Schimbare Culoare BORD

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Dragman View Post
    Am si eu o nelamurire...intr-o poza postata aici apare legarea in paralel a 2 smd-uri la ace.Am incercat figura doar ca se stinge unul din ele sau amandoua...probabil din cauza ca nu au suficient amperaj...voi cum ati procedat
    ?...eu pana la urma am lasat doar 2 smd-uri pentru cadrane si in locul celui de-al 3-lea am pus un led de 3 mm rosu pentru ace.
    Lasa-l doar cu 3 leduri (daca ai leduri de calitate).
    sigpic
    Oglinzi MCV / Led Tuning / Activari functii LOGAN / HIDXenon / Leduri SMD / Accesorii Audio / ...

    Comment


    • Pai asa l-am si lasat,Gabi...ar mai fi posibilitatea alimentarii separate a ledurilor de la ace...si alta chestie...daca faci varianta de culoare pe alb si ai serigrafia noua cu cadrane albe,ziua nu prea mai vezi cifrele deoarece acestea lumineaza alb si se confunda cu cadranele devenind greu de citit...deci recomand albastru...albul merge mai bine la vechile serigrafii pe negru...
      sigpic

      Comment


      • Corect 100% .Eu mi-am facut tot bordul alb dar pe serigrafie neagra iar display-ul este pe negativ.La serigrafia de 16v ziua nu prea se vede daca faci cadranele albe dar noaptea este super.
        sigpic
        Oglinzi MCV / Led Tuning / Activari functii LOGAN / HIDXenon / Leduri SMD / Accesorii Audio / ...

        Comment


        • @dragman: nu asa se face, cu legare in paralel. unde ai pus tu ledul in paralel cu cel original, intrerupi traseul si-l legi in serie cu ledurile deja existente. nu trebuie schimbata rezistenta de limitare, merge perfect. incearca si-o sa vezi ca e ok. mai mult, in loc de acel smd pui led de 3mm (lasi vreo 5mm din pini) sa lumineze mai aproape fundul acului si culoarea va fi mai puternica. nu uita sa pui separatori de lumina.
          Last edited by Seba; 17 November 2009, 15:30.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Multumesc de informatie,Seba! Sa inteleg ca trebuie intrerupta zona aia de jos zgariind cu un cutter si legand in serie al 3 lea led? eu ma mai gandisem la alimentarea total separata pt ledurile acelor de la firele ce alimenteaza tabloul de bord (pinii 7 si 12).Am izolat lumina si mi-a iesit chiar bine!asta cu ledul de la ac era singura treaba ramasa in coada de peste...momentan e alimentat in locul unui smd,pt cadrane ramanand doar 2...
            sigpic

            Comment


            • exact. tai cu cutterul, cureti cu o surubelnita de-aia mica si pui doua puncte de cositor cam de 3-4mm diametru pe cele doua bucati de traseu, pe care o sa fixezi led-ul de 3mm. picioarele led-ului respectiv sa aibe cam 5mm inaltime, plus inaltimea led-ului, se ridica de pe placa suficient cat sa lumineze mai puternic acul decat il face un smd pus jos pe placa.
              poti sa faci alimentarea acului cu al 3-lea led de pe placa (cel de sus, cum te uiti la bord, inlocuit cu led 3mm), fara alte leduri suplimentare, merge si asa. dar atunci cele doua leduri laterale trebuie sa le pui in unghi, adica un pic inspre in sus si rasucite spre exterior, pt uniformizarea luminii. sa nu fie zonele 0-70 si 130-200 mai tare luminate decat 80-120. sper ca ai inteles cum am vrut sa zic prin "rasucite si inclinate" .
              vazuta placa de sus, ledurile laterale trebuie sa aibe capetii de jos mai departati si cei de sus mai apropiati, ceva in genul "// \\". iar daca te uiti parelel cu planul placii, de jos spre display, ledurile trebuie inclinate ceva in genul "//" "\\". bine unghiurile sunt exagerate, dar ca idee...
              Last edited by Seba; 17 November 2009, 15:54.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • Eu asa le am puse acum...cu alimentarea acului la al 3-lea smd,cel de sus...e lumina suficienta si nu am orientat smd-urile...si se vede si uniforma...asta si din cauza ca sunt albe si destul de puternice...la alte culori unde sunt mai putini lumeni cred ca se schimba treaba...oricum merci inca o data de informatie...il dau iar jos si fac modificarea.
                P.S.-bordul la care am lucrat e al dragului meu tata care a vrut pe alb...si acu m-a sunat ca nu se vede bine ziua cand mergi cu pozitiile aprinse pt ca e lumina alba si folia de la serigrafie tot alba si nu se mai citesc bine cifrele...drept urmare il dau iar jos si dau cu marker albastru pe spate cat sa aiba o tenta de bleu si sa citeasca cifrele mai bine...
                sigpic

