Schimbare Culoare BORD

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ledul il prelungesti pe un fir, de fapt doua, din ala cum e la cablu de telefon, o idee mai gros (sau de internet), zona rosie o poti face in mai multe feluri,
    1 ledul din dreapta il scoti si pui unu rosu si izolezi lumina sa bata doar pana la 4500 sa zicem
    2 exista o cerneala speciala, nu mai stiu sigur cum ii zice, cu care se poate vopsi zona respectiva
    3 achizitionezi o serigrafie de prestige (are zona rosie) si atentie, ca eu nu am stiut si am luat de diesel, la cele de diesel zona rosie e mai mare, benzina mai mica
    sigpic

    Comment


    • Originally posted by goguspan View Post
      si zici k daca pui ledu in unghi se vede mai tare?
      Se vede alb clar. Se vede super, practic fascicului de lumina e orientat exact spre numere. Se vede super.

      Comment


      • Am finalizat astazi lucrarea cu bordul.Mi-a iesit bine doar ca zona rosie nu prea imi place cum da.Nu are aceeasi intensitate ca si partea albastra
        2011-03-19 19.15.54.jpg

        2011-03-19 19.15.59.jpg

        Comment


        • nu are aceesi intensitate deoarece ledul rosu e mai slab in intensitate decat cel albastru, cauta ca se gasesc leduri rosii de intensitate mai mare si cred ca asa o sa rezolvi problema
          sigpic

          Comment


          • IonutUSJ simai este o folie care pur si simplu o lipesti pe ce zona vrei eu asa am fac si se vede misto.bafta

            adicata cu display ul pe negativa ai si u probleme ziua, eu am observat ca la smd ul rosu scade mai tare intensitatea in momentul incare aprinzi pozitiile fata de cele originale portocalii,
            Last edited by goguspan; 19 March 2011, 21:21. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • da, dar albastru ala nu trece prin zona rosie, eu am patit.o, deoarece am serigrafie de prestige si am pus albastru zona rosie nu se vedea, vezi prima poza din postul 704
              sigpic

              Comment


              • Ledul rosu nu e mai slab ca intensitate, e alta lungime de unda. La capatul opus al spectrului fata de albastru. Automat vor exista diferente. Daca nu iti place ca nu e la fel de puternica lumina, mai pune inca un led rosu in zona respectiva.
                Acum depinde si de cum ai pus ledul rosu pentru ac si de unde l-ai alimentat.
                GL-22-TOF

                Comment


                • De unde e recomandat sa fie alimentat ledul rosu pt ace ?
                  am nevoie sa stiu..Multumesc
                  My turbo lag, give your MPI, a chance

                  Comment


                  • Eu unul ledul de la ac l-am alimentat de la cel din dreapta(unde am facut pe rosu) prin punte(din capse de capsator putzin taiate capetele) si ma gandeam ca poate fiind doua pe un soclu de aceea sa fii scazut intensitatea.
                    Voi urca si cateva poze in curand.

                    Comment


                    • Originally posted by soboBN View Post
                      @Konali

                      Tu ai 3 leduri pentru fiecare cadran, 1 sus si 2 pe lateral.Cele 2 de sus, adica de la turometru, respectiv vitezometru sunt legate in serie.O sa vezi ca daca unul lipseste nu se aprinde nici celalalt.
                      Cele de pe lateral, nu au legatura unele cu altele adica de la turometru si vitezometru, dar pentru un singur cadran, cele 2 sunt legate in serie. Se intrerupe circuitul cu o surubelnita, se rade partea verde de pe placa pana ajungi la cupru sau ce o fi, si acolo incerci cu un cutter, faci un canal, ceva de genu. Tai pana vezi ca cele 2 nu se mai aprind.

                      De preferat ar fi sa faci in casa treaba, sa poti conecta bordul la o sursa de curent, nu pe masina.

                      Dupa ce ai intrerupt, pui un led de 3mm, de ce culoare vrei tu, ii indoi piciorusele in asa fel incat sa stea si il lipesti pe placa.Unde o sa vina lipit, trebuie ras cu o surubelnita, dar nu de tot, numai pana ajungi la metal.
                      Eu am legat un led asa, in serie cu celelalte doua de pe lateral, si cu acesta unul in paralel, deasupra acului, adica intre ac si ledul de sus, deoarece nu lumina uniform. La 1000, 2000 si 6000,7000 rpm se vedea bine de tot, dar la 3-4000 nu era rosu asa intens.Aceeasi poveste si la vitezometru.

                      Daca nu ai mai facut, iti recomand sa iei un bord de proba din dezmembrari sau te duci la cineva care stie.
                      Cu specificarea ca : ledul pus sa fie tot smd (se vede mai bine), iar rezistenta de pe traseul acelor leduri sa fie schimbata cu una de valoare mai mica.
                      GL-22-TOF

                      Comment


                      • danielliviu- recomanzi ca la acele din bord sa li se monteze led-uri SMD PLCC ? si nu leduri de 3mm
                        My turbo lag, give your MPI, a chance

                        Comment


                        • Cam asa a iesit bordul meu.

                          Are 2 leduri rosii doar pentru ace si 1 pentru zona rosie de turatii.
                          Attached Files
                          real power..... diesel power by

                          Comment


                          • cosmin cum 2 leduri ptr ace deci u in total ai 5 acum pe un cadran ?

                            Comment


                            • Poate dar sigur m-am exprimat gresit.

                              La turometru sunt 4 leduri (2 albastre si 2 rosii)- 1 din cele 2 rosii este pentru ac, iar cel de-al 2 lea rosu este pentru cifrele colorate in rosu.

                              La cadranul de Km/h au fost folosite 3 albastre si 1 rosu (pentru ac)

                              In concuzie pastrati numarul original de leduri + cate un led pentru fiecare ac indicator.
                              real power..... diesel power by

                              Comment


                              • ai intrerupt placa cum au fac si altii ? sau le ai alimentat de la pin 10 si 7 ?

                                apropo cu separatoare de lumina, nu ?
                                Last edited by goguspan; 22 March 2011, 17:31. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google