Folosirea unui releu, modalitati de conectare

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inteleg ca o alarma cu Releu de blocare motor este doar nitel mai scumpa fata
    de una fara Releu.

    Releul s-ar putea monta in portbagaj sau sub capota ?

    Comment


    • Releul trebuie montat undeva pe traseul firulul care da comanda la demaror. Ca pret - e vorba de vreo 6 lei un releu....
      GL-22-TOF

      Comment


      • Sa inteleg ca alarmele cu Releu de blocare motor, il au cam degeaba pentru ca
        releul respectiv se poate anihila usor ?

        Comment


        • Asta incerc sa-ti spun de ceva timp, dar nu vroiai sa intelegi. Acel releu este normal inchis (cand alarma este dezactivata, contactul din releu este inchis). Cand activezi alarma, aceasta da un semnal, alimenteaza bobina releului si deschise contactul intrerupand astfel firul de la demaror.
          Asa ca, cu un simplu conductor refaci contactul in soclul releului intre pinii respectivi si gata.

          Eu unul inca nu am auzit de masina cu alarma furata pana acum, mai ales la cele cu imobilizator electronic. Daca iti fura cheile cu tot cu telecomanda alarmei ... atunci solutia ramane emitator GPS pe masina si urmarirea ei on-line.
          GL-22-TOF

          Comment


          • ia uitati ce idee am eu...spuneti-mi daca se poate sa folosesc un relec cand vreau sa descui masina sa se aprinda proiectoarele si cum trebuie legat releul

            Comment


            • Tie iti trebuie de fapt un modul de genul "follow me home"....
              GL-22-TOF

              Comment


              • Originally posted by danielliviu View Post
                Tie iti trebuie de fapt un modul de genul "follow me home"....
                Modul? ii ajunge un "latching relay" ,releu cu doua bobine care merge cu impulsuri. odata dat impuls de cuplare ramane cuplat pana se da impuls de decuplare. Bobina de cuplare de pe inchidere comanda de decuplare de pe contact(cand pui contactul se stinge).

                Comment


                • Interesant, invatam in fiecare zi. Nu stiam de existenta acestui tip de relee.
                  GL-22-TOF

                  Comment


                  • Buna seara! Am si eu o rugaminte la voi daca se poate..Sunt posesorul unui bmw e36 (motiv pentru care imi cer scuze ca va poluez forumul )si am achizitionat doua macarale electrice originale din dezmembrari cu butoanele ce nu-si inverseaza polaritatea..cum as putea sa leg doua relee astfel incat actionand butoanele sa se schimbe polaritatea? Multumesc anticipat!

                    Comment


                    • Adica daca actionezi intr-un sens pune un fir la masa si daca actionezi in celalalt da pe alt fir?
                      In acest caz e simplu:
                      releu1:
                      85 = comanda de la buton un sens
                      86 = +12V (sau GND daca butonul da comanda pe +12V)
                      30 = +12V
                      87a = GND
                      87 = spre motor geam.

                      releu1:
                      85 = comanda de la buton al doilea sens
                      86 = +12V (sau GND daca butonul da comanda pe +12V)
                      30 = +12V
                      87a = GND
                      87 = spre motor geam.
                      GL-22-TOF

                      Comment


                      • salutare ma poate ajuta cineva vreau saalimentez printr-un releu un comprezor aer pt sirena am rezolvat cablajul merge insa nu vreau sa il alimentez direct de la baterie vreau sa akimentez dupa contac. stie careva unde trebie sa ma intep

                        Comment


                        • Modul corect cum se conecteaza un releu.
                          Majoritatea releelor sunt cu 4 pini.Cele cu 5 pini pot comanda 2 echipamente.
                          Pe relee avem urmatoarele simboluri...
                          Pinul 85 este pinul de + al bobinei..Acest pin nu necesita un curent cu amperaj mare sunt de ajuns si 100 de miliamperi.
                          Pinul 85 este pinul de unde isi ia comanda releul..de exemplu iesirea de +12V al unui cd-player daca vrem sa alimentam ceva atata timp cat merge cd-playerul.
                          Pinul 86 se va conecta la masa.
                          Pinul 87 se va conecta la +12V.ATENTIE acest pin este intrarea de putere al releului.Daca vrem sa aprindem un echipament care cere curent mult se va conecta direct la baterie..
                          Pinul 30 se va conecta la echipamentul care vrem sa il comandam.
                          Daca vrem sa alimentam un echipament cu+ atunci pinul 87 se va lega la plus si releul ne va alimenta pinul 30 tot cu plus.Daca noua ne trebuie sa alimentam cu minus atunci pinul 87 se va conecta la masa si pe pinul de iesire 30 vom avea tot minus.
                          Deci un releu se poate folosi in urmatoarele situatii.
                          Cand vrem sa comandam un echipament
                          Cand vrem sa realizam conversia din plus in minus(daca firul de comanda are plus si noua ne trebuie -)
                          Cand vrem sa alimentam un echipament de putere care necesita curent foarte mare(ex..becuri de far,proiectoare,prize pentru bricheta in portbagaj, etc)

                          gaseai in primul post al acestui topic.
                          sigpic

                          Comment


                          • Salutare,
                            Cum deosebim un releu cu contactele normal inchis de unul normal deschis? fara sa-l desfacem.Multumesc!

                            Comment


                            • Se masoara continuitatea cu un aparat de masura. Cea mai simpla varianta.
                              GL-22-TOF

                              Comment


                              • ........are deseneta schema pe carcasa in cele mai multe cazuri NI (NORNAL INCHIS ) contactele sunt apropiate pe acea mica schema si ND (NORMAL DESCHIS) contactele sunt desfacute ......

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google