Schimbare Culoare BORD

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa stii ca iese destul de frumos.Eu am folosit leduri albe pt cadrane si chiar imi place cum a iesit.Am dat cu marker pe spate si e totul ok.Am folosit leduri rosii separate pt ace.Mi s-a parut cea mai usoara si placuta combinatie.
    Attached Files

    Comment


    • Originally posted by danielliviu View Post
      O sugestie: nu pune leduri albe... chiar daca o sa colorezi folia nu o sa iasa bine deloc. Si nici uniform. Pune leduri colorate (albastru, rosu), cu dispersie mare a luminii. Le aranjezi dupa cum crezi de cuviinta, adica in functie de zonele de culoare pe care le ai.
      La ac se pune led suplimentar, altfel iese roz/mov

      Teoretic eu asa vreau.Albastru cu rosu,dar am vazut ca se realizeaza mai greu,am zis ca ma rezum la alb cu rosu.O sa pun o poza,sa-mi spui cum mai pot pune un led separat pt ac.Unde scrie K trebuie sa fie piciorusul mai scurt al led-ului,dar in partea de jos,unde se pune de obicei al 4 lea led circuitul ala sau ce e,e unit,pe o parte scrie K pe o parte scrie CV2.Un piciorus al led-ului il pun pe K dar celalalt?Am citit undeva,ca daca tai cu cutterul acolo intreupri circuitul si astel poti pune un picior pe K si unul pe CV2 fara sa aiba vreo legatura piciorusele.In alte locuri,unde se mai pot monta led-uri?Vreau sa fac si scrisul de deasupra led-ului cu rosu,X100 si km/h.Pt asta unde pun led?Iar pt liniutele alea la 30 50 si 130,nu cred ca trebuie pus led la fiecare,dar cum le luminez cu rosu?Trebuie separata lumina albastra de cea rosie.Cum fac?

      Ms mult.Sfaturile tale m-au ajutat pana acum,sper ca si de aici incolo.Vreau sa vad ca termin un bord,sa ma simt si eu bine ).Doar asta am in cap acum.
      Attached Files
      Cumpar volan de Duster

      Comment


      • la ce magazin gasesc si eu leduri smd in bucuresti, o adresa ceva ?
        sigpic

        Comment


        • Daca in Bucuresti nu gasesti led-uri ii bai.Eu in orasul meu,care-i mic tot am gasit la un magazin, ceva mai slabe dar nah`.Este si reclama pe forum,cu site frumos cu tot.Sper ca pot sa pun site-u din moment ce e reclama cu el mai jos.Intra pe www.zextar.ro gasesti tot ce vrei
          Last edited by soboBN; 29 June 2009, 17:22.
          Cumpar volan de Duster

          Comment


          • tot alb neon am si eu bordu cu acele rosi si led rosi in dreptul acelor revin si eu cu poza
            Last edited by boris; 29 June 2009, 19:42.
            sigpic

            Comment


            • Originally posted by soboBN View Post
              Teoretic eu asa vreau.Albastru cu rosu,dar am vazut ca se realizeaza mai greu,am zis ca ma rezum la alb cu rosu.O sa pun o poza,sa-mi spui cum mai pot pune un led separat pt ac.Unde scrie K trebuie sa fie piciorusul mai scurt al led-ului,dar in partea de jos,unde se pune de obicei al 4 lea led circuitul ala sau ce e,e unit,pe o parte scrie K pe o parte scrie CV2.Un piciorus al led-ului il pun pe K dar celalalt?Am citit undeva,ca daca tai cu cutterul acolo intreupri circuitul si astel poti pune un picior pe K si unul pe CV2 fara sa aiba vreo legatura piciorusele.In alte locuri,unde se mai pot monta led-uri?Vreau sa fac si scrisul de deasupra led-ului cu rosu,X100 si km/h.Pt asta unde pun led?Iar pt liniutele alea la 30 50 si 130,nu cred ca trebuie pus led la fiecare,dar cum le luminez cu rosu?Trebuie separata lumina albastra de cea rosie.Cum fac?

              Ms mult.Sfaturile tale m-au ajutat pana acum,sper ca si de aici incolo.Vreau sa vad ca termin un bord,sa ma simt si eu bine ).Doar asta am in cap acum.
              Nu prea ai cum sa faci acele si liniutele de la 30,50 si 130 rosii si restul albastu.Iti trebuie sa pui pentru fiecare liniuta colorata cite un led de culoare rosie si sa izolezi de restul cadranului.Nu este imposibil dar se poate face.Daca mergi pe alb cu rosu este simplu.
              Eu mi-am lasat totul alb si am schimbat rama cu una cromata de la un ceas de 16v si am intors folia de la display.Din poze nu se vede bine dar in realitate arata mult mai bine.
              Attached Files
              sigpic
              Oglinzi MCV / Led Tuning / Activari functii LOGAN / HIDXenon / Leduri SMD / Accesorii Audio / ...