                Comment


                • ai mai vopsit folii pe spate? ca eu la prima incercare am avut atata creier (lipsa) cat sa spal cu acetona urmele de culoare si ghici ce-am obtinut? o bucata mare de plastic alb mat. toata serigrafia s-a dizolvat in acetona. apropo, foloseste markere pe cat posibile permanente, pe baza de alcool, dar culori deschise. daca dai din prima cu culoare inchisa o sa-ti iasa bine ziua, dar noaptea o sa vezi fix pixu'... cat despre alb/alb, am avut si eu, e bun de dracu la prestige/kiss ph1 si laureate/prestige/kiss ph2. te chiorasti la el ca mireasa la pendula
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • N-am mai vopsit pana acum...sper sa imi iasa...
                    sigpic

                    Comment


                    • Nu sunt foarte cunoscator pe tema asta asa ca intreb ! In loc de smd-uri pot fi [use leduri normale? Daca un smd cat ar trebui sa coste ca pe aici pe unde am intrebat imi decoleaza preturile spre 15 lei bucata si deja nu se mai merita !

                      Si scuze de cate greseli am avut dar m-am enervat cand mi-au spus preturile !
                      Last edited by Bao; 17 November 2009, 19:19. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Stiu ca se pot folosi...doar ca trebuie sa le dai pe pila capetele ca sa disperseze lumina mai bine.Oricum e mai delicata treaba cu ledurile normale...
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by FastFurious View Post
                          Scuze daca a mai fost pusa intrebarea - Pot schimba iluminatul la butonul de AC si la intreg panoul de la climatizare? Cum?
                          Vreau sa pun led-uri albastr si rosii.
                          Vezi ca este un topic dedicat pentru schimbarea luminii in panoul de climatizare. Aici este modul de demontare si ceva discutii de iluminat. Dar mai este un topic, problema e ca nu dau de el acum.
                          GL-22-TOF

                          Comment


                          • am luat led-uri de 3 mm de 3 volti ..merge sa le pun cu rezistenta..daca da de cati ohmi imi trebuie rezistenta?sau trebuie rezistenta pe fiecare led in parte?

                            Comment


                            • pai, "tataie" (sper sa nu et supere "tataie"...dada da, imi cer scuze, considera ca am scris "colega"), depinde cat consuma led-ul ala in primul rand, ce led-uri de 3V ai? albe sau albastre? ma mir de aia 3V, ca ale mele led-uri si n-am cumparat putine, inghiteau vreo 20mA la 2.2V, vezi ca la 3V esti cam la limita arderii din cauza curentului mare ce trece prin led. sa-ti dau exemplu de calcul a rezistentei de limitare, desi daca te uiti cateva pagini in urma, o sa il gasesti. presupunem ca led-ul tau inghite 2V si 10mA, apoi daca ii cresti tensiunea la 2.4V inghite 25mA. na, din asta deducem ca ar fi de bun simt sa folosim led-ul undeva la 15-20mA, ca sa functioneze nromal, nici la limita de ardere, dar nici sa nu fie complet aprins. asa ca desi nu au caracteristici liniare de functionare, presupunem ca la 15-20mA ar avea nevoie de 2.2V. bun. bateria ta de la masina, cand e mai descarcata, sa zicem ca are 9v, iar cand e incarcata blana, 14.4V. faci 14.4-2.4=12V. apoi 12000/25=480ohm. faci 9-2=7; 7000/10=700ohm. asta ar trebui sa fie intervalul in care iti alegi rezistenta. eu "la ochi" dintre 480 si 700 as alege rezistenta de 560 sau 680 de ohmi. s-o verificam. (14.4+9)/2=23.4/2=11.7; 11.7-2.2=9.5; 9500/15=630. deci intre cele doua presupuse mai devreme. acum depinde de tine, oricare dintre cele doua rezistente 560 si 680 sunt bune. cred ca exista si rezistente de 610ohm, daca da, pe aia as cumpara-o. altfel, 560 sau 680, care vrei tu.
                              Last edited by Seba; 26 November 2009, 12:50.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • a facut cineva montajul a 2 led-uri (SMD sau de 3 mm) direct pe placa, fara a "trage" curent din mufa? As vrea sa stiu daca rezista placa la inca 2 led-uri pentru fiecare ac.
                                Montajul il am cu un SMD pe placa (jos), cum a zis SEBA si vreau sa-l ridic mai sus sau sa pun 2 led-uri .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google