Proiect Michelin - Siguranta Rutiera

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Proiect Michelin - Siguranta Rutiera

    In data de 7 noiembrie,am fost invitat,impreuna cu alti administratori/moderatori de forumuri si reprezentanti media ,de catre domnul Razvan Diaconu(din partea Michelin),caruia ii multumesc pentru invitatie,la o discutie pe baza temei "Sigurantei rutiere" in Romania,fapt ce m-a determinat sa si deschid aceasta sectiune, in ideea de a posta orice materiale si subiecte gasite pe tema aceasta si a incerca sa facem ceva in privinta asta.Discutia a fost bazata strict pe siguranta rutiera,fara a include nicio tentativa de marketing din partea celor de la Michelin,lucru mai putin intalnit pe la noi prin tara,dar mai exista si oameni pe care ii intereseaza si alte lucruri.Ne-au fost prezentate niste statistici, iar chestiile care m-au frapat foarte tare, este ca Romania noastra este campioana la accidente,morti pe sosea,indisciplina in trafic,indisciplina pietoni etc.
    In cea mai mare parte s-a discutat despre :
    -cauzele accidentelor
    -solutii pentru prevenirea accidentelor
    -importanta anvelopelor de sezon
    Am sa atasez mai jos niste poze de la eveniment ,pe care mi-as dori sa le comentez cu voi.
    Cateva din cauzele accidentelor :


    Un lucru oarecum strigator la cer si care ar trebui sa traga un semnal de alarma este urmatorul grafic,unde sunt ilustrate numarul deceselor la 1 mil de km parcursi,la care pentru primele 10-15 tari abia depaseste 10, pe cand in Romania numarul este de 43,iar pozitia dinainte noastra este are 26 de decese,deci la noi e aproape dublu.


    Inca o chestie trista este numarul deceselor raportat la 1 mil de locuitori,care la toate tarile de la an la an este in scadere,pe cand noi suntem singura tara la care este in crestere


    Inca un factor,bineinteles probabil cunoscut de majoritatea dintre voi si intalnit in trafic zilnic este principalul vinovat pentru producerea accidentelor si anumite "Indisciplina pietonilor" desi mie imi pare o indiferenta si o inconstienta crunta.


    Cauzele accidentelor pe 2011


    Iarasi o statistica 2011 vs 2010 unde se vede clar ca numarul de accidente este tot in crestere,din fericire mai putini decedati,mai multi raniti ...

    Ideea acestei intalniri a fost expunerea unui lucru trist ,dar adevarat in privinta tarii noastre si cautarea unei solutii.
    Cum putem gasi o solutie? Nu am idee , totul depinde de capacitatea noastra de a constientiza aceste date,care sincer pe mine ma cam sperie si probabil vom ajunge la fel de campioni ca si chinezii si rusii din filmuletele alea cu camerele onboard.
    Totusi eu nu cred ca un pieton luand 6-7 mil sau cat e amenda pentru traversat aiurea odata, se va mai risca si a 2a oara sa faca acelasi lucru,doar ca sincer eu am vazut o gramada care traverseaza de fata cu autoritatile si nimeni nu are treaba lor,deci aici ar fi un mare minus.Un alt minus ar fi gandirea,sunt o gramada care ca sa nu piarda autobuzul sau tramvaiul se arunca in fata masinilor,sau chiar a tramvaielor.Tot o problema este si traversatul pe trecerea de pietoni,adica sa ai impresia ca daca esti pe trecere esti invincibil,pui capul jos si treci,nu te mai uiti nu mai nimic,la fel si traversatul in fuga pe trecere,tot asa ca sa nu pierzi tramvaiul/autobuzul etc,dar sa tinem cont ca statisticile referitoare la pietoni si care sunt pe primul loc se refera strict la indisciplina,adica traversarea prin locuri nepermise nu prin vina a soferilor.
    Ce putem face in privinta asta ? Noi putem doar sa ii educam si sa le deschidem ochii celor apropiati noua,familie,prieteni,cunostiinte in speranta ca poate poate mesajul nostru va ajunge mai departe si poate poate cu ocazia asta deschidem ochii mai mult si anul viitor,desi statistici,adica doar niste cifre,numerele respective o sa fie din ce in ce mai mici,iar numerele mai mici inseamna mult mai putine vieti irosite din cauza indiferentei ca pietoni,iar printr-o disciplina mai buna a soferilor si o respectare cat de cat a regulilor de circulatie sau macar ale celor de bun simt vom reusi progrese.Si daca tot vine iarna conform unor teste,se arata ca o anvelopa de vara comparativ cu una de iarna isi dubleaza distanta de franare.
    Asadar ca si forum auto, formatori de opinii am putea sa dam si noi vestea mai departe,in speranta ca anul viitor va fi mai bine.
    Va multumesc celor care ati avut rabdare sa cititi tot ce am postat.
    Last edited by Cristi_Xp; 11 November 2012, 05:34.
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

