Tutorial Montare Cruise Control Pe DIZAL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tutorial Montare Cruise Control Pe DIZAL

    Din cate am vazut nu este asa ceva pe aici , asa ca am sa atasez un word facut de mine acum vreo 2 , 3 ani . La cele de 65 din cate am inteles face figuri dupa 100 km/h . La cele de 70 poate aveti o sansa sa nu faca si cele de 85 sunt OK .

    Bafta !

    functioneaza doar pe dci-uri. s-a mai discutat si aici Tempomat pe logan 1.5dci.

    pentru benzinare trebuie un alt sistem si se poate achizitiona de aici [Vand] Cruise Control, Xenon, Semnalizare Cu Impuls .
    acelasi cruise controler se poate monta si pe dci-uri, avantajul fiind ca e independent controlul astfel a disparut problema datului in nas.
    Attached Files
    Last edited by crististreulea; 22 April 2010, 08:34.
    MCV 1.5dCi & Volvo 2.5I

  • #2
    fratilor nu va prostiti eu am avut pus asa ceva pe DCI pan ala 100 km/h este bine dupa incepe distractia incepe si da in nas.....este o problema din soft am inteles...am incercat montajul si cu 3 rezistente si cu 4 si tot fara rezultat...tin sa mentionez ca am incercat si pe al meu 65 cp si pe unul de 70cp simtomele sunt la fel...
    Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

    Comment


    • #3
      Unora le prinde bine si asa.. si nu stii de unde sare iepurele si se rezolva problema cu dat in nas...

      Comment


      • #4
        si la 1.2 16v merge ca nu are acceleratie mecanica.

        Ms.

        Comment


        • #5
          Eu am dci e4, am facut minunea asta si n-am simtit sa dea in nas.
          Ca si completare la tutorialul din primul post, la mine n-a fost nevoie de contactor la pedala de ambreiaj, am tras firul urmand sa montez ulterior contactorul, dar cand am iesit in teste am vazut ca se dezactiveaza cc-ul in momentul in care apas ambreiajul.
          Pentru comenzile ''+'', ''-'', si ''0'' am adaptat un satelit de comanda pentru radio.
          Am renuntat la functia ''recall'', nu o consider necesara.
          INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

          Comment


          • #6
            din curiozitate cc ul se dezactiveaza si la frana ? sau trebuie tras un circuit si la butonul de la frana ?
            turbo makes torque and torque makes fun

            LowGun-ul meu:http://www.loganclub.ro/forum/lowgun...?t=2081&page=5

            Comment


            • #7
              Se dezactiveaza la frana. La ambreiaj trebuie montat un contactor, insa chiar si fara el se dezactiveaza cand calci pedala.
              Se dezactiveaza si daca scoti din viteza fara sa calci ambreiajul.




              Originally posted by vdnick View Post
              Unora le prinde bine si asa.. si nu stii de unde sare iepurele si se rezolva problema cu dat in nas...
              La dci85, din ce am citit pe net nu da in nas, functioneaza corect.
              Last edited by Fane; 11 June 2010, 19:34.
              INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

              Comment


              • #8
                salutare
                si pina la urma cum e?da in nas?
                eu chiar vreau cc dar vreau sa mearga bine mai ales ca nu e chiar ieftin
                daca cei ce monteaza imi garanteaza ca merge ma pot suna si imi pun
                sigpicPasionat de MCV si natura

                Comment


                • #9
                  La mine merge ok si peste 100 . Depinde de masina .
                  MCV 1.5dCi & Volvo 2.5I

                  Comment


                  • #10
                    Tu ai MCV? pentru ca am montat unui prieten cu MCV de 70 si merge diferit fata de al meu, nu da suturi indiferent de viteza, am mers cu el si cu 130 si merge perfect, cred ca e alt soft in MCV-uri, cine stie?
                    INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                    Comment


                    • #11
                      Eu am mcv de 85 si tare as vrea dar parca nu as da banii si sa ramin asa cu el.
                      Din acest motiv inca sunt in dubii
                      sigpicPasionat de MCV si natura

                      Comment


                      • #12
                        Si eu am de 85. O sa incerc sa-l fac in limita timpului disponibil....

                        Comment


                        • #13
                          Interesanta lucrare.Cred ca o sa imi fac timp sa imi montez si eu asa ceva.
                          Iara m-am culcat tarziu...

                          Comment


                          • #14
                            Cred ca am gasit rezolvarea la problema accelerarilor si franarilor bruste. Sunt foarte aproape de a avea un cruise perfect functional. Deocamdata sunt in teste. Va tin la curent.
                            Resoftari, leduri, activari functii, etc... in Cluj si Maramures.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by vdnick View Post
                              Unora le prinde bine si asa.. si nu stii de unde sare iepurele si se rezolva problema cu dat in nas...
                              Se pare ca de la Cluj a sarit iepurele. Testele se fac pe masina mea, azi am iesit un pic, inca nu ma pot pronunta pentru ca n-am avut conditii sa testez la viteze de peste 110, erau ceva portiuni cu polei. Maine seara o sa fiu pe autostrada si revin cu rezultatele.
                              INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google