Functia ESP pe LOGAN 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sunt functii soft diferite configurabile via ddt+derelek, iar ASRul poate fi oprit via buton dedicat - trebuie configurat special.
    Daca pleci de pe loc cu rpm pana in 2000 nu intra ASRul - dar asta presupune sa ai un X52, nu sa faci diverse comparatii cu laguna, skoda, ferrari hummer etc
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • Marcile enumerate au buton de ESP OFF, doar nu vrei sa compar cu Dacia 1310.
      ASR-ul compenseaza lipsa butonului ESP OFF, parca asa zice Dacia.

      Comment


      • "parca asa zice Dacia" sursa oficială?

        Descrierea oficială (din dosarul de presă) în poză. Scrie ceva de ASR, plecatul de pe loc sau buton de off?
        Attached Files
        Last edited by t0rquemada; 30 December 2014, 11:47.
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • Faptul ca nu zice, nu inseamna ca in practica unele elemente de siguranta nu te incurca in unele cazuri.
          Majoritatea marcilor au ESP OFF, Dacia nu are pe Logan, poate nici nu va avea.
          Soferii De Logan 2/Sandero2 sa stea deoparte de zapada, noroaie, daca nu au niste pasageri care sa coboare si sa le impinga masina.
          Last edited by mr.K; 30 December 2014, 12:02.

          Comment


          • E clar, nu ai înțeles nimic.
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • Nu-i nimic, important e sa inteleaga cei ce nu pot dezactiva ESP-ul.

              Comment


              • ASR asta e un fel de diferential (auto)blocant ( electronic ), dar asta din urma e pentru masini scumpe, nu e de nasul la Dacia -Reno.

                Si apropo de ESP, daca cineva are destul timp si suficienti bani pentru cercetari, se poate obtine un dump de ABS cu ESP oprit. Daca cineva n-are ce face, poate scoate un dump fitilit cu ESP off.
                Last edited by bogdan_cr; 30 December 2014, 13:21.

                Comment


                • Nu ai nevoie de dump ci doar de derelek, mult mai simplu, o bifă.
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • aseara cand mergeam prin oras, la demaraj mai in forta intra esc-ul combinat cu asr-ul si limita patinarea rotilor si deraparea, chiar l am simtit ca pe un ajutor
                    azi, am parcat masina intr o zona cu zapada mare , deloc curatata de cand a inceput sa ninga, zilele acestea, - pot sa zic ca s a comportat exemplar, m am bagat unde nu se bagau alte masini, chiar se uitau alti soferi sa vada daca ma inpotmolesc
                    eu unul sunt foarte multumit de sistemele electronice de asistenta, dar sunt sigur ca a ajutat faptul ca am anvelope michelin de iarna, aproape noi
                    Last edited by panselin4; 30 December 2014, 15:20.

                    Comment


                    • Originally posted by panselin4 View Post
                      aseara cand mergeam prin oras, la demaraj mai in forta intra esc-ul combinat cu asr-ul si limita patinarea rotilor si deraparea, chiar l am simtit ca pe un ajutor
                      În sfârşit este cineva care chiar îl percepe ca pe un ajutor.
                      Dacă nu erau normele U.E (ESP obligatoriu pentru maşinile noi), parcă văd că cei de la Dacia îl scoteau din dotarea de serie, exact aşa cum au făcut mai demult şi cu consumul instantaneu, tot datorită comentariilor negative apărute la vremea respectivă.

                      Comment


                      • La X52 ai consum instantaneu pe CdB, asta așa ca idee.
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • Si eu am laudat ASR-ul, si sunt multumit de noile sisteme de siguranta de la Dacia, implementate de UE, evident.

                          Comment


                          • in 80 la suta din cazuri te ajuta .... iar ne intoarcem in era preistorica cand pedalai cu masina pe zapada si nu ieseai nici mort de acolo (ambreiaj incins si cu fum ), aceste sisteme is constructive .spre ex: cine nu a ramas inzapezit cu dacia 1310 nu stie cum este acuma cand beneficiezi de sistemul esp+asr unde ai un confort sporit la mersul pe zapada gheatza si etc.

                            Comment


                            • Originally posted by Ampt View Post
                              În sfârşit este cineva care chiar îl percepe ca pe un ajutor.
                              Dacă nu erau normele U.E (ESP obligatoriu pentru maşinile noi), parcă văd că cei de la Dacia îl scoteau din dotarea de serie, exact aşa cum au făcut mai demult şi cu consumul instantaneu, tot datorită comentariilor negative apărute la vremea respectivă.
                              Si eu sunt multumit, deocamdata. O sa vedem daca imi schimb parerea dupa un drum de munte
                              Am anvelope Barum, folosite 4000 km
                              ESP-ASR sunt facute pentru siguranta, pentru ca rotile sa nu derapeze-patineze, pentru a nu pierde controlul masini, directia de mers. Este facut ca sa poata fi condusa masina in conditii de siguranta si de soferi fara experienta in toate contitiile meteo

                              Comment


                              • Iarna trecuta am urcat pana la cota 1400 m la Sinaia. Pe jos, drumul alterna portiuni uscate cu cele de zapada batatorita si gheata. Pot sa zic ca am urcat lejer, nu am avut probleme. Ce-i drept si anvelopele continental isi fac treaba.
                                Last edited by 77sky; 30 December 2014, 17:26.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google