Montare A Doua Plafoniera Logan Berlina Pentru Pasagerii Din Spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cand mi-am montat a doua plafoniera, m-am dus la dezmembrari si am luat, de la plafoniera fata, firele cu tot cu mufa. Acele fire vin imbracate intr-o protectie de plastic si nu exista riscul sa se dezizoleze in urma frecarii cu diferite parti din caroserie sau din alte motive. Intaritura metalica am luat-o tot de la dezmembrari de la o plafoniera de logan. La plafoniera fata este un burete dur care tine departat capitonajul. Acel burete l-am taiat in 2 bucati si l-am bagat intre capitonaj si cupola la plafoniera spate pentru a nu mai atinge plafoniera in tabla cupolei. Firele fiind de la o plafoniera de logan le-am tras pana la plafoniera din fata (cu o sarma groasa) si le-am legat dupa culori. Functioneaza foarte bine si pana acum nu am avut probleme ce ea. (fiind 6 becuri pe acelasi circuit, am montat becuri de pozitie cu leduri pentru situatia in care raman aprinse accidental.)
    Attached Files
    My ride

    Comment


    • este necesara a doua plafoniera?
      sigpicmasina personala pare cea mai deosebita

      Comment


      • @verginio: nu,nu este necesara a 2a plafoniera,cum nu este nici incalzirea in scaune,AC,geamuri electrice....sau multe alte gadgeturi,care intra in dotarea standard a altor marci.Sau pentru care dai bani grei.Nu este ea necesara,dar poate fi binevenita,mai ales daca ai copii in spate,sau pur si simplu vrei sa-ti bibilesti masina.

        @Sebi Nt: din pacate eu nu am dezmembrari la care sa apelez...Adica sunt,dar fara Loganuri.Chestie ciudata,nu am intalnit vreun Logan la dezmembrari.Am vazut cateva accidentate,unele chiar rau,dar erau in curtea reprezentantei toate,asteptand finalizarea dosarelor...la dezmembrari nu mai ajung.
        Last edited by sanderizer; 20 August 2011, 17:38.

        Comment


        • am reusit si eu astazi si mi-am montat a doua plafoniera, am urmat exact pasii spusi de voi...cu acul prin plafon , am gasit , am decupat , am folosit o mufa alimentare de floppy, am tras firele si totul a iesit perfect , sunt super multumit.
          pun si cateva poze :
          Attached Files

          Comment


          • Dar de ce a iesit asa gaura aia, nu ai taiat dupa un sablon? Eu initial am taiat dupa sablon si am facut gaura putin mai mica decat este normal ca sa stea plafoniera perfect fixata acolo.

            Comment


            • Unde gasesc o plafoniera de aceea cu un intrerupator? Ca si de Logan dar cu un singur bec.

              Comment


              • salut

                Originally posted by Urs View Post
                Nu eram nici eu multumit de lumina interioara standard, am lipit un modul in plafoniera, iar apoi si-n spate, pentru ca in final sa-mi pun si pe stalpii laterali. Tiganie sau nu, noaptea cand deschid usile gasesc in interior orice caut. Firele le-am tras de la modulul din plafoniera pe la stalpul stanga fata, pe sub chederul usilor din stanga si asa mai departe pana la modulul de la stalpul dreapta. Se vad numai la modulul din spate, in rest sunt mascate.
                cum ai legat firele la plafoniera??am vrut sa pun o banda de leduri cum e a ta si am legat firele direct la cele care vin si intra in mufa.problema este ca ledurile stau aprinse tot timpu..

                Comment


                • In mufa de la plafoniera sunt 3 fire:
                  - negru = masa permanenta
                  - rosu = +12V permanent
                  - alb = masa temporizata / controlata de UCH.

                  Tu trebuie sa legi firele de la banda de leduri la firul alb (masa) respectiv rosu (+12V).
                  GL-22-TOF

                  Comment


                  • Originally posted by danielliviu View Post
                    In mufa de la plafoniera sunt 3 fire:
                    - negru = masa permanenta
                    - rosu = +12V permanent
                    - alb = masa temporizata / controlata de UCH.

                    Tu trebuie sa legi firele de la banda de leduri la firul alb (masa) respectiv rosu (+12V).
                    mersi mult

                    Comment


                    • Originally posted by 1q Mitru View Post
                      Unde gasesc o plafoniera de aceea cu un intrerupator? Ca si de Logan dar cu un singur bec.
                      eu am luat de la dezmembrari cu 30
                      de la un logan tras pe dreapta
                      cauta si pe la piese auto poate ai noroc
                      sigpic
                      http://www.loganclub.ro/forum/nt_16_mic-t38412.html

                      Comment


                      • Originally posted by 1q Mitru View Post
                        Unde gasesc o plafoniera de aceea cu un intrerupator? Ca si de Logan dar cu un singur bec.
                        Cumpara de la utilizatorul axescu o plafoniera cu 3 becuri cu 35 de ron si vechea plafoniera din fata o montezi in spate. Astfel vei avea o plafoniera cu 3 becuri in fata si una simpla cu 1 bec in spate.
                        Logan GPL 1.4

                        Comment


                        • hai ca pun ceva poze cu aprinderea plafonierelor in albastru cand deschizi usile
                          si cand ai nevoie de mai multa lumina le aprinzi albe
                          Attached Files
                          sigpic
                          http://www.loganclub.ro/forum/nt_16_mic-t38412.html

                          Comment


                          • Puteai macar sa aranjezi ledurile alea in linie, nu aruncate pe placa la intamplare.
                            Ideea e buna dar modulul nu este "plug and play" si trebuie conectat la cablajul plafonierei.
                            Pentru cine doreste, e chiar OK.
                            GL-22-TOF

                            Comment


                            • o „sticla” plofoniera cu un bec are cineva?
                              sigpic

                              Comment


                              • salutare, doresc sa imi montez si eu a 2-a plafoniera insa vreau sa se aprinda numai la deschiderea usilor spate, cum pot sa iau semnal doar de la usile spate sa se aprinda numai a 2-a plafoniera. mentionez ca detectoarele usi deschise spate le am inseriate cu cele de pe fata si nu va functiona plafoniera asa cum doresc eu. deci asta inseamna sa conectez separat la uch senzorii usi deschise spate. Cum procedez cu senzorii, respectiv plafoniera.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google