              Comment


              • Am tot mesterit la bord,sfaturile lui danielliviu m-au ajutat (ms inca odata) si iata ce a iesit:
                Eu sunt multumit,am reusit sa fac acul sa fie luminat tot timpul,in sensul ca daca foloseam un singur led pt ac,se lumina bine la 1000 si 2000 rpm,iar la 3000-4000-5000 rpm era mai slaba lumina,din cauza la plasticul de pe spatele acului.(vezi poze).
                In tot acest timp,am facut o prostie.Mi s-a dezlipit cauciucul ala ce facea legatura intre tabloul de bord si display.Cum il pot lipi?Pot sa mai fac ceva cu el?
                Attached Files
                Cumpar volan de Duster

                Comment


                • Felicitari, dar mai ai de lucru. Unde este lumina de la turometru peste 5000 rpm?
                  Cauciucul ala nu este lipit, sta prin presare.
                  GL-22-TOF

                  Comment


                  • Cum a zis si danielliviu cauciucul (elastomer) nu este lipit ci sta doar prin presare iar dupa un timp indelungat iti da impresia ca a fost lipt acolo.Il pui la loc in locasul de plastic prinzi rama neagra la loc si cind vei strange suruburile de la capacul din spate acesta se va presa si va face contact fara probleme.
                    sigpic
                    Oglinzi MCV / Led Tuning / Activari functii LOGAN / HIDXenon / Leduri SMD / Accesorii Audio / ...

                    Comment


                    • Daniel,n-am mai vrut sa fie luminat tot turometrul.A mea e diesel,si am dat cu negru pe spate,sa se vada pana la 5000 numai
                      Last edited by soboBN; 8 July 2009, 13:23.
                      Cumpar volan de Duster

                      Comment


                      • Am mai lucrat azi la bord,am reusit sa fac sa se vada ac-ul rosu peste tot,indiferent ca-i la 0,100,200 km/h.Pentru asta am pus 2 led-uri,si le-am separat cu o hartiuta deocamdata.Ce as putea folosi pentru a putea separa culorile intre ele?Vreau sa-mi fac bordu ca si in poza 1,dar nu stiu cum sa fac sa se lumineze cu rosu "X100" si "km/h".Am incercat sa pun 1 led rosu si 2 albastre,dar daca nu le separ se vede mov/roz(vezi poza 2).Am citit pe celalat forum,ca se folosesc Paint-Marker-e.Mi-am luat unul rosu si unul albastru,iar principiu e ca daca pui 2 led-uri albastre si unul rosu,pe unde dai cu marker rosu trece doar lumina de la led-ul rosu,iar pt albastru doar de la led-urile albastre.Am dat cu rosu pe X100 si pe "50"(vezi poza 3) si cu albastru pe "10" si "40" dar unde e albastru se vede urat.
                        Spune-ti-mi va rog cum trebuie sa fac,ca m-a innebunit bordul asta si am zis ca nu ma las de el pana nu iese cum vreau eu.Ce folositi pentru a separa lumina rosie de cea albastra?Mai ales in prima poza,cum e facut cu rosu zona de la turometru,iar cifrele cu albastru,habar nu am cum au fost separate si unde au fost montate led-uri
                        Attached Files
                        Cumpar volan de Duster

                        Comment


                        • Cred ca acel bord este facut cu leduri albe si este colorata folia cu marker permanent cel putin la cardane.
                          sigpic
                          Oglinzi MCV / Led Tuning / Activari functii LOGAN / HIDXenon / Leduri SMD / Accesorii Audio / ...

                          Comment


                          • unde gasesc, sau ce denumire au ledurile pt. bord?

                            Comment


                            • Vezi pe PM
                              sigpic
                              Oglinzi MCV / Led Tuning / Activari functii LOGAN / HIDXenon / Leduri SMD / Accesorii Audio / ...

                              Comment


                              • Salut!
                                Imi cer scuze daca ma repet sau daca scrie undeva si eu nu am gasit. Vreau si eu sa schimb culoarea la bord. Pana acum am realizat schimbarea numai la butoane și climatizare. Pentru ceasuri am lasat la urma sa ma mai ”antrenez”. Intrebarea este: la ceasuri sunt leduri smd de 3V, corect? Le schimb tot cu smd-uri de 3V, dar alta culoare cum vreau eu?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google