Cum sa-ti faci/montezi singur Termometru

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • sal

    Fratello se vede foarte bine si pe timp de zi si pe timp de noapte dar poza e neclara. Dupa multa rabdare si teste am reusit eu zic ca a meritat.
    Attached Files

    Comment


    • @Taxdoru : POti preciza, te rog, modelul de display folosit ? E chiar super cum ai reusit sa-l inghesui in spatiul acela stramt...
      Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

      Comment


      • @Taxdoru : M-ai lasat fara cuvinte ! Si mie imi place sa mesteresc, dar tu ai realizat...imposibilul ! Felicitari ! Initial am crezut ca ori este "prelucrata" poza in Photoshop, ori folosesti alt model de display, mai mic. Cel pe care il stiu eu am crezut ca, sub nicio forma, nu incape in acel spatiu ! Tu mi-ai dovedit ca m-am inselat... Inca o data : Felicitari ! Super realizare !
        @FloNZN : Multumesc !
        Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

        Comment


        • Ma intereseaza si pe mine un termometru dar daca se poate face ceva de genul exemplului din poza. as vrea sa fie lumina portocalie. nu ma pricep la electronica absolulut de loc de asta va cer ajutorul.
          Attached Files
          My ride

          Comment


          • Se poate face folosind un display de Nokia3310(5110) iluminat cu LED-uri portocalii. Schema este o pagina mai in urma.
            Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

            Comment


            • Cam asa arata iluminat din spate cu 4 leduri smd (originale Logan).
              Nota : In poza apare displayul utilizat cu LCDHype si cu un script pentru WinAmp, pe portul paralel al PC-ului. Am pus poza numai pentru exemplificare.
              Attached Files
              Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

              Comment


              • O noua varianta de termometru.
                Scroll thermometer using PIC 16F628A , DS18B20, 7x7 LED matrix (home-made). Software in PicBasicPro.
                Last edited by Fratello; 9 September 2011, 20:24.
                Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                Comment


                • Pentru masina nu-i bun, ca trebuie sa te uiti prea mult spre el.

                  Comment


                  • Finalizare termometru

                    Finalizare termometru .
                    Attached Files

                    Comment


                    • de unde aveti ramele alea frumoase?mi-ar trebui si mie...
                      http://www.loganclub.ro/forum/ms_41_nzn-t12171.html? Logan 2000 16v

                      Comment


                      • de unde ai luat displayul asta imi place

                        Comment


                        • de la adelaida

                          Comment


                          • OK, dar ramele cum le-ati realizat?

                            Comment


                            • La o firma de grafica , am dat dimensiunea si am ales grafica si culoarea materialului si am pus banda dubla adeziva.

                              Comment


                              • Versiune foarte simpla...

                                Deoarece nu ma bag la chestii complicate, am luat de pe net un termometru cu sonda (39 lei), si deoarece daca il amplasam pe consola centrala nu s-ar fi vazut ce indica display-ul decat daca priveam de pe bancheta din spate, am ales versiunea asta de amplasare....In locul unui buton fals am facut orificiul necesar amplasarii display-ului, senzorul l-am instalat intr-un dop din locasul roatei de rezerva....1 ora de lucru. Deoarece sonda de temperatura e metalica, am incercat sa o protejez putin cu banda izolatoare....
                                Noaptea, la aprinderea plafonierei, se vede ok cat e temperatura exterioara...Bateria e LR44, iar daca nu o sa se consume prea repede, nu ma complic cu alimentare din instalatia masinii....
                                Pentru temperatura interioara am o banda cu cristale polarizate, 10 lei, din supermarket.
                                Tot respectul pentru supertermometrele de mai sus, dar pe mine ma depaseau, iar nici bani de investitii nu am prevazuti in bugetul pe anii urmatori....
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google