Cum sa-ti faci/montezi singur Termometru

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Salut.
    Frumos
    Fratello am o intrebare,cit costa voltmetrul?Mai faci?
    [intrebasem si eu mai inainte pe privat de asa ceva]Vad ca Alex mi-a luat-o inainte
    Numai bine.
    Un Logan----YNG-----
    Numai bine.

    Comment


    • #47
      @mcm022006, te rog, nu poti pune si sursa hex-ului? Multumesc

      Comment


      • #48
        sursa, program facut in proton PIC basic.
        Attached Files

        Comment


        • #49
          Si inca ceva... ai pus schema, OK, dar din pacate de pe schema lipsesc unele valori ale pieselor... nu poti pune o schema completa? ca sa putem totusi sa facem ceva...
          Last edited by crististreulea; 30 January 2012, 13:53.

          Comment


          • #50
            am facut o prostie in eagle si nu mai pot edita schema.. trebe sa dezinstalez.. sa scot eagle din registrii de win.. treaba complicata si mi-e sila.

            piesele sunt:

            c1=c2=15 pico
            1x cuartz de 4 Mhz
            semireglabil de 10 k
            1 x pic16f84a
            rezistoarele sunt trecute

            Comment


            • #51
              Din pacate displayul acestui termometru (cu 2 zone, IN & OUT si functie de termostat cu hysterezis reglabil, conceput ca "pseudo-climatronic" ) nu l-am putut "integra" nicaieri...si astfel am ajuns la varianta anterior prezentata.
              Attached Files
              Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

              Comment


              • #52
                ...sau asa, fara termostat...
                Attached Files
                Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                Comment


                • #53
                  pui te rog sursa pt exemplul dat? si schema ?
                  Multumesc

                  Scuze, schema am vazut-o mai sus. Dar sursa, fara termostat?
                  Multumesc
                  Last edited by critix; 5 November 2010, 16:22. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #54
                    Stergeti extensia txt. Se poate folosi 16F628A si 16F648A ; alimentare MAXIM 3,3 volti. Personal am folosit 2 acumulatori HighCapacity - 2500 mA ; dupa vreo luna am folosit PIC-ul la altceva...
                    Attached Files
                    Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                    Comment


                    • #55
                      Am facut ceva progrese cu termometrul , e foarte precis , dar m-an lovit de o mica problema , volmetrul utilizat are tensiunea de alimentare flotanta fata de tensiunea de masurat asa ca trebuie sa utilizez doua surse de alimentare (una a masinii si alta o baterie de 9v ) . Asa ca rog pe cei priceputi sa-si dea cu parerea .
                      Attached Files

                      Comment


                      • #56
                        Ce IC este in voltmetru ?
                        L.E. Puteai reduce costurile cumparand un aparat de masura tip 830B ; e doar 10 lei !
                        Last edited by Fratello; 19 December 2010, 00:13.
                        Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                        Comment


                        • #57
                          Nu pot sa-mi dau seama ce circuit foloseste , are ceva turnat pe placa si nu scrie nimic , am cautat date despre el dar nu am gasit .
                          Cat despre multimetrul ala , e ieftin intradevar dar nu are iluminare si ca sa-i fac e cam complicat , asa ca dupa parerea mea asta e varianta cea mai eleganta .

                          Comment


                          • #58
                            Cred ca am rezolvat problema cu alimentarea , comform pdf-ului pot masura tensiunea de alimentare a volmetrului , urmeaza sa o pun in practica .
                            Attached Files

                            Comment


                            • #59
                              intre timp mi-am comandat unul de pe net : http://pieseauto-my.ro/accesorii-aut...u-ceas-ro.html si daca va fi cazul il mai modific eu acasa.

                              Nu prea mai am timp de facut circuite electronice, desi mi-ar place la nebunie

                              Comment


                              • #60
                                asta care l-ai comandat de pe net merge alimentat la 12v ,? vreau sa pun unul pe contact si cu iluminare pe leduri atunci cand aprind pozitia.
                                sigpicTransport marfa !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google