Izolare Fonica Pentru Podea Si Portbagaj.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Originally posted by Dule View Post
    pai si ce mama saraciei sa fac? ca nu mai am chef sa stau cu Loganul asa...m-am saturat de el
    Dule vezi ce ti-am scris mai sus si apuca-te de treaba!
    Eu mi-am antifonat usile iarna, intr-un garaj care nu avea mai mult de 12-13 grade inauntru si sta perfect... Toata chestia este sa-l incalzesti putin si cand il aplici sa-l presezi foarte bine cu o rola pana aproape dispar patratelele alea de pe material si nu o sa ai nici cea mai mica problema!
    P.S Inca este cald afara, ce a spus TM80MAT mai sus nu este valabil pe timpul asta, iarna intradevar se schimba situatia!

    Comment


    • #62
      momentan am abandonat proiectul din cauza unei probleme familiale grave, apoi peste o saptamana doua vine bebe si nu mai am timp si nici ''timp dintr-alalaltu' '' pentru asta.
      oricum, Blocktec-ul e de baza.
      Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

      Comment


      • #63
        vorbim de aluband sau STP/dinamat/silentcoat?
        am pus pe usi la mcv dinamat intr-o zi de primavara, prin aprilie - mai.
        cert este ca il incalzeam pe tabla masinii si cu feonul de par ca sa pot sa il intind, altfel statea erect in orice alta directie decat cea potrivita.
        nici pana in ziua de azi nu a cazut un gram din el.

        Comment


        • #64
          am inceput si eu prima treapta de izolatie a loganului din dotare, am inceput de sus in jos,
          am izolat plafonul mai mult termic decat fonic, am tras pe sub capitonajul de fatada un strat de folie ELASTOMER(se foloseste la izolatia tevilor de apa calda), gros de 10mm si un strat de fonomin de 6mm(cred ca e mai gros). oricum acum am facut suficient spatiu intre capitonaj si tabla, sa adaug plafoniera pentru pasageri...oricum tot de Golf4 am s-o pun, inca sunt indecis, pe laterale sau una singura deasupra banchetei. in fine este alta discutie.
          in zilele urmatoare, in functie de vreme, voi aplica aceeasi formula la usi, pasajul dintre boxele spate.
          podeaua o voi dota in plus fata de cele doua cu un strat de STP Gold sau echivalent ori Blocktec, ca acolo e treaba serioasa. dar sa vedem timpul.

          PS: cum o fi reusit Ivan Marian sa scoata tapiseria plafonului ca eu nu am reusit neam. daca aveam numarul lui de telefon il sunam. am dat si scaunele jos ca am montat si incalzirea in scaune, si tot n-am reusit.
          Attached Files
          Last edited by mariannn; 23 October 2013, 20:46.
          Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

          Comment


          • #65
            nu am vazut diferenta la zgomot dupa izolarea fonica/termica a plafonului insa am constatat ca in lipsa scaunului din dreapta(care abea azi l-am pus pe masina ca am montat incalzirea la fund si le-am facut pe rand), am constatat ca vine un zgomot prin podea de mai mare frumusetea...semn ca trebuie sa grabesc procesul de izolare a masinii.
            Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

            Comment


            • #66
              Originally posted by mariannn View Post
              PS: cum o fi reusit Ivan Marian sa scoata tapiseria plafonului ca eu nu am reusit neam. daca aveam numarul lui de telefon il sunam. am dat si scaunele jos ca am montat si incalzirea in scaune, si tot n-am reusit.
              Din poze reiese ca ai dat-o jos..... :|
              cat te-a costat materialul pentru izolarea plafonului ?

              Comment


              • #67
                ptr isonizat fonic exista un material pe daciashop,eu am folosit la isonizarea usilor,perete foc,plafon,portbagaj,stalpi usi,cam toata masina si este o diferenta substantiala,am sa caut poza sa vad daca mai gasesc.Se mai poate folosi si aluband,se gaseste la dedeman si este accesibil la pret,foarte usor de montat

                ptr mai multe detalii intrati pe tutorialelogan.ro,va invata acolo streulea tot ce vreti sa stiti
                Last edited by danielriz; 25 October 2013, 20:32. Reason: Automerged Doublepost
                http://www.loganclub.ro/forum/album.php?albumid=910

                Comment


                • #68
                  mariann de unde ai luat elastomerul si la ce scor ? Eu l-am gasit la 61ron metrul patrat , la 17mp2 cat ar trebui la un logan de isonorizat complet deja.....

                  Comment


                  • #69
                    Originally posted by Razvy View Post
                    Din poze reiese ca ai dat-o jos..... :|
                    cat te-a costat materialul pentru izolarea plafonului ?
                    capitonajul plafonului l-am dat jos insa nu l-am scos din masina...era la marginea de jos a pozei, nu am surprins-o in cadrul pozei cu smartfeonul...

                    Originally posted by Nimeni View Post
                    mariann de unde ai luat elastomerul si la ce scor ? Eu l-am gasit la 61ron metrul patrat , la 17mp2 cat ar trebui la un logan de isonorizat complet deja.....
                    Elastomerul l-am ''procurat'' de pe un Santier In Lucru, aveau oamenii ce izolau tevile niste suluri de 1m in diametru...
                    partea nasoala e ca nu stiu cat imi va ramane mie dupa aplicarea lui pe capitonajul usilor...oricum nu are proprietati acustice.

                    PS: eu am adaugat un strat de elastomer si un strat de fonomin la plafon si abea am resuit sa remontez capitonajul...
                    PS2: se aude tare esapamentul prin podea, am circulat 2 zile fara scaunul din dreapta care-l demontasem pentru a-i instala incalzirea pentru fund.
                    Last edited by mariannn; 26 October 2013, 13:05.
                    Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by mariannn View Post
                      nu am vazut diferenta la zgomot dupa izolarea fonica/termica a plafonului insa am constatat ca in lipsa scaunului din dreapta am constatat ca vine un zgomot prin podea de mai mare frumusetea...semn ca trebuie sa grabesc procesul de izolare a masinii.
                      ai sa auzi diferenta cand ploua, din cauza aerului n-ai cum pentru ca aluneca usor pe suprafata neteda.
                      cu scaunul dreapta lipsa ai 4 gauri prin care vezi asfaltul. ce zici, de unde venea acel sunet?
                      oricum, meseriasa ideea cu acel elastomer pe plafon, vreau si eu
                      Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                      Comment


                      • #71
                        Vezi pe club dacia cristi , vinde un baiat ceva mai calitativ in ce priveste izolarea fonica , similar cu elastomerul . 20ron coala de 1mx1m , si aduce si pe ce dimensiune ai nevoie ....

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google