Montare A Doua Plafoniera Logan Berlina Pentru Pasagerii Din Spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • alooo imaginatia e bogata dar ideea era sa folosesti "spicul" antenei pe post de "sarma tare"

    Comment


    • Mai exact... bagam antena intre tabla si plafon pe noua gaura din spate si o scoteam pe gaura din fata. Apoi legam firele de varful antenei cu putina banda de izolat si le trageam in spate imediat.

      Comment


      • Salut,

        Unde/Cum ati legat/lipit firele care vin din a doua plafoniera la plafoniera din fata? Ati lipit pe placa? Ati conectat cumva la pini? Inca nu imi dau seama de ce mai buna metoda de a o alimenta.

        Firele trase cam ce grosime trebuie sa aiba ? Am incercat azi cu fire dintr-un cablu de telefon, asemantoare cu cele de internet, insa a doua plafoniera nu ducea atata, putea sa tina aprins doar un bec la intensitate maxima, cand aprindeam al doilea scadea drastic in intensitate.

        Mersi!

        Comment


        • cati amperi poate ''duce'' UCH-ul pe circuitul de plafoniere?
          Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

          Comment


          • Originally posted by slamhard View Post
            Salut,

            Unde/Cum ati legat/lipit firele care vin din a doua plafoniera la plafoniera din fata?
            Firele trase cam ce grosime trebuie sa aiba?
            Mersi!
            daca nu ai rezlvat-o deja, uite cum as face eu:
            firele le-as lega chiar la intrarea in mufa plafonierei fata, fir la fir, culoare la culoare.
            cat despre grosime, cred eu ca alea din fata sunt de 0,5mmp, si penru aia din spate tot de 0,5mmp...nu uita ca firele alea sunt mai groase ca si conductor si mai subtiri ca izolatie.
            firele de telefon sunt de 0,15mmp...normal ca se stingea la aprinderea celui de-al doilea bec..
            fa si tu un calcul:
            5W/12V=0,42A...care-i curentul maxim admis pentru un fir cu sectiunea ca cel de telefon? daca faci tu baie, si vecinul de deasupra si cel de dedesupt si tot blocul, toti in acelasi timp, crezi ca mai curge cu acelasi debit? presiunea scade dastic...


            ramane intrebarea: ce tranzistor avem in UCH pentru circtuitul de alimentare al plafonierelor? care-i curentul maxim ce-l putem absoarbe prin circuitul de plafoniere?
            Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

            Comment


            • Suporta linistit doua plafoniere de cate 3 becuri W5W. La fel ca la Megane, Scenic, etc.
              GL-22-TOF

              Comment


              • eu am pe masina cate 3 placute a cate 12 smd-uri in fiecare plafoniera si cate o placa cu 48 smd-uri la picioare in fata si in spate...legate tot la plafoniera...deci duce fara nici o problema

                P.S. uitasem de inca trei placi de 48 smd-uri din portbagaj ;)
                Vizitati CTR-ul

                sigpic

                Comment


                • glasses, tu compari mere cu cirese!
                  Crezi ca-ti consuma mai mult de 1-2W o placuta cu 12 SMD-uri ?

                  Comment


                  • Originally posted by Razvy View Post
                    glasses, tu compari mere cu cirese!
                    Crezi ca-ti consuma mai mult de 1-2W o placuta cu 12 SMD-uri ?
                    cam are dreptate Razvy!
                    nu a desfacut nimeni un UCH sa vada tranzistorul responsabil cu plafonierele?

                    Originally posted by danielliviu View Post
                    Suporta linistit doua plafoniere de cate 3 becuri W5W. La fel ca la Megane, Scenic, etc.
                    era frumos sa avem o valoare maxima de curent...
                    Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                    Comment


                    • Iesirea maxima din UCH pentru plafoniera si portbagaj este de 25W deci aprox. 2,1A.

                      Comment


                      • Originally posted by casper20 View Post
                        Iesirea maxima din UCH pentru plafoniera si portbagaj este de 25W deci aprox. 2,1A.
                        deci eu am 6 becuri de 5W adica am depasit consumul, ca am plantat inca doua plafoniere de Golf IV, langa manerele de sustinere, lumineaza suficient pentru pasagerii din spate.
                        atentie, cei ce vor sa-mi urmeze exemplul, ar fi bine sa ia lampile cu tot cu rame de metal, de fapt se demonteaza mai usor cu tot cu rama decat sa demontezi lampa si rama sa ramana pe loc...
                        daca nu se gaseste si rama, mare atentie ca in acea pozitie se incadreaza la fix aproape limita in gaurile ovale din structura plafonului.
                        daca nu se gasesc ramele din metal, obligatoriu se va confectiona un sablon, se pozitioneaza pe capitonaj si apoi se sondeaza cu acul de cusut in toate colturile, laturile.
                        Attached Files
                        Last edited by mariannn; 25 October 2013, 20:01.
                        Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                        Comment


                        • Pune leduri in ele si nu vei depasi consumul.
                          I HAVE A !sigpic
                          fara linkuri externe in semnatura

                          Comment


                          • Eu cred ca nu e nevoie de o a doua plafoniera pt pasageri ...daca e sa pui in prima becuri de tip led ...eu asa am facut si chiar lumineaza super bine atat pt cei din fata cat si pt cei din spate.
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • nu e neaaparata nevoie, dar e utila!
                              sigpic

                              Comment


                              • @Prometheus,
                                daca vei vedea primele mele postari pe acest topic vei vedea ca sunt din februarie anul acesta, pe urma am lasat-o balta...de curand a venit bebe si a inceput sotia sa cam mearga in spate; i-a scapat ceva pe jos pe la picioare si am auzit ceva de genul: nu se vede nimic aici in spate in Logan... imediat am tras concluzia ca trebuie ca reiau ideea de acum 9 luni...
                                @ xaby, voi pune led-uri cand voi gasi niste lampi mici care sa le pun la picioare si in fata si in spate. trebuie sa caut led-uri alb cald...
                                pentru picioarele din spate trebuie sa fac rost de niste lampi mici ingropate; astfel de led-uri cu carcasa(cam 1,5cm in diametru avea carcasa), am vazut in Mall AFI la scarile rulante...nu stiu unde as putea gasi astfel de led-uri.
                                @nicu_rcn, pai tu stii ca doar ai veverita pe capota masinii...cred ca ea ti-a cerut lumina suplimentara.

                                poate e util cuiva:
                                codul plafonierelor din postul #251:
                                Plafoniere VW, Seat, Skoda cod: 3B0947291 montate pe Leon/Toledo/Passat 3B/3BG/Bora/Golf IV
                                Last edited by mariannn; 27 October 2013, 14:08. Reason: Automerged Doublepost
                                Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google