  • #2
    legislatia rutiera este cunoscuta mai mult sau mai putin doar de catre soferi , in scoala nu cred ca se fac ore de legislatie rutiera asta pentru a pregati din timp pietoni si soferi in devenire .politia locala si restul de autoritati sa nu se mai plimbe cu duba prin oras ci sa merga la pas pe tronsonul lui de patrula si in cazul de aglomerare trafic atat pietonal cat si auto sa faca putina dirijare . dar cum noi traim in "romanica " am vazut inersectie -sens giratoriu ful de aglomerat si mergea la bun simt din partea soferilor au venit trei curcani care prin nesinconizare in primul rand al lor apoi pietoni cu auto au blocat intersectia si a inceput lumea sa dea claxoane ca unul dadea drumul la pietoni si altul la auto .

    Comment


    • #3
      stiti faza cand in intersectie politistul face semn de oprit,iar atat soferii cat si pietonii trebuie sa se opreasca,eh ...soferii au oprit,pietonii pauza
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • #4
        Cristi, pana nu creste nivelul de civilizatie al romanului nu putem sa diminuam acest procent de mortalitate, aici referindu-ma la smecherii din trafic care ne agreseaza zi de zi si la pietonii fara creier care se trezesc traversand pe rosu cu dezinvoltura.
        Am sa stau intr-o zi sa filmez intersectia de la APACA, pe unde trec zilnic, sa vedeti cum atat pietonii cat si soferii isi fac de cap pe culoarea rosie a semaforului ca si cum nu ar exista.
        Pur si simplu nimeni nu mai are respect pentru lege si pentru ceilalti din jurul lor si aici gasesc vina autoritatilor care sunt depasite de situatie si care nu fac nimic concret de ani de zile pentru a pedepsi grosolania si nesimtirea din trafic.
        Revin cu impresii.

        Comment


        • #5
          Originally posted by Cristi_Xp View Post
          stiti faza cand in intersectie politistul face semn de oprit,iar atat soferii cat si pietonii trebuie sa se opreasca,eh ...soferii au oprit,pietonii pauza
          Aici ai mare dreptate cu educatia pietonilor !

          Comment


          • #6
            In primul rand media, televiziunile pot pune accent pe treaba asta, pot prezenta cifrele astea crunte, pot face ceva dar nu au timp din cauza faptului ca mi-l arata pe Becali, Sanzi, Tonciu si Maruta toata ziua. Scolile mai pot ajuta si mai ales autoritatile, sa aplice legea, amenzi crunte!! Eu nu pot avea pretentii de la copilasi pentru ca vad foarte des cum parintii ii traverseaza prin loc nepermis, pe rosu....e normal sa faca si ei asa cand vor creste! Nu de mult eram prin centrul Bucurestiului, zona Universitatii cu un amic, aveam treaba pe zona. Ma credeti ca ma simteam prost la modul cel mai serios ca stateam la semafor asteptand culoarea verde?! :| Toata lumea trecea intr-o veselie pe rosu....

