca in practica s-a simtit diferenta.

                            Un sfat pe care il am pentru cei care isi scurteaza H&R-urile e sa taie un element din opritorul de cauciuc de pe tija amortizorlui (si fata si spate). De exemplu pe spate, H&R fara o spira pe amortizor stoc lasa cam 1 cm de cursa pana cand loveste in opritor...
                            Acelasi lucru se aplica si pentru amortizoarele Bilstein.
                            sigpic
                            ^Logan turbat (WIP)^

                            Comment


                            • @Valentin_N la toate masinile se recomanda ca bucsile care fac legatura intre partea fixa(sasiu) si articulatiile mobile se strang pe pozitia de mers a masinii. La dacia 1300 era usor sa faci asta pentru ca din rampa aveai acces la surubul de la bascula inferioara.
                              sigpic

                              Comment


                              • sal sal , azi mi-au venit si mie arcurile H&R (de pe daciashop ) si cand am fost cu ele la un prieten mecanic a refuzat sa mi le monteze pana nu cumpar si amortizoare sport (ba ca se comporta masina urat , ba ca stric caroseria ). Acum bugetul s-a subtiat si Bilstein B8 nu prea mai sunt o optiune , asa ca ma gandeam la Kayaba sau Boge . Ce parere aveti ? , care sunt recomandate pentru arcuri H&R . Japan sau Germany ? multumesc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google