Tutorial demontare interior Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    ok, mersi pentru informatii, o sa ma apuc si eu in curand de treaba....sa vad cu ce o sa izolez si ce o sa izolez ca variantele sunt multe. numai bine ;)
    sigpic
    Logan 1.4 Dynamic Blue

    Comment


    • #47
      cum se demonteaza doar partea din spate deasupra banchetei unde sunt si boxele?
      nu-i prost cine cere ,e prost ala care da!

      Comment


      • #48
        bravos. daca aveam si eu curte cate nu faceam la masina, dar asa sa bat 300 de km dus si trebaluiesc pe la ea, sa constat ca imi mai trebuie ceva si sa-mi bag ghiara in gat ca nu am de unde lua. oricum keep walking
        Fuarte Nervos !!!

        Comment


        • #49
          Originally posted by orwo View Post
          cum se demonteaza doar partea din spate deasupra banchetei unde sunt si boxele?
          scoti banchetele din spate. sunt 2 braduti in partea catre luneta, 2 in spatele banchetei. trebuie sa desurubezi cele 2/3 prinderi ale centurei de sub bancheta. impingi afara cele 2/3 ornamente de plastic pe unde trece centura si asa poti trece toate partile centurii prin gaura mochtei.
          ai inteles tot, nu? )
          era sa uit, tragi frumos catre tine de mocheta
          Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

          Comment


          • #50
            am inteles si multam fain trebuie doar un pic sa dau mai in fata ca sa pot monta folia pe luneta deoarece ma incomodeaza stopul de la frana
            nu-i prost cine cere ,e prost ala care da!

            Comment


            • #51
              Izolat loganel

              Salut baieti! Am fost la tara si am desfacut si eu golanu'. Indicatiile de la cristi au fost de mare ajutor. Am urmarit de vreo 3 ori toate filmele si am memorat bine toate operatiile. cateva poze pentru felul cum am asezat materialul izolant de la Praktiker. Peste el am pus pasla de 1 cm si apoi mocheta masinii . Am izolat si in spate pana la luneta tot.
              Se merita tot efortul pentru ca nu se mai aude zgomot de afara la fel ca inainte(rulare). timp de lucru 6 ore in total cu un ajutor care sa iti dea la mana tot ce ai nevoie (in cazul meu un nepotel ), si asta multumita lui CRISTI... Sa ne traiesti si sa mai faci ........
              Attached Files
              1.2 TSI

              Comment


              • #52
                cu placere irinel, sa te bucuri de acea liniste
                Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                Comment


                • #53
                  Eu am facut la fel, dar am folosit pasla cu grosimea de 1 cm. Chiar merita cateva ore de lucru.
                  PS. Se poate pune cu succes si pe plafon.
                  GL-22-TOF

                  Comment


                  • #54
                    pe plafon o pot pune cu partea de aluminu în sus? că așa cred că e mai bine...mai ales vara, că se încinge tare plafonul și când stai bară la bară vara , nu prea face față ac. poate așa se răcește mai bine în mașină.
                    sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

                    Comment


                    • #55
                      Da... pai partea de aluminiu se pune in directia unde vrei sa izoleze.Daca in masina caldura vine de sus in jos si vrei sa o tii la distanta pui pasla cu partea de aluminiu in sus.Daca vrei ca iarna sa ramana caldura in masina o pui cu partea de aluminiu in jos.

                      Comment


                      • #56
                        ahaaaa...păi atunci nu mai bine caut o folie de protecție care să aibe și pe o parte și pe alta aluminiu?
                        sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

                        Comment


                        • #57
                          Pai nu cred ca o sa gasesti...Cauta o pasla mai subtire si pui 2 foi cu aceeasi parte una spre cealalta si rezolvi.Dar nu as recomanda sa pui cu partea de aluminiu direct spre tabla....Pentru ca la pasla filtrarea caldurii se face treptat pe toata grosimea ei...Cu cat e mai groasa pasla cu atat mai multa caldura retine ea...La aluminiu caldura e reflectata si nu absorbita si s-ar putea sa fac condens destul de mult vara in plin soare.

                          Comment


                          • #58
                            sal

                            Cristi eu vin cu alta intrebare am taiat pentu boxele spate polita cerc cu diametrul de 20cm, m am hotarat dupa vreo 3 ani ca vreau sa le scot, cum fac sa nu ramana gaura urata acolo, merci anticipat.

                            Comment


                            • #59
                              Si in locul acela unde au fost boxele , nu mai pui nimic ? daca nu mai pui nimic , atunci tai 2 cercuri cu diametru de 20cm si dai 2 , 3 puncte de sudura si astupi gaurile . Asta e o varianta .

                              Daca vrei sa pui boxe mai mici , si tu ai gaura de 20cm diametru , atunci faci in felul urmator . Ori cumperi inele MDF mai mari cu 2cm decat gaura ta si le prinzi de tabla pentru boxele care urmeaza sa le pui .

                              Sau iei tu pal de 5mm sau 3 mm si tai din el o gaura pentru boxa ta noua . Si palul acela il prinzi peste gaura de 20 cm . si prinderea o faci ori cu autoforante , ori dai gauri si pui saibe si piulite si suruburi mici .
                              sigpic

                              Comment


                              • #60
                                Tm80mat ala se numeste pfl si are grosimea 3 mm,adyxzz iti dau eu un sfat pe messengerg
                                Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                                Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google