            Comment


            • #7
              Tocmai am urmarit un clip de pe trafictube(scuza-ti reclama, dar consider ca orice material este bine venit) care este numai bun pt educatia rutiera, in special a pietonilor. Este urmarea la ce spune colegul PCH.
              Pun aici clip-ul, dar ATENTIE!! secundele de la sfarsit nu sunt recomandate persoanelor sensibile.
              Daca un moderator considera ca este in neregula am sa il rog sa imi stearga postul.
              Multumesc.

              http://www.t r a f i c t u b e.ro/pieton-accidentat-mortal/
              Last edited by Punk; 11 November 2012, 21:27.
              Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
              My ride

              Comment


              • #8
                Cei de varsta apropiata mie poate mai tin minte "patrulele scolare". Aveam asistenta din partea - pe atunci - militienilor si se faceau cursuri de legislatie rutiera, conduita preventiva, chiar si concursuri in scoli.
                Fara sa vreau sa fiu ipocrit, as prefera din nou astfel de cursuri in locul unor ore care nu si-ar avea locul in curicula (ex. religie).
                The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                Comment


                • #9
                  Michelin imi inchipui ca nu face nimic gratis, deci exclus sa educe ea pietonii.
                  Dar avand in vedere profitul baban pe care-l au in urma inzestrarii fortate cu anvelope de sezon a soferilor , ar fi binevenit ca Michelin sa imparta un CD cu reguli de circulatie care sa fie prezentat in scoli. Majoritatea scolilor au retroproiectoare dar materialul didactic lipseste in scoli.

                  Imi aduc aminte ca atunci cand ni s-au eliberat buletinele la 14 ani, am fost chemati la inspectoratul de politie si chiar seful inspectoratului ne-a tinut o cuvantare dupa ce in prealabil ni s-a prezentat un film despre reguli rutiere si evenimente ce se pot intampla ca urmare a incalcarii regulilor de circulatie.
                  Cu alte cuvinte, deveneam persoane responsabile la 14 ani, persoane ce trebuiau sa ii ajute si pe cei mai mici.
                  Last edited by mr.K; 12 November 2012, 13:33.

                  Comment


                  • #10
                    Vremuri de mult apuse, eu n-am facut o ora de educatie rutiera in scoala..
                    Ce sa se mai faca acum? Ei se gandesc sa le cumpere tablete la pustani, apai sa investeasca in siguranta lor.
                    Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                    My ride

                    Comment


                    • #11
                      Eu nu cred ca aia care traverseaza aiurea sau incalca regulile de circulatie o fac din nestiinta ci o fac din indiferenta , iar asta tine de aia 7 ani de acasa ,de bun simt , nu neaparat de anumite cursuri de legislatie.Eu sincer singura solutie in privinta pietonilor vad amenzi de alea urate si o gramada de actiuni,pentru ca la noi daca doar asa se poate face ceva.
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • #12
                        E si asta o cale de actiune. Pentru adultii care nu mai pot fi educati (de obicei babele si mosii, ca astia au impresia ca toate generatiile de dupa ei trebuie sa le poarte de grija).
                        Dar stii cum se zice, ca decat sa construiesti inca 10 puscarii, construiesti 2 scoli si poate o sa fie nevoie doar de o puscarie.
                        Last edited by mr.K; 12 November 2012, 14:26.

                        Comment


                        • #13
                          doar ca nu stiu cum se invata bunul simt in scoli...
                          Mai nou in scoli inveti sa copiezi,sa dai atentii la profesori ca sa treci clasa,sa chiulesti...chestii care te fac adultul de maine
                          Babele si mosii pun capul jos si incep traversatul in viteza,doar doar reusesc sa treaca si nu ii loveste nimeni...
                          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                          Comment


                          • #14
                            In America, daca nu poti plati amenda de circulatie, fie bagi zile de puscarie, fie munca in folosul comunitatii.

                            @cristi_xp: ce bine le-ar sta unor "telectuali" cu sapaliga in mana intr-un rondou de la un sens giratoriu...
                            The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by JREwing View Post
                              In America, daca nu poti plati amenda de circulatie, fie bagi zile de puscarie, fie munca in folosul comunitatii.

                              @cristi_xp: ce bine le-ar sta unor "telectuali" cu sapaliga in mana intr-un rondou de la un sens giratoriu...
                              Si cu vesta pe el " Pieton indisciplinat " !

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google