Diferenta intre viteza reala si vitezometru

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Diferenta intre viteza reala si vitezometru

    Originally posted by andrei
    Da, pai viteza reala (pe GPS) este in jur de 185 km/h cand tie iti arata 200.
    Depinde in ce directie te duci, ca doar se invarte si pamantul... )

    (Acu glumesc... stiu si eu ca satelitii GPS sunt geo-stationari ;) )

    Dar acum pe bune, stie cineva (cu background info!) de ce este diferenta intre viteza afisata si cea reala? Si cat de mare este aceasta?


    De altfel eu cred ca prestige-ul este capabila sa atinga viteza aceea si fara modificari (adica 200 pe ceas, nu gps) fara probleme daca conditiile de drum si meteo (inclusiv vant!) sunt ok... Dar cu primul drum pe vre-unul din autostrazi o sa incerc ;)

  • #2
    este reglementat ca vitezometrele sa arate mai mult decat viteza reala a masinii:
    Dacia Logan Ambition 2006 1.5 dci 65cp
    10.000 km - 22.01.2007

    Comment


    • #3
      ceva in genul...sa te sperii si sa o lasi mai moale ;)
      Mai stiu ca eroarea de vitezometru este cu atat mai mare cu cat turatia motorului este mai mare...adica in a 2a la 80 la 6000 rpm eroarea este mai mare decat in a 5a la 80 la 2500 rpm
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • #4
        Cristi, nu vad care este legatura intre turatia motorului si eroarea vitezometrului
        sigpic

        Comment


        • #5
          asa citisem undeva...cu cat este turatia mai mare cu atat eroarea este mai mare
          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

          Comment


          • #6
            discutiile despre diferenta intre viteza reala si ce indicata de vitezometru pot continua aici. In thread-ul dedicat motorului 1.6 16v nu isi mai aveau rostul.

            Asteptam opinii, experimente, etc legate de aceasta diferenta.
            Dacia Logan Ambition 2006 1.5 dci 65cp
            10.000 km - 22.01.2007

            Comment


            • #7
              Diferenta de viteza intre kilometraj si GPS creste proportional cu viteza.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #8
                nu stiu daca este asa andrei!

                am mers cu avensisul cu 220 km/h pe bord iar pe gps erau 215 km/h. cu loganul dci am mers cu 155 km/h pe bord si 145 km/h pe gps
                eroarea este undeva intre 5 - 10 km/h in functie de masina

                la avensis cand am 100 pe bord am 95 pe gps

                Comment


                • #9
                  Pai asa este, cel putin la Logan, la Avensis vad ca e eroarea mai mica si constanta.
                  La Logan la 80 km/h ai eroare 5 km/h si la 150 ai 10 km/h.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • #10
                    @2fast4u incearca maxim in a 2a sa vezi cat iti indica pe km...si aceeasi viteza indicata in a 5a...sa vezi..ce arata kilometrajul si GPSul
                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by andrei
                      La Logan la 80 km/h ai eroare 5 km/h si la 150 ai 10 km/h.
                      in plus sau in minus?

                      Comment


                      • #12
                        ceasurile arata in plus. gps-ul arata viteza reala care de cele mai multe ori este mai mica decat ce arata pe bord

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Cristi_Xp
                          @2fast4u incearca maxim in a 2a sa vezi cat iti indica pe km...si aceeasi viteza indicata in a 5a...sa vezi..ce arata kilometrajul si GPSul
                          incearca si asa ca tare-s curios ;)
                          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                          Comment


                          • #14
                            ah... acum plec cu masina sa testez... brb

                            Comment


                            • #15
                              imi pare cristi dar trebuie sa te dezamagesc. in a 2-a aprope de 100km/h la 6000rpm pe gps sunt 91-92km/h iar aceeasi viteza in treapta a 5-a undeva pana in 3000 rpm gps-ul arata 91km/h
                              pun si un filmulet ca sa va convingeti... nu prea sa intelege f bine dar asta e

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google