Diferenta intre viteza reala si vitezometru

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by andrei View Post
    Eroarea GPS-ului va asigur ca nu depaseste maxim 1-2km/h. Depinde si la cati sateliti e conectat atunci. Daca e conectat la peste 7 sateliti, eroare e foarte mica.
    Asta cam asa e - eroarea GPS la dispozitivele din comert de obiei nu depaseste 15 m, insa cum eroarea poate fi in orice directie, pentru distante mai mari nu e asa importanta..

    Comment


    • #47
      Eu am trecut cu 65kmh pe langa radar in localitate si nu m-a oprit, nici nu mi-a venit amenda acasa. Deci aveam real sub 60kmh.
      Da, din cate am mai studiat pe net eroarea este de minim 5 max 10% in plus pe vitezometru. Reglementari, legislaie europeana. In SUA nu cred ca exista asa ceva in schimb.
      GL-22-TOF

      Comment


      • #48
        Si la Logan eroarea e in jur de 10%, deci la 65 km/h ai in jur de 58-59 km/h.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #49
          Am un vw si viteza de pe bord este exact cu cea indicata pe gps in timp ce la logan imi arata cu 7 km mai putin pe gps decat pe bord

          Comment


          • #50
            Diferenta e cam de 8km/h adica daca se merge cu 60km/h pe ceas..In realitate este 52km/h si tot asa...La 100km/h pe bord realitatea pe GPS arata 92km/h...93km/h

            Comment


            • #51
              La vw i am pus roti mai inalte,oare din cauza asta imi arata diferit viteza fatza de logan,adik exact,exact ca si pe gps

              Comment


              • #52
                Daca VW este cumparat din Europa, da, are si el eroare, numai ca odata cu schimbarea jantelor si cauciucurilor a disparut.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #53
                  Toate vitezometrele sunt facute in asa fel sa arate diferenta mai mare pe masura ce creste viteza ... Pe A2 vitezometru zicea ca are 140 si GPS-ul zicea ca are 132 ... Da nu cred ca eroarea e asa de mare .. Oricum toate masinile sunt facute ca diferenta sa fie aproximativ aceeasi ...

                  Comment


                  • #54
                    Aproape aceeasi, 2-3 km ce mai conteaza.
                    Si eroarea atata e, cam 8 km (eu la 120, gps-ul imi arata 112-113).

                    Comment


                    • #55
                      Andy_x3m are dreptate: luati turatia motorului, dimensiunea gumei, raportul cutiei si calculati-va viteza reala. Tienti cont ca singurul afisaj precis de pe bord e turometrul. Ala nu minte. O sa vedeti ca eroare de 7-8% iese si din calcule. Si-n cazul asta, fac ceva pe gps, ca mi-a mai zis in dreptul unei case de pe o strada lunga fara iesire laterala, sa virez brusc stanga n-a gresit decat cu vreo 100m. Asa ca lasati-o moarta cu super precizia si sincronizarea pe sateliti, ca alea-s povesti cateodata...
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #56
                        Ideea e a gpsul arata exact doar ca are un mic lag adica e ca atunci cand suni la ora exacta si zicea aia BIIP a fost ora X minutu y secunda z cam asa e si cu gpsul acum x secunde ai avut y km/h ... Cand m-am intors din concediu pe ceas am mers cu 140maxim pe gps zicea 130si un pic dar ce ma uimit este ca vitezele medii erau identice ... Deci oare viteza medie afisata pe computerul de bord este exacta? O sa incerc un test sa merg cu 60km la ora si sa incerc sa mentin si in mers sa resetez computerul de bord... Sa vedem ce va zice la viteza medie...

                        sigpic

                        Comment


                        • #57
                          Da, viteza medie din CB e cea reala.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • #58
                            Eu mi-am activat "oracaitoarea" de viteza excesiva. La 120 km/h pe gps apa piuie, pe bord am aproape 130. Deci CB stie viteza reala, doar ca nu o arata
                            sigpic

                            Comment


                            • #59
                              Si cu ajutorului interfetei de diagnosticare se vede viteza reala.
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment


                              • #60
                                Dar in cazul masinilor cu afisaj digital al vitezei (ex. Citroen C4) exista aceeiasi eroare sau afiseaza exact viteza ? Lamuriti-ma si pe mine ...... cunosc pe cineva care sustine ca viteza afisata digital este exacta !
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google