Schimbare Culoare BORD

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • corect!cu ce e intrebarea...ca eu cand am dat cu diluant nu s-a luat doar vopseaua portocalie...
    sigpic

    Comment


    • Problema asta a tot fost explicata de-a lungul timpului. Personal folosesc alcool izopropilic si bete de urechi si pana acum am depasit "suta" fara sa stric vreo folie. Numai ca trebuie destul timp alocat operatiei si trebuie sa nu freci tare zonele sa nu iei si stratul alb. Am avut clienti care au venit dupa ce au dat cu diluant si cu acetona si a trebuit sa le indepartez "negreala" de pe pictograme. In jurul acestora deja zona devenise transparenta. Atentie deci!
      Last edited by valpo; 4 October 2010, 23:31.

      Comment


      • prin Focsani se ocupa cineva cu schimbarea luminilor din bord?

        Comment


        • Buna seara tuturor!

          Si eu vreau sa schim ledurile de la ceasuri si de la display cu LEDuri albe si vreau sa pun cate un LED rosu pentru ace. Cum sa fac?
          Am gandit la mai multe variante dar nu stiu care ar fi cel mai bun, cel mai simplu de realizat si cel mai frumos.

          1. Sa schimb numai LEDurile si sa vopsesc acul in rosu.(ac de prestige)
          2. Sa pun LEDul rosu intre cele doua leduri albe (in serie)
          2.a. fara sa schim rezistenta de la LEDuri
          2.b. sa schim rezistenta de la LEDuri casa aiba acelasi consum ca cele din partea superiara a ceasurilor
          3 Sa trag separat fir de +12V si sa pun cate o rezistenta pentru fiecare LED rosu
          4 Sa leg in paralel cu LEDul de sus


          Mie varianta 2.a. mi se pare cel mai din toate punctele de vedere, dar nu stiu cat de mare va fi diferenta de intensitate intre ledul de sus si cele doua laterale? Va fi vizibil cu ochiul liber? Daca da atunci asi vota pe varianta 2.b. dar nu stiu care rezistenta trebuie schimbat si la ce valoare.

          Astep parerile voaste.

          Comment


          • Nu scade deloc intensitatea daca mai inseriezi un led, o sa vezi.
            INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

            Comment


            • Ba da, scade, dar nu vizibil cu ochiul liber. Scade intensitatea si cand schimbi ledurile cu alta culoare, deoarece ledurile au tensiuni diferite de alimentare in functie de culoare: alb - 3,4V, albastru 3,1V, verde 3,4V, rosu si galben 2,4V. (in medie, depinde si de producator, etc). Ledurile plcc la fel, suporta un curent maxim de 20mA.
              In concluzie, daca pui in serie doua leduri galbene (portocalii, rosii) si le alimentezi la 12 V ai nevoie de o rezistenta de minim 480 ohmi / 0,2W. Curentul prin leduri va fi de 20mA
              Pentru doua leduri albe, cu aceeasi rezistenta legata in serie, curentul prin leduri va fi de 15,75mA. Deci, si o luminozitate mai mica.
              Mai mult, daca in loc ed cele 2 leduri portocalii pui 2 leduri albe si mai megi si altreilea led in serie cu ele, atunci curentul prin leduri va fi mult mai mic (cam 9 mA) odata cu intensitatea luminoasa.
              Recomandarea: pui leduri de ce culoare vrei, la ace pui inca un led in serie cu cele 2 din laterale si schimbi si rezistentele. Gasesti pe net si rezistente smd.
              Spor la lucru.
              GL-22-TOF

              Comment


              • Merg si rezistente normale lipite acolo...eu pun de 100 de ohmi,intrucat cea originala e de 330...din ce am masurat eu,intra o tensiune de 4,6 v parca in cate 2 smd-uri care au inseriata si rez de 330 de ohmi...deci punand una de 100 de ohmi(poate si mai mica) e lejer si maresti si intensitatea ledurilor albe sau albastre care oricum au voltajul mai mare...
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by danielliviu View Post
                  Ba da, scade, dar nu vizibil cu ochiul liber....
                  Pai daca nu e vizibil cu ochiul liber ce rost mai are sa schimbe rezistentele?
                  INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                  Comment


                  • Leduri pe bord

                    Cine se baga sa faca un tutorial (eventual filmat)- eu filmez, scriu, foto, editez - cu schimbarea ledurilor plcc si a rezistentelor aferente, incluzand aici ace rosii, zona rosie pentru turometru, bord alb (sau gri) si display pe negativ.

                    Pun masina la bataie pentru acest tutorial... dar vreau pe cineva care a mai facut asa ceva de cateva ori, iar eu unul ajut.. lipesc, dezlipesc, defac, inregistrez video, etc....

                    Comment


                    • cauta pe youtube si osa gasesti tutorialuri. Eu am gasit un tutotrial facut de danielliviu. nu este complet deci nu contine toate modificarile descrise de tine dar este foarte util. Din pacate acuma nu pot posta linkul de youtube, pentru ca nu am aces la siteul respectiv de aici de la firma. Dar voi reveni....



                      Linkul pe care vam promis.

                      Last edited by Kovy; 14 October 2010, 22:05. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • E de ajutor

                        Da .. e de ajutor filmuletul dar nu contine tot... de aceea ma gandeam sa facem unul complet...

                        Comment


                        • Originally posted by GFN View Post
                          800 ron eu am gasit ceasuri noi(tot bordul) de prestige la 300 ron iar cele de laureat care le-am modificat au costat 160ron
                          nu costa atat de mult, eu am dat 300 de mi lei vechi pe folia aia de prestige, eu am vrut de diesel, pentru ca are mai mult rosu la turometru.DAK e iti dau numarul de telefon ca sa iei legatura cu baiatu si trimite si in tara.
                          Attached Files

                          Comment


                          • de unde ai luat folia cu 30 lei ? ...spune-mi pe pm
                            Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                            Comment


                            • din pitesti. va pot da numarul de tel al baiatului(0745228614,dani il cheama) trimite si in tara.ma bucur ca ti-am fost de ajutor

                              Comment


                              • Asa le-am facut eu.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google