Functia ESP pe LOGAN 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by vladovici View Post
    Mi se pare ca daca tragi frana de mana o pozitie, doar cat sa se aprinda becu in bord, practic, ESP-ul nu mai functioneaza
    nu cred asta deoarece acum jumatate de h am venit de la joaca cu masina si cu frana de mana trasa esp tot face ce stie el mai bine(imi strica gogosica))

    Comment


    • Da, cand lasi frana de mana jos, una doua intra esp si caraie rotile...
      Parerea mea personala, si verificata

      Comment


      • Maine probez si treaba asta.
        sigpic

        Comment


        • si la mine caraie...insa parca numai pe spate...
          Keep walking...

          Comment


          • Dupa experientele de saptamana asta n-am nici un regret ca nu pot sa-l opresc. Am intrat si am iesit din zapada afanata, sleauri, gheata etc. Pot sa fac si balans si orice, la drum se composta foarte ok. Multumit, ce sa mai.

            Comment


            • Intradevar, functioneaza esp si cu frana de mana trasa...
              Nu am fost eu destul de atent.
              Scuze ca te-am contrazis Onlyovy!

              Comment


              • Originally posted by jonnie007 View Post
                si la mine caraie...insa parca numai pe spate...
                Depinde unde pierde aderentza.
                Daca o pierde pe spate caraie pe spate daca pierde pe fata caraie pe fata.
                sigpic

                Comment


                • ESP-ul incearca mentinerea traiectoriei reale dictata de sofer citita prin senzorul unghi volan fata de traiectoria reala care in anumite conditii poate fi diferita. Corectia se face prin reducerea cuplului motor si franarea rotilor partiala (posibil doar o roata) pentru a aduce masina pe cat posibil pe traiectoria dictata de sofer. Treaba cu pierde fata caraie fata si pierde spatele caraie spatele nu este reala.
                  Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
                  Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

                  Comment


                  • Si care este reala?
                    sigpic

                    Comment


                    • Cand masina supravireaza, spre dreapta sa spunem, ESP va bloca in rafala roata dreapta fata si va reduce cuplul.motor.
                      Daca masina subvireaza intr-un viraj la dreapta, ESP va bloca in rafala roata dreapta spate.

                      Cine nu crede poate incerca invartindu-se in cerc la viteza progresiv crescanda pana la interventia ESP.

                      Daca ESP nu.poate corecta traiectoria masinii spre directia dorita, va incerca corectarea spre directia actuala de inaintare a vehiculului pt impact cu zona frontala si evitarea unui impact cu laterala, la care protectia este mult mai slaba.

                      Se poate incerca pe polei sau gheata intr-o masina cu gume de vara, invartindu-ne in cerc si strangand brusc traiectoria. Dupa extrem de scurt timp masina va iesi din cerc cu fata inainte, de regula supravirand.
                      sigpic

                      Comment


                      • Deci pe scurt daca pleca fata franeaza pe fata daca pleaca spatele franeaza pe spate.
                        sigpic

                        Comment


                        • Daca pleaca fata franeaza spatele de parea opusa virajului.
                          Daca pleaca spatele franeaza fata de aceiasi parte cu derapajul.

                          Nota bene: subvirare in viraj de dreapta inseamna ca fata fuge spre stanga. Supravirare in viraj de stanga inseamna ca spatele o ia la dreapta.
                          sigpic

                          Comment


                          • E simpla treaba , pleaca fata e supravirare pleaca spatele e subvirare .
                            Eu ce am observat dar poate ma insel asta iarna cand pleca fata frana roata fata opusa virajului si cand pleca spatele la fel frana roata spate opusa virajului dar poate ma insel.
                            sigpic

                            Comment


                            • e invers stoicane, daca fuge fata in directia opusa virarii este subvirare, daca fata sa ridica si spatele pierde aderenta e supravirare
                              uite aici filmat cu tot ce trebuie sa intelegi
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • Nu m-am documentat bine pe tema asta.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google