Suspensie Sport, De Care Si De Ce?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • O descriere tare buna! Acum am inteles
    Multam fain
    Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

    Comment


    • ceata totala ne-a dat baiatu' asta

      nu a zis nimeni ca ei sunt zeii absoluti, dar ce au facut ei cand au facut a fost solutia care a corespuns cu ce a vrut sefimea. care in general vrea sa produca ieftin si sa vanda scump.

      vreau sa mai zic doar atat - in afara de faptul ca era barca si reactiona in 4 timpi ca motorul (invartire de volan, ezitare, scufundare, in final vireeeeez) si pe virajele stranse subvira ca dracu, suspensia ei era buna daca aveai cauciucuri bune si foarte bune.

      in alta ordine de idei, cine a avut pe mana bilstein B12?
      din pozele de pe net se pare ca au o tija groasa de neam prost si ei le lauda ca sunt mai competente decat B8. dar, parca sa zic ca sunt doar in seturile de suspensie de la bilstein.

      Comment


      • Valentin_N felicitari pentru creatia literara
        Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

        Comment


        • skd, nu-ti face griji, cum economistul vrea sa produca ieftin si sa vanda scum asa vrem si noi clientii sa cumparam ieftin si sa fie bun. Le zice cerere si oferta iar un economist adevarat stie asta si e constient ca daca pune pret prea mare nu cumpara nimeni. Pretul nu e dat de voia economistului ci e un pret de echilibru care balansand numarul de obiecte vandute cu pretul lor aduce profit maxim vanzatorului. Daca era doar dupa economist ne amanetam toti masinile sa ne cumparam carnati in loc de prezoane :P
          sigpic
          ^Logan turbat (WIP)^

          Comment


          • Originally posted by skd_ozenel View Post
            nu a zis nimeni ca ei sunt zeii absoluti, dar ce au facut ei cand au facut a fost solutia care a corespuns cu ce a vrut sefimea. care in general vrea sa produca ieftin si sa vanda scump.
            Si daca au facut ce a zis sefimea, oare nu s-au facut compromisuri ??? Intreb si eu ... ca un muritor de rand si economist in acelasi timp.

            Mai de mult, am dat exemplul daciei 1300, la care daca strangeai rulmentul spate la cuplul dat de inginerii aia pe care ii preaslaviti voi, in 10 000 de km era PA. Daca aceasta strangere se facea la un cuplu mai mic, tinea mult si bine. Dar nuuu asa au zis inginerii, nu conteaza ce spun utilizatorii si mecanicii care surubaresc toata ziua, sigur stiu aia din birourile de la etajul 15 cum e mai bine.
            sigpic

            Comment


            • felicitari valentin pt ca ne-ai impartasit din experienta ta....sincer cum arata masina ta lasata este visul meu dar din cauza bucurestiului si drumurilor care le fac nu pot sa o cobor atat de mult.....

              eu merg acum in configuratia arcuri vogtland+amortizoare blisten B8 care este cea mai perfecta pana acum si in viitor o sa trec pe eibach sau h&r.

              Masina la inceput cu arcurile sport si amortizoare stock era ok masina se mai lasa iar dupa ce am pus amortizoarele sport + repozitionare e o placere la volan mai ales sa fie drumu ok ca daca sunt gropi e mai greu

              Recent am fost pana la focsani iar masina pe E85 s-a comportat imecabil .......voi sta mult si bine pe suspensie sport ca e alta masina clar......pana si lu taicamiu care are si el logan stock ii place si imi mai cere masina in deplasari ))))))))
              sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

              Comment


              • @ yrman
                Eu zic ceva si tu intelegi ce vrei. Nu o sa mai explic.
                Nu a zis nimeni ca solutiile alese sunt cele mai bune. Sunt compromisuri peste tot.
                Ba culmea, dimpotriva a ceea ce crezi, sunt de acord cu tine ca loganul nu e tot ce mi-as fi dorit. Doar ca sunt constient ca solutiile alese au fost dictate de cantitate/pret si nu de calitate. Sa fie ieftin. Asa ca sunt cele mai bune solutii in conditiile date.
                La logan cele mai multe dintre solutii s-au dat pe motiv de piese deja existente dar care trebuiau integrate la un loc toate. Si asa s-a mai umblat pe ici pe colo si a iesit ceva.
                Ca tie nu iti convine, ca mie nu imi convine, etc...e problema noastra. Cum imi explica cineva mai sus - e cerere si oferta.
                Sa nu crezi ca sunt alti ingineri la Dacia fata de Renault sau alta firma.
                Toata problema e ce se doreste sa se faca cu ei si capacitatile lor.

                Rulmentii aia pe care ii strangeai la cuplu, cu ce ii strangeai la cuplu?
                Bag mana in foc ca se folosea cea mai comuna scula de masurat cuplul - bratul mecanicului. Eventual si cu o teava bagata pe teu. Sa mai intreb si de calitatea rulmentilor? Sau unde erau montati si in ce masura se respectau conditiile de igiena?
                E ca si cum vii si imi vorbesti de segmentari si seturi facute in fata blocului cand incalzeai pistoane la aragaz, cu cuzineti tinuti in aer liber si scapati pe jos si stersi cu carpa. Si mai faceau "mecanicii" aia si gat ca scapau la loc pe esapament in 5-10.000 de km. Dar de vina erau piesele ca erau proaste nu modul in care se facea reparatia.
                La matiz am cumparat doua seturi ieftine de rulmenti pe fata pana am ajuns la concluzia ca mai bine luam direct originali de daewoo si ieseam mai ieftin.
                Asa am platit doua seturi ieftine care au tinut cateva saptamani fiecare si unul original care are deja doi ani si nu are nici pe dracu.

