Buton "impuls" geam electric: alternativa ieftina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Schema si hexul pt pic se gasesc pe forum, iar un pic nu e 10 lei ci vreo 4-5 lei.

    Comment


    • #17
      Cautati dragilor ca si eu incep
      aham......Restul e LOGAN


      http://www.youtube.com/watch?v=LFMrhczwez8

      Comment


      • #18
        Aceasta este schema (modul2.Zip), este in eagle si nu are valorile trecute pe ea, dar valorile sunt: R1-R6 0,1Ohmi/1W, R7-R9 3K6, R10-R13 8K2, R14 este sarma (apare in schema doar pt desenarea cablajului), D1,D2 - 1n4007 sau 1n4148, D3-zener de 3V6, T1,T2 - BC 337 sau alt NPN, IC1-7805.
        Atasez si hexul pt pic 12F675. Daca vrei sa folosesti alt microcontroller, spune-mi ca sa recompilez programul.
        Succes!

        Comment


        • #19
          Originally posted by Mythica View Post
          Aceasta este schema (modul2.Zip), este in eagle si nu are valorile trecute pe ea, dar valorile sunt: R1-R6 0,1Ohmi/1W, R7-R9 3K6, R10-R13 8K2, R14 este sarma (apare in schema doar pt desenarea cablajului), D1,D2 - 1n4007 sau 1n4148, D3-zener de 3V6, T1,T2 - BC 337 sau alt NPN, IC1-7805.
          Atasez si hexul pt pic 12F675. Daca vrei sa folosesti alt microcontroller, spune-mi ca sa recompilez programul.
          Succes!
          Pentru 12F629 se poate? fac cinste ti-as fi tare recunoscator!
          sigpic

          Comment


          • #20
            Nu se poate ca nu are ADC. Deci nu se poate face detectia de suprasarcina.
            S-ar putea si cu 629 dar trebuie modificata schema si se mai complica putin.

            Comment


            • #21
              bun bun dar apas o data pe el si se duce de tot in jos...dar daca vreau numai jumatate sa se duca de exemplu, apas in jos si mai apas o data in jos sa se opreasca presupun nu??
              " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

              Comment


              • #22
                sau in sus, apasare scurta. defapt cred ca orice comanda suplimentara opreste comanda de coborare/urcare completa a geamului.

                am o intrebare: la laureate eu am impuls doar pe geamul de la sofer, pe celalalt e fara. e normal asa, sau trebuiau ambele sa fie cu impuls? masina e SH, dar in istoria de service [cumparata in 2008, chiar cand a iesit din garantie extinsa] nu zice nimic de schimbare butoane. sau astea nu trebuie sa apara?

                Comment


                • #23
                  Da...daca apesi o singura data si iei mana de pe buton geamul va cobora/urca jos/sus de tot...daca in timp ce urca/coboara mai apesi o data geamul se va opri.
                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by Cristi_Xp View Post
                    de pe renault 19 phase 2 ... nu primul model
                    cel alb e ph1 celalalt e ph2
                    eu am avut reno 19 si nu am avut buton cu impuls.
                    Attached Files

                    Comment


                    • #25
                      am vazut azi un renault 19 pe drum si m-am oprit special sa ma uit la butoane, butoanele erau asezate ca la logan pe consola centrala dar nu semana deloc cu butonul din video-ul respectiv...
                      laureate 1.5l, albastru marin

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by bro View Post

                        am o intrebare: la laureate eu am impuls doar pe geamul de la sofer, pe celalalt e fara. e normal asa, sau trebuiau ambele sa fie cu impuls?
                        Da e normal.
                        sigpic

                        Comment


                        • #27
                          @Mythica: Ok! Atunci vad cum fac eu sa ma adaptez... mersi mult de tot oricum! Numai bine!

                          Originally posted by bro View Post
                          sau in sus, apasare scurta. defapt cred ca orice comanda suplimentara opreste comanda de coborare/urcare completa a geamului.

                          am o intrebare: la laureate eu am impuls doar pe geamul de la sofer, pe celalalt e fara. e normal asa, sau trebuiau ambele sa fie cu impuls? masina e SH, dar in istoria de service [cumparata in 2008, chiar cand a iesit din garantie extinsa] nu zice nimic de schimbare butoane. sau astea nu trebuie sa apara?
                          Zi mersi ca ai si asa... unii nu au deloc! Eu sunt nevoit sa le fac singur...
                          Last edited by sinx; 23 January 2009, 18:46. Reason: Automerged Doublepost
                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            @sinx: eh, acu iarna oricum nu ma ajuta cu nimic ca nu deschid geamul complet, ci il las putin deschis cand fumez, asa ca nu folosesc impulsul. la vara il voi folosi insa. pacat ca nu-i destept ca la megane sa se inchida automat cand inchizi masina . dar ne putem in schimb ruga de Streulea sa faca ceva modificari la blocul electric si sa ne arate ce si cum sa facem .

                            ps: de unde, de la cine sau cum fac rost de sticker LoganClub? am vazut ca toate stickerele voastre arata la fel deci le-ati facut in acelasi loc, se ocupa vreun user de ele? sau trebuie sa fac ceva mai special sa-l "merit"? [trebuie omologare ca la folii, e legal?]
                            Last edited by bro; 23 January 2009, 19:00.

                            Comment


                            • #29
                              Mythica, Pentru ca nu am softul necesar, daca este posibil, te rog sa deschizi tu fisierul, si sa faci un Print Screen iar apoi sa atasezi poza pe forum, sa pot sa vad si eu despre ce e vorba. Mersi mult.

                              Si mai am o intrebare, stii cumva daca exista protectie la supra sarcina pentru motorul asta de ridicat geamul?

                              Comment


                              • #30
                                Are protectie la suprasarcina, decupleaza la circa 10A.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google