Cum sa-ti faci/montezi singur Termometru

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #62
    Am comandat asa ceva, si incerc sa il implementez in bord, ca Fratello
    Attached Files
    Omu' cit traieste... are de invatat...

    Comment


    • #63
      Sa te ajut un pic... In imagini ai displayul LCD cel mai mic gasit de mine (Ericsson A1018) si partea de plastic a bordului unde trebuie sa faci decuparea...Daca gaseam ceva "valabil" era facut de mult !
      Am facut termometre cu display LCD 2x16, display de Nokia 3310, display LED...ACEASTA a fost singura varianta care s-a putut "inghesui" in spatiul acela.
      Dar tu mai poti cauta . Daca gasesti...te rog frumos, anunta-ne si pe noi !
      Attached Files
      Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

      Comment


      • #64
        Salut.Fratello, jos pălăria pentru munca depusă.
        ÃŽn primul rând vreau să încep cu a spune că nu mă pricep foarte tare la electronică.

        1.Am un Nokia 8310 şi aş vrea să ştiu dacă îi pot folosi display-ul pentru afişaj.
        2.Până acum nu am făcut decât montaje simple gen rezistori,condensatori,tranzistori dar cu date exacte...gen cum le leg si etc.Cum programez un microcontroler?
        3.Am văzut că ai facut totul pe un circuit integrat...cum se face asta?

        Dacă e prea complicat de explicat nu mă supăr dacă nu explici...stiu cum e să explici la cineva la care habar nu are despre ce e vorba.

        Comment


        • #65
          Ai dreptate, este destul de complicat...
          Iti recomand sa frecventezi forumuri "dedicate" : elforum.ro, radiokot.ru, picabsic.co.uk, edaboard.com, electronics-diy.com , etc, etc ... Dupa zile si nopti de citit, experimentat, injurat vei ajunge sa intelegi, sa reproduci un montaj si, in final, sa-ti creezi propriile montaje. Succes !
          Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

          Comment


          • #66
            Am mai "investigat" si am vazut ca nu e chiar asa usor.Am google-it si am vazut ceva foarte interesant...un senzor LM35 si un voltmetru...si gata termometrul.Ceva gen cum a facut Cetone dar treaba e ca am dat un search dupa senzori LM35 si am gasit tot felul ..gen LM35 CZ, LM35 DZ si altele.Ma poti ajuta si pe mine sa imi fac unul cu un voltmetru?(aparat de masura tip 830B...din ala ieftin.)Si eventual cum il pot face sa ii pun o iluminare cu LED si cum sa il alimentez la bricheta. Ma gandeam ca iluminarea sa o leg la LED de la bricheta ca se aprinde cand se aprind pozitiile si alimentarea pe bricheta...ca merge doar cand e contactul pus.

            Raman recunoscator daca ma ajuti.

            Comment


            • #67
              @ Tudorel : in "forma" in care vrei tu sa faci termometrul nu vei putea citi temperaturi negative...http://www.eidusa.com/Electronics_Ki...D_LM35_C_1.htm
              Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

              Comment


              • #68
                ma gandeam ca voltmetrul afiseaza si tensiuni inverse...si am vazut ca unele termistore(parca asa se numesc) au gama de -25grd -> 150grd

                Comment


                • #69
                  @Tudorel : http://xtronic.org/circuit/module-th...ltimeter-lm35/
                  Last edited by crististreulea; 30 January 2012, 13:43.
                  Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                  Comment