                Eu atat iti mai zic, daca nu erau inginerii aia sa faca niste chestii mai proaste asa...tu de ce mai comentai acum? Aaaaa?

                Plus ca noi vorbeam despre taiatul din arcuri. Adica modificarea unei piese.
                In conditiile in care daca iti permiti un logan sh de 2.000 - 3.000 de euro, eu zic ca mai ai 150 de euro pentru niste arcuri sport daca chiar le vrei. Daaar nuuuuu, stie baiatul mai bine cum e treaba cu flexu' si cate spire se taie din arc ca sa cada de la loc cu masina pe elevator.
                In aceiasi ordine de idei de ce sa nu subtiem si din lonjeroane si praguri ca sa fie mai usoara caroseria?

                lasand la o parte discutiile despre ingineri, revin cu intrebarea de mai sus

                Originally posted by skd_ozenel View Post
                in alta ordine de idei, cine a avut pe mana bilstein B12?
                din pozele de pe net se pare ca au o tija groasa de neam prost si ei le lauda ca sunt mai competente decat B8. dar, parca sa zic ca sunt doar in seturile de suspensie de la bilstein.
                Last edited by skd_ozenel; 12 March 2013, 16:45. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Originally posted by Valentin_N View Post
                  In momentul de fata am Bilstein B8
                  Cu cati cm sunt mai scurte amortizoarele B8 fata de amortizoarele stock? Din cate stiu eu au cilindrul mai scurt, pe mine asta ma intereseaza, cu cat este mai scurt.

                  Sent from my GT-I9070 using Forum Runner

                  Comment


                  • ce preturi au amortizoarele care ar fi compatibile cu h&r?

                    Comment


                    • la racingnick era undeva la 18 mil setul h&r+ amortizoare b8
                      Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

                      Comment


                      • Originally posted by bad_hrc View Post
                        Cu cati cm sunt mai scurte amortizoarele B8 fata de amortizoarele stock? Din cate stiu eu au cilindrul mai scurt, pe mine asta ma intereseaza, cu cat este mai scurt.

                        Sent from my GT-I9070 using Forum Runner
                        Din cate am inteles ar fi vreo 3 centimetri insa recunosc ca n-am masurat cand le-am schimbat. Sorry ca nu pot sa te ajut cu mai mult de atat, poate raspunde cineva care a masurat.

                        Ar mai fi amortizoarele Koni.
                        Din cate am inteles Koni si H&R s-au pus pe o colaborare in stilul celei care exista intre Bilstein si Eibach (kiturile B12 = amortizoare B8 + arcuri Eibach). Amortizoarele STR.T vor fi vandute la pachet cu arcurile H&R deci presupun ca se vor potrivi destul de bine. Vestea e buna din doua motive: arcurile H&R vor avea un amortizor dedicat si in al doilea rand concurenta sper eu va face preturile sa scada.
                        Pentru Logan sunt astea:

                        Pe scurt sunt trei modele:
                        Koni STR.T = amortizoaze sport pe gaz, gen Bilstein B8
                        Koni Special = amortizoare reglabile (trebuie date jos de pe masina)
                        Koni Sport = amortizoare sport reglabile pe masina (cu "robinet")

                        Ma tenteaza un set de Koni Sport si niste arcuri facute la comanda. Exista firme ca asta care fac aproape orice
                        sigpic
                        ^Logan turbat (WIP)^

                        Comment


                        • Eu am arcuri eibach si sunt multumit de garda, daca o las mai jos nu voi mai putea intra cu masina pe drumuri accidentate. Mie imi trebuie niste amortizoare care sa se comporte bine si 5 persoane plus bagaj. Combinatia arc sport-amortizor sport nu ma avantajeaza pentru ca spatele se aseaza pe tampoane cand o incarc si daca iau o groapa zdravana pasagerii din spate ajung sub scaune. Masina mea e muncita, a carat si persoane si greutate mare si... porci

                          Sent from my GT-I9070 using Forum Runner

                          Comment


                          • nu ajunge nici un pasager sub scaune stai linistit. eu am avut 2 pers in spate + porbagaju full si au zis ca i-a deranjat mai mult vibratiile de la toba sport decat amortizoarele si arcurile sport

                            eu am vogtland dar din ce am citit cam la fel ca eibach coboara
                            sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

                            Comment


                            • Originally posted by bad_hrc View Post
                              Eu am arcuri eibach si sunt multumit de garda, daca o las mai jos nu voi mai putea intra cu masina pe drumuri accidentate. Mie imi trebuie niste amortizoare care sa se comporte bine si 5 persoane plus bagaj. Combinatia arc sport-amortizor sport nu ma avantajeaza pentru ca spatele se aseaza pe tampoane cand o incarc si daca iau o groapa zdravana pasagerii din spate ajung sub scaune. Masina mea e muncita, a carat si persoane si greutate mare si... porci

                              Sent from my GT-I9070 using Forum Runner
                              Taie doua bucsi de la tampoanele de pe spate. Se schimba enorm comportamentul de care spui

                              Comment


                              • M-am gandit, daca iti aduci aminte te-am si intrebat cum sta treaba cu bucsile dar, momentan am o pereche de amortizoare defecte si un pitic pe creier care insista sa le scurtez cu 3-4 cm. Trrbuie sa vorbesc cu meseriasul daca este posibil, daca nu reusesc o sa tai bucsile.

                                Sent from my GT-I9070 using Forum Runner

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google