Functia ESP pe LOGAN 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • eu sunt de parere ca aceste sisteme sunt foarte utile, si aduc un plus de siguranta
    majoritatea soferilor isi doresc masini mai sigure, care sa ii scoata dintr o situatie dificila daca este cazul
    eu am facut scoala, si am mers primii mii de km cu o dacie 1310, in care nu am ajuns in situatii la limita
    nici cu loganul nu am ajuns in asemenea situatii, insa este reconfortant gandul ca in caz ca se intampla ceva, aceste sisteme te pot ajuta-in limita in care o pot face
    aceste sisteme sunt un progres, zic eu, si ar trebui sa ne bucuram ca am ajuns sa vedem pe dacia asa ceva

    Comment


    • Daca nu ar fi fost utile si impuse de normele UE, noi nu le-am avea .... de ex din 2013 au bagat obligatoriu SERVO

      Comment


      • Si Esp ul e obligatoriu(nu mai zic de abs)
        Saab 9-5 Aero

        Comment


        • Esp-ul e facut sa ajute, nu sa incurce (chiar ajuta).
          Ma indoiesc de faptul ca toti cei care nu il vor sunt piloti de curse si chiar reusesc sa controleze masina in situatii dificile mai bine decat sistemul in sine. Exista si situatii in care esp-ul "incurca" (derapaje controlate, codus off-road, etc); aspectul acesta nu cred ca se aplica in cazurile de fata.
          Ca o mica paranteza, daca esp-ul nu era prezent pe l2 ne plangeam ca nu exista

          Originally posted by panselin4 View Post
          eu sunt de parere ca aceste sisteme sunt foarte utile, si aduc un plus de siguranta
          majoritatea soferilor isi doresc masini mai sigure, care sa ii scoata dintr o situatie dificila daca este cazul
          eu am facut scoala, si am mers primii mii de km cu o dacie 1310, in care nu am ajuns in situatii la limita
          nici cu loganul nu am ajuns in asemenea situatii, insa este reconfortant gandul ca in caz ca se intampla ceva, aceste sisteme te pot ajuta-in limita in care o pot face
          aceste sisteme sunt un progres, zic eu, si ar trebui sa ne bucuram ca am ajuns sa vedem pe dacia asa ceva
          Sa vezi ce frumos era cu 1310 cand derapai spre un pom sau gard si nu aveai ce sa-i faci.
          Last edited by Madutzu25; 5 January 2015, 10:50. Reason: Automerged Doublepost
          My Ride sigpic

          Comment


          • Cu Matizul, iarna aveam parte numai de senzatii tari, cam de trei ori am pierdut controlul, o data am fost obligat sa ma feresc de ceilalti (4-5) cand toti pe un pod din oras am facut patinaj artistic, am fost singurul care am trecut printre ei nevatamat (noroc chior), ceilalti si-au lasat parti din caroserie pe carosabil....... din acest motiv este bine sa ai ABS+ESP+ASR, ce mai, parca era o masa de biliard si nu este bine sa spui niciodata......
            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment


            • Originally posted by eugenmanea View Post
              Cati km se faceau inainte cu Dacia 1310 si mai ales iarna , la ce viteze si unde ne deplasam cu ele?
              Înainte eraţi mai puţini pe şosele, iar elementele de siguranţa pasivă şi activă nu erau aşa evoluate. Intrai în pom cu Dacia la 60 km/h, era cam game over.


              Acum avem ABS pe toate maşinile, avem nişte centuri mai deştepte, un airbag, dar suntem şi mai mulţi. O maşină veche nu s-ar integra în peisajul modern prea fericit. La o frână bruscă a unui autovehicul cu ABS, dacă nu se păstrează o distanţă considerabilă, te poţi duce sanie.

              Originally posted by bogdan_cr View Post
              ciriie ...trepideaza pedala ...cred ca o sa-l decuplez...
              Şi mie mi s-a părut stupid, nu am înţeles rolul unui sistem care îmi scade drastic distanţa de frânare indiferent de condiţiile climatice sau ale carosabilului. Scoate-i şi direcţia asistată, pune-i roţi pe 13, în 3 prezoane, eventual o cutie cu 4 rapoarte, o faci tu maşină dacă ăstora de la Dacia nu le-a ieşit.

              Comment


              • Oti, ai expus o situatie nedorita de nimeni, de care ne putem lovi, oricine si oricand, din acest motiv este bine de stiut ca masina din dotare are ceva sisteme care te pot ajuta in asemenea momente
                Si chiar daca sa zicem ai masina de 10 ani,si o singura data te scapa acest sistem de un accident, poate cu urmari urate, deja acel sistem si a facut treaba cu brio- poate acel sistem ti a salvat viata
                Last edited by panselin4; 5 January 2015, 18:46.

                Comment


                • https://vimeo.com/115992839https://vimeo.com/115993009
                  Cine nu vrea nu poate sa faca balans co Logan2 ASR si ESP activ


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  sigpic

                  Comment


                  • E trucaj, glumesc.
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • cum ramane cu "panta de incercari"....... educativ filmul......
                      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                      Comment


                      • Panta de incercari e plina de zapada
                        Inca


                        Sent from my iPhone using Tapatalk
                        sigpic

                        Comment


                        • @stoicanu: Filmuleţele postate de tine sunt mai mult decât sugestive.

                          Comment


                          • Pai nu avem ce face
                            Ca altfel nu ne crede lumea
                            Abia astept sa se usuce panta care dupa mine are 45% inclinatie si ma duc sa ma joc cu ea


                            Sent from my iPhone using Tapatalk
                            sigpic

                            Comment


                            • Problema e ca lumea se plange de plecarile din zapada mare, nu strada aia cu zapada batatorita.

                              Comment


                              • Dacă lumea se plange de plecarile din zapada mare înseamnă că lumea nu stă la oraș ci în pădure.
                                În care oraș găsești strat de zapadă așa de mare, exceptând locul de parcare că pentru ăla ai lopată, de nu poți pleca de pe loc?
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google