Noul Logan 1.2 16v Vs Vechiul Logan 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Adica 1.2 16v la 3000 rot nu are nici suta de km?
    Daca este adevarat e cam nasol inseamna ca este mai mult masina de oras.
    Este greu sa scoti cu 0.9 3,5 l/100 km pe autostrada.
    Daca mergi tot 80-90 ai sanse dar altfel nu.
    sigpic

    Comment


    • #17
      voi verifica dimineata dar din cate imi amintesc la 3000rot/min e aproape de sutica

      Comment


      • #18
        Consumul pana in Italia variaza in functie de multi factori: cate persoane si bagaje ai in masina, traseul pe care mergi, drumurile pe care mergi in Italia (adica autostrazi sau nationale), dar eu zic sa nu tegandesti la un consum sub 6,5-7. Spun asta pentru ca pe autostrazi, la 130km/h, nu consuma sub 6.
        sigpic

        Comment


        • #19
          Ci spre 8 ca popa.

          Comment


          • #20
            La sandero 1.2 din 2012 am scos consum de 7.5 benzina si 9 gpl romania-italia cu masina full la aprox 130 kmh.

            Comment


            • #21
              Originally posted by stoicanu View Post
              Adica 1.2 16v la 3000 rot nu are nici suta de km?
              Daca este adevarat e cam nasol inseamna ca este mai mult masina de oras.
              Este greu sa scoti cu 0.9 3,5 l/100 km pe autostrada.
              Daca mergi tot 80-90 ai sanse dar altfel nu.


              la 3000 de ture ai fix 100 km/h la 1.2 modelul nou .... numai la 1.4 avei 2800 la 3000 ture

              Comment


              • #22
                Am inteles la 1.4 la aveai 2800 la 100km/h
                sigpic

                Comment


                • #23
                  Bucuresti-Milano-Bucuresti 6,4% in octombrie cu 85km/h vit medie (70 localitati,120 afara si 135 autostrada).

                  Comment


                  • #24
                    Turele astea depind foarte mult de ochi si de viteza reala, stiut fiind faptul ca acul de pe bord indica viteza mai mare decat realitatea. Pe gps, la loganul vechi cu 1.2 16v ai 3000 rotatii la