Diferenta intre viteza reala si vitezometru

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Si alea fura, desigur )

    Comment


    • #62
      Cb stie tot timpul viteza reala, doar afiseaza in plus. Normal ca si lcd-ul poate fi facut sa afiseze mai mult. Mai da incuiati mai pot fi unii...E digital, clar arata bine... pt de-astia "dastepti", spuneti-le ca loganul n-are cablu de viteza in bord ca vechea dacia, chiar daca are ceasuri. E electronic 100% bordul, ca si la gunoiul ala de c4...
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #63
        Originally posted by 1.5 DCI View Post
        este reglementat ca vitezometrele sa arate mai mult decat viteza reala a masinii:
        http://www.unece.org/trans/main/wp29...egs/39rv1e.pdf
        ...interesant...
        ...163 pe bord...156 pe gps...Bineinteles cu atentionarile de rigoare...Bla bla bla...Nu stiu ca tipa pe germana

        Comment


        • #64
          Sunt legi si norme europene care impun producatorilor auto sa afiseze o viteza mai mare decat cea reala. Gasisem intr-un timp si o formula de calcul.
          Deci, da, si la cele cu afisaj digital este aceeasi eroare.

          In legatura cu viteza medie afisata de CB si mie mi s-a parut ca este exacta si reala. Urma sa testez odata dar se pare ca am gasit deja raspunsul . Nu prea imi dadea mie la calcule la drumuri lungi
          GL-22-TOF

          Comment


          • #65
            Si consumul afisat e cat se poate de apropiat de cel real (se pierd doar stationarile), doar viteza instanta afisata e "masluita" ca sa ne faca sa nu dam "blana".
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #66
              .... Si asta e motivul pentru care ai marja de eroare de 10 kmh la limitele de viteza inainte sa iei amenda. Chiar daca mergi cu 60 in loc de 50, tot cu 53-54 mergi de fapt.
              GL-22-TOF

              Comment


              • #67
                Diferenta intre viteza de pe vitezometru si cea de pe tester data de UCE ABS este de 5km adic viteza reala este de 55km si pe bord am 60km

                Comment


                • #68
                  Originally posted by csebalyn View Post
                  Cb stie tot timpul viteza reala, doar afiseaza in plus. Normal ca si lcd-ul poate fi facut sa afiseze mai mult. Mai da incuiati mai pot fi unii...E digital, clar arata bine... pt de-astia "dastepti", spuneti-le ca loganul n-are cablu de viteza in bord ca vechea dacia, chiar daca are ceasuri. E electronic 100% bordul, ca si la gunoiul ala de c4...
                  gunoi din ala de c4 am eu si m-am obisnuit si cu afisajul si cu volanul. Si culmea, la viteze mari imi arata mai putin decat real. De ex pana in 100 km/h arata la fel ca pe gps sau cu 1 max 2 km mai mult ca pe gps. Dupa 100 km/h arata mai putin decat pe gps. La 135 km/h am pe gps 137 si la 190 aveam 196. Si nu pot sa zic ca e gps-ul naspa ca la supernova la 90 pe bord aveam cam 82 pe gps.
                  Citroen C4 Coupe 1.6 hdi 110 cp 2006 rouge lucifer

                  Comment


                  • #69
                    Ziceam "gunoi" in sensul ca pana si bordul de la c4 ala si super-mega espace-ul arata aiurea vitezele. Toate masinile arata aiurea, ca asa e regula jocului. Desi ecu stie exact cat e viteza, noua ne afiseaza balarii.
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • #70
                      Asta se poate regla in cazul loganului si chiar si alte masini in afara de C4 sau altele cu afisat digital.
                      Eu cand mi-am schimbat lumina la bord am reglat asa bine acele la bord ca imi arata in bord la fel ca pe gps bine ca mi-am dat seama ca erau puse aiurea si le-am reglat cum trebuie dupa ceva timp

                      Comment


                      • #71
                        Ia vezi matale sa n-ai surpriza ca la viteze mici sa afiseze exact sau chiar mai putin decat ai de fapt mai cunoastem cazuri care-au pus acele mai jos si surpriza, la viteze pana la 50 arata exact cat arata gps-ul, dupa care arata cativa km in plus...
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #72
                          Nici gps'ul nu are acuratete de 100% ... Se inseala si el...

                          Comment


                          • #73
                            Viteza pe gps se ia in linie dreapta si cu minim 6-7 sateliti.
                            Nu are nici o legatura afisajul digital cu diferenta asta, si Loganul are digitala viteza in cb, nu vorbim de cabluri ca la batranele dacii.
                            Eu la C4 am viteza mai mica decat cea afisata cu max 2,5 kmph, viteza testata pe drum drept cu tempomatul activ la viteze constante si la mai multe praguri intre 30-180 kmph, diferenta asta era de max 2 kmph cand am luat-o noua, acum nu stiu poate am mai uzat anvelopele, oricum o marja de eroare apare si la testele astea.
                            Am testat cu acelasi gps si alte masini, si am vazut diferente de la 5 la 12 kmph in plus afisati. Am vazut si Loganuri la care difera intre ele (unul avea 5 si altul 8).
                            E foarte posibil ca distanta parcursa, si consumul pe cb sa nu fie influentata de difererenta asta, mai ales ca producatorii o introduc ei in computer intentionat, nu cred eu ca e o eroare de calibraj. Cel mai usor e un test de 15-20 km intre 2 masini care au alta diferenta la kilometraj, mers una dupa cealalta, si la sfarsitul cursei comparati km parcursi de pe bord.
                            o/__\o
                            (Oo\=^=/oO)
                            ..U.........U...

                            Comment


                            • #74
                              Kilometrii parcursi sunt ok, cb stie viteza reala, numai ca e facut sa afiseze mai mult. De aia "pusca" distanta cu viteza medie si cu consumul, numai daca te uiti cu cat mergi pe ceas nu iese socoteala. Sunt smecheri astia...
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by csebalyn View Post
                                Ia vezi matale sa n-ai surpriza ca la viteze mici sa afiseze exact sau chiar mai putin decat ai de fapt mai cunoastem cazuri care-au pus acele mai jos si surpriza, la viteze pana la 50 arata exact cat arata gps-ul, dupa care arata cativa km in plus...
                                Acum imi arata relativ bine la orice viteza 60km/h .... 80...100.120...Imi arata gps-ul cu exact 8km/h mai putin decat am pe ceas la bord
                                Deci eu in oras merg cu minim 60km/h pe bord chiar si cand trec pe langa radar mobil...Stiu ca realul e undeva la 52km/h.
                                Si totusi mi se pare diferenta mare 8km/h in minus ...as vrea sa am undeva pe la 5km/h ar fi mai rezonabil.
                                Last edited by SUPERCAR; 25 September 2008, 14:58.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google