Schimbare Culoare BORD

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @Miky 48: nu, n-am alimentat montajul separat, numai pe masina cand era asamblat. Banuiesc ca, dupa ce cad tensiunile pe leduri, rezistenta si tranzistor or mai ramane vreo 6,8V... Plauzibil
    @bogdanel2009: becurile de la butoane e foarte simplu. Pentru climatizare nu stiu caci inca nu m-am apucat. Pentru butoane ai nevoie de o surublenita lata (nu cruce) de vreo 1 cm latime, bagi intre butoane si tragi butoanele afara, pe rand. Pe forum sunt mai multe tutoriale unde iti arata cum sa le dai jos. Cand ai butonul in mana o sa-ti dai seama cum ii dai jos partea mobila, cea pe care apesi. In interior, sub un plastic portocaliu se afla becul. Scoti tot afara si-ti vor ramane 2 piese metalice pe margini in interior conectate cu pinul 2 si pinul 4 de la mufa (numaratoarea incepe de sus), pe care le identifici cu aparatul de masura. Pinul 4 il legi la o rezistenta de 1 kiloohm (1000 ohmi) care o legi la Anodul (+) unui led, preferabil SMD (tehnologie, nu marca - Surface Mounted Design). Catodul (-), partea tesita a ledului SMD o legi la pinul 2 (Masa). Asta este valabil pentru toate cele 4 butoane. Eu am folosit o rezistenta normala (nu SMD) la care i-am taiat piciorusele exact cat era necesar, astfel incat am putut modifica planul si pozitia ledului in voie. Legaturile se fac obligatoriu cu cositor si pentru o perioada foarte scurta de timp (max 5 sec). Spor la treaba.
    Toate cele bune...
    Last edited by beso; 21 January 2010, 17:18.
    Dacia Logan Prestige, 1.6 16V, gri comet...

    Comment


    • Salut! Am citi mai inainte ca daca pui al patrulea led trebuie umblat la rezistente. Cum? Se pun altele sau sunt reglabile astea?

      Comment


      • eu la ceasuri pe placa de test am pus leduri de 3 mm iar al 4 led cand l-am pus nu mi sa parut ca-si pierde din intensitate

        Comment


        • Eu ma gandeam la cele doua leduri in serie la care se adauga al treilea. Adica sa scada intensitatea la toate trei.

          Comment


          • evident da. Daca nu ti s-a parut ca se intampla asta, pai... ti s-a parut... intensitatea scade cu 33% pentru fiecare led, dar hey, per total toate 3 emit la fel. Adica insumate. Dar in cazul in care izolezi acul de restul, atunci vei observa ca a scazut putin intensitatea.
            Rezistentele sunt fixe. Se da jos si se pune alta, de alta valoare. E 20 de bani o rezistenta.
            Dacia Logan Prestige, 1.6 16V, gri comet...

            Comment


            • Vreau sa-mi schimb iluminarea la butoanele de pe consola centrala inclusiv cea de la aeroterma sau cum sa-i spun cu rosu si sa pun smd.Imi spuneti pe cineva din cluj sau mures care poate sa faca asta?
              Cumpar volan de Duster

              Comment


              • vorbeste cu kristikapa

                Comment


                • vreau sa stiu si eu cum pot sa schimb :
                  1. culoare la cd player ...(ce leduri imi trebuiesc)
                  2. ventilatia, aeroterma si butonul de la AC
                  Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                  Comment


                  • daca e mp3 cu fata de tasabila am schimbat eu si am luat leduri pentru telefoane,la aeroterma cel mai bine i-ati o banda cu leduri eu am luar cu 24 si se vede super,iar la ac iti trebuie led de 3mm.salut

                    Comment


                    • si leduri de telefoane unde gasesc ?
                      Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                      Comment


                      • as fi si eu interesat sa imi schimb culoarea din bord. in bucuresti unde pot face asta si ce costuri sunt. astept un raspuns pe pm. as fi recunoscator

                        Comment


                        • .

                          Salutare ! Vreau sa-mi schimb si eu culoarea bordului si m-am gandit sa vopsesc folia aceea pe care sunt scrise kilometrejul,turometrul si restul. Ce parare aveti,iese bine sau .... ?

                          Astept raspunsuri !!!

                          Comment


                          • is si io interesat sa imi schimb luminile la ceasurile,casetofon si consola centrala plus aeroterma...la cine ma sfatuiti sa imi fac si la ce preturi...respect

                            Comment


                            • Originally posted by mariusbro View Post
                              Salutare ! Vreau sa-mi schimb si eu culoarea bordului si m-am gandit sa vopsesc folia aceea pe care sunt scrise kilometrejul,turometrul si restul. Ce parare aveti,iese bine sau .... ?

                              Astept raspunsuri !!!
                              Cu vopsitul ramane de vazut.Daca esti pretentios nu o sa iti placa pentru ca se vad urmele de la marker.Ideal as fi sa izolezi locul si sa montezi un led de ce culoare vrei.
                              sigpic
                              Oglinzi MCV / Led Tuning / Activari functii LOGAN / HIDXenon / Leduri SMD / Accesorii Audio / ...

                              Comment


                              • nu vopsi folia, iese o tiganie daca faci vreo greseala. o sa-ti para rau. mai bine schimba led-urile.
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google