                  • #70
                    Se desface complet bordul.
                    Cititi postul #28 !!!!!
                    Se aplica vitrina cu decuparea/fereastra (care se decupeaza initial intentionat mai mare ! - vezi dimensiuni pe topic) peste plasticul alb al bordului.
                    Cu un marker subtire se traseaza conturul ferestrei pe plasticul alb.
                    In interiorul dreptunghiului rezultat se pozitioneaza afisorul si se traseaza conturul acestuia, afisorul fiind mai mic decat fereastra.
                    Se taie locasul pentru afisor. Personal am dat mai multe gauri, una langa alta, apoi am finisat cu o pila drepta.Plasticul se prelucreaza foarte usor.
                    ATENTIE ! Nu faceti locasul mai mare decat afisorul ! Verificati, piliti, verificati, piliti ! Afisorul trebuie sa intre un pic fortat, astfel incat sa
                    i se asigure fixarea mecanica. Pe spate puneti doua-trei picaturi mici de Superglue.
                    Decupati un pic din folia cu marcajele.
                    De jur-imprejurul afisorului lipiti banda dublu adeziva, NEAGRA (inclusa in pachet), EXACT in marginea afisorului.Peste aceasta aplicati filtrul rosu, care imbunatateste semnificativ contrastul (e si el in pachet) .
                    Traseul firelor dintre afisor si montaj se poate vedea topic.
                    Montajul se fixeaza, cu banda adeziva, de manunchiul de fire existent sub ceasurile de bord.

                    A T E N T I E ! ALIMENTAREA INVERSA POATE DISTRUGE MONTAJUL !
                    Alimentarea se face PRIN FIRUL ROSU (MARCAT CU +) cu PLUS 14 (14.4) volti, din plus dupa contact - va puteti lega de firul care duce la pinul A7 (+ dupa contact protejat siguranta) al mufei manetei de actionare a stergatoarelor .
                    Masa - FIRUL NEGRU - se leaga la un surub de masa, preferabil cu papuc.
                    Se pot prelungi firele senzorilor de temperatura (max.100 m). Daca este necesar, terminalele senzorului de temperatura se vor lipi la fire cu un letcon (NU CIOCAN !). Discutii despre amplasare gasiti pe topic (eventual se poate monta cel pentru exterior in portbagaj, prin capacelul de plastic-vezi post #13, iar cel interior la baza consolei de climatizare ).
                    Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                    Comment


                    • #71
                      In primele 2 poze puteti vedea locul propus de mine pentru montarea comutatorului IN/OUT. Atentie ! Marcati locul INAINTE de a demonta cochilia volanului, pentru ca aceasta mai intra un pic si in bord ; sa nu aveti supriza de a nu putea actiona butonul ! In poza 3 locul propus pentru senzorul de interior ; vedeti pe unde treceti firul, atentie la conductele de incalzire !!! In ultima poza firul propus pentru + dupa contact (protejat cu siguranta) din mufa manetei stergatoarelor de parbriz. Primele 2 colete au plecat. Maine pleaca altele !
                      Attached Files
                      Last edited by Fratello; 14 April 2011, 15:47.
                      Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                      Comment


                      • #72
                        Super informatiile...deci firul rosu aici si celalalt?
                        Nu-l mai suport sub nicio forma pe Garcea!! M-am saturat de toti cocalarii parveniti care se cred "organe" ale statului!!

                        Comment


                        • #73
                          Negrese ?! Mici ?!
                          Incearca cu 2 surubele ; eu am "recuperat" de la niste masini de-ale fiului meu.
                          Poti verifica corecta functionare punand senzorul de interior la...subtioara ! Ar trebui sa ai cam 36.5' C !!! Eu sunt 100% convins ca termometrul functioneaza corect, cu precizia senzorului. Am "o dambla" cu precizia termometrelor, ceasurilor...Daca ai sti de cate zeci de ori am scris softul...
                          Ma bucur ca esti multumit ! Te salut !
                          LE : Atasez schema conexiunilor din mufa manetei stergatoarelor.
                          Attached Files
                          Last edited by Fratello; 19 April 2011, 08:55.
                          Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                          Comment


                          • #74
                            Originally posted by Fratello View Post
                            LE : Atasez schema conexiunilor din mufa manetei stergatoarelor.
                            Banuiesc (,) ca schema este pentru mine.
                            Mii de multumiri.
                            sigpic

                            Comment


                            • #75
                              Am primit si eu termometrul, arata si funtioneaza ireprosabil, mii de multumuri lui Fratello ca i s-a facut mila si ne-a facut un set de termometre. Si 2 imagini una cu retroiluminarea on si una off.
                              Attached Files

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google