Cum sa-ti faci/montezi singur Termometru

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Amplasare senzor termometru!

    Salut! Ne poti arata cum arata acel termometru ca eu ce am gasit in comert cam toate au acel senzor destul de mare si arata ca un triunghi sau ca o saiba asa subtire nu am gasit, ca sincer e f. buna ideea de amplasare! Multumesc, astept raspuns!

    Comment


    • Eu te-as sfatui sa nu il montezi in plafon ca nu se vede asa bine cand te uiti la el (nu se vede asa ca si cum te uiti din fata la el sper ca intelegi ce vreau sa spun) Si eu il am montat acolo si nu imi place cum se vede
      Buretele de acolo poti sa il scoti simplu tragi de el si iese apoi prin gaura de la lampa plafoniera
      De legat eu l-am legat am adaugat firele de alimentare si le-am tras prin plafon si stalpil fata pana in panoul de sigurante si acolo l-am legat de o siguranta din panou (asa e legat pe contact, cand e pus contactul merge cand nu nu si in plus e si protejat circuitul de siguranta, cred ca e legat la cea de la casetofon)
      Nu se incalzeste circuitul tare stai linistit, de fixat nu trebuie doar atunci cand decupezi sa tai in asa fel incat sa intre putin fortat acolo
      Spor la treaba

      Comment


      • Poate ajuta pe cineva pozele atasate.
        E o varianta mai simpla. (noaptea in schimb, nu se vede nimic, ecranul nu e luminat)
        Attached Files

        Comment


        • E tiganie curata ce ai facut tu acolo cu firul ala pe langa geam si capota. Plus de asta senzorul ala nu e bine plasat deloc. Acolo ""din cate stiu"" se afla un motor ce degaje caldura si mai mult ca sigur termometrul iti indica eronat.
          Muta senzorul de acolo in portbagaj asa dupa cum o sa vezi in primele pagini si fotografii.
          Last edited by Ivan Marian; 30 April 2012, 14:38.

          Comment


          • sau sub plasticul acela de langa parbriz

            Comment


            • Sigur are si plasticul ala NEGRU vreo 80 de grade asa cand bate soarele in el Alte ideii din astea mai aveti?
              Mai era un prieten cu senzorul sub plasticul ala si ii indica la umbra 60 de grade celsius

              Comment


              • E ok plasat in spate la exterior pe langa roata de rezerva acel termometru(exterior).Multumim pentru informatie si detalii Florin68 dar noi suntem foarte pretentiosi la asezarea unui produs in masina si e normal sa iti iei critici din prima chiar daca tu ai vrut sa ajuti intr-un fel sau altul.E ok termometrul tau dar monteazal in stil "nemtesc" ca, calitatea din poze si uzualitatea lui lasa de dorit...urat foarte urat
                Last edited by AlinVRS; 6 May 2012, 20:20.
                https://encrypted-tbn1.google.com/im...ypHtCgqRoOrJ3T

                Comment


                • aici este sectiunea Cum sa-ti faci singur.
                  daca vreti sa cumparati, vreti detalii despre modulele vandute sau daca aveti probleme, NU mai poluati acest topic!
                  accesati cu incredere link-ul Module Electronice sau ii da-ti un PM lui Fratello.
                  Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                  Comment


                  • Am găsit un termometru având cablul senzorului lung de 3 m. Senzorul îl montez aşa cum a sugerat Ivan Marian anterior dar nu ştiu unde aş putea monta termometrul astfel încât să ajungă cablul de 3 m şi de asemenea pe unde să îl trag. Mi-ar fi plăcut să ajungă până aproape de oglina retrovizoare şi să-l încastrez în masca plafonului.
                    sigpic

                    Comment


                    • Prelungesti cablul . Simplu ca buna ziua .
                      sigpic

                      Comment


                      • Matule, pentu unii nu e chiar asa simplu. In Plus, sunt multe locuri unde se poate monta senzorul că sa ajunga acel cablu.

                        Sent from my HTC Wildfire using Forum Runner

                        Comment


                        • Originally posted by ibuzescu View Post
                          Am găsit un termometru având cablul senzorului lung de 3 m. Senzorul îl montez aşa cum a sugerat Ivan Marian anterior dar nu ştiu unde aş putea monta termometrul astfel încât să ajungă cablul de 3 m şi de asemenea pe unde să îl trag. Mi-ar fi plăcut să ajungă până aproape de oglina retrovizoare şi să-l încastrez în masca plafonului.
                          Salut, cea mai usoara varianta de a plasa senzorul fara inventii , bagati firul pe sub tunelul dintre scaune, pe sub mocheta din spate, scoateti bancheta din spate.
                          Sub aceasta gasiti calea de acces la pompa de combustibil.
                          Scoateti usor garnitura ovala a cablajului, introduceti senzorul sub masina deasupra rezervorului, introduceti garnitura la loc cu senzorul blocat acolo si voila aveti temperatura de afara
                          Eu il asa de aproximativ 7 luni.

                          Comment


                          • Job done !

                            Nu am vrut să cârpesc cablul pentru că m-am gândit că e ecranat și pe urmă îmi va da erori. Însă, motivul principal pentru care nu am mai luat în calcul prelungirea cablului a fost că era prea mult de demontat ca să dau masca de plafon jos iar căldura asta te ucide. Așa că am recurs la varianta blitz, montare afișor în masca stâlpului de la pasager, cu compromisul că butonul de reglare a înălțimii punctului de prindere superior al centurii de siguranță nu mai urcă până sus. Traseul cablului: de la senzor, înfipt în căpăcelul de plastic din portbagaj, pe sub rezemătoarea banchetei, prin jgheabul de plastic de la baza portierei dr-spate și pe sub cheder, apoi direct pe sub masca stâlpului la afișor. Atașat, poza afișorului montat.

                            Credits:
                            Cristi Streulea - tutoriale demontare interior
                            Ivan Marian - amplasare senzor temperatură
                            Attached Files
                            sigpic

                            Comment


                            • Buna si ideea asta in stalp

                              Comment


                              • Cam asa arata montate termometrele si la mine. O sa mai lucrez cand am timp la masca lor, sa o duc la un atelier pentru decupare laser, dar pe moment e ok. Din pozitie normala se vede OK.
                                Sus - temperatura interioara
                                Jos - temperatura exterioara
                                Attached Files
                                GL-22-TOF

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google