Curatare Motoras Pas Cu Pas

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Loganul meu are 120.000 si pentru prima data acum 5 zile a murit motorul in mers, de mai multe ori. Pur si simplu nu puteam sa mentin relantiul, cum luam piciorul de pe acceleratie cum de oprea. Am citit toate post-urile de aici si am achizitionat un motoras pas cu pas cu intentia sa-l schimb daca celalalt are probleme. Cel vechi avea un joc foarte mare in suportul unde era infiletat si prin urmare am decis sa-l schimb. M-am chinuit un pic cu calibrarea dar pana la urma isi tine relantiul in 500-600. Vizita la un service, era cat pe ce sa ma coste 600 de lei pentru ca imi recomandau sa schimb tot ansamblul cu pompa de benzina, caci el era de vina. Le multumesc baietilor pentru tutorial si pentru ca m-au ajutat sa-mi schimb singur motorasul.

    Comment


    • Ma bucur pentru d.ta, pentru ca te-ai descurcat. O singura mentiune; ala nu e relanti la 5-600rpm.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • si eu am schimbat mpp acum aprox o luna pentru ca nu mai statea la relanti deloc.. in trecut a mai fost schimbata aceasta piesa , nu mai era echiparea din fabrica... am curatat piesa dar nu am rezolvat nimic asa ca am luat si eu una cu 45 de lei acum merge bine dar relantiul dupa ce apar 2 liniute la temperatura e constant la 500 , care e problema ? sau este o problema daca functioneaza asa ? la rece e la 1000rpm, pe mine nu ma deranjeaza .. motoru la relanti merge chiar frumos, silentios fara nici o trepidatie dar ma gandesc sa nu ii fac vreun rau masinii deci ?

        Comment


        • Pana la urma cate rotatii pe minut trebuie sa aiba la relanti, ca am vazut mai multe variante, care e cea corecta ?
          Mi-a murit motorul in mers, cred ca voi face si eu o curatare.
          Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

          Comment


          • 750, plus/minus 25rpm.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Pentru a clarifica lucrurile:
              Relanti-ul este la 750 rpm cu motorul la temperatura optima si fara consumatori suplimentari (AC, dezaburire, etc)
              Prima gradatie este de 500 rpm, nu 0. Si s-a mai spus lucrul asta pe forum de cateva zeci de ori...
              GL-22-TOF

              Comment


              • Originally posted by Toorop View Post
                si eu am schimbat mpp acum aprox o luna pentru ca nu mai statea la relanti delo... am curatat piesa dar nu am rezolvat nimic
                Nici nu prea vad ce sa cureti la acel motoras, incat sa-i restabilesti buna functionare. Multi curata acea tija de comanda si spun ca au curatat MPP-ul.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • curataul Motorasului nu duce decit la o pierdere de timp acea piesa se inlocuieste ,doar cu acele de origine nu contrazic pe nimeni ca nu ar merge si cu cele de SRL

                  Comment


                  • Ata zic si eu. Cred ca mai degraba e placebo; sa stergi pe exterior un motor si dupa aia sa zici ca merge mai bine mi se pare total aiurea. Asa ca eu n-am sa recomand...stergere MPP-ului.
                    Recomand cateva informari despre motorasul pas cu pas; functionare, caracteristici.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Originally posted by Toorop View Post
                      si eu am schimbat mpp acum aprox o luna pentru ca nu mai statea la relanti deloc.. in trecut a mai fost schimbata aceasta piesa , nu mai era echiparea din fabrica... am curatat piesa dar nu am rezolvat nimic asa ca am luat si eu una cu 45 de lei acum merge bine dar relantiul dupa ce apar 2 liniute la temperatura e constant la 500 , care e problema ? sau este o problema daca functioneaza asa ? la rece e la 1000rpm, pe mine nu ma deranjeaza .. motoru la relanti merge chiar frumos, silentios fara nici o trepidatie dar ma gandesc sa nu ii fac vreun rau masinii deci ?
                      La mine problema a fost rezolvata , de fapt nici nu a fost o problema .. cand am schimbat luminile la ceasuri am pus acul de la turometru un pic mai inapoi si de acolo imi arata asa cat despre curatarea motorasului daca e original se poate desface bucatele si reasamblat la loc si exista o sansa sa amani schimbarea dar la cele de 45-90 de lei care sunt capsate nu ai ce sa le faci :-?? momentan am unu de 45 de lei si isi face treaba bine ..pentru cat timp :-?? nu stiu.

                      Comment


                      • Ia zi matale cum desfaci bucatele MPP-ul?
                        La 16v se demonteaza mai usor dar in afara de tija care regleaza debitul de aer spre corpul clapeta, altceva nu prea vad ce sa stergi; pe exterior poti sa-l stergi si pe pozitie.
                        Uita-te la filmul din primul post al acestui topic si o sa vezi ca 99% din timp e alocat demontarii pana se ajunge la motoras. De curatare, n-am prea vazut.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • da, imi cer scuze pentru ca am cam exagerat cu ,,demontat bucatele`` dar se poate demonta acea tija prin desfiletare apoi ai loc mai mult sa dai inauntru acolo cu un degripant, eu am folosit wd40 ca tubul are si acea tija rosie subtire .. intradevar trebuie insistat mult, ca iasa multa mizerie.. apoi suflat cu aer comprimat , iar tija aia se infiletaza inapoi mai mult ca se va autoregla pana la urma dar am consumat aproape un tub de wd40 ca sa nu mai iasa mizerie deloc .. si daca mai pui si munca probabil merita mai bine un motoras la 45 de lei daca nu ai bani de unul mai scump.

                          Comment


                          • Iancu sunt zeci de relatari ale oamenilor care au intampinat problema cu mpp. La un moment dat masina nu mai sta la ralanti si la fiecare apasare de ambreiaj mai indelungata(cat sa cada turatia ) motorul se oprea. In 90% din cazuri demontarea mpp-ul si curatarea lui de mizeria acumulata print-o simpla stergere cu o carpa si un spary de curatat a facut ca masina sa revina la normal. Nu vorbesc din povesti deoarece asta mi s-a intamplat si mie.

                            Comment


                            • Recunosc faptul ca vara trecuta, manat de curiozitate am demontat de pe pozitie MPP-ul sa vad ce e de curatat la el. Eu ma asteptam ca poti avea acces la mecanismul de transmitrere a miscarii, demultiplicator, ceasornicarie ca asa zic asa. Dar in afara de acea tija care, fie vorba intre noi, nu era prea murdara, si eventual acea vana nu prea ai ce sa cureti. In fine poate la 16v e mai simplu. Nu contest ce spun cei care au obtinut rezultate deosebite in urma acestei activitati; poate in multe cazuri a fost de ajuns sa cureti doar conectorul.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Niste material de studiu.
                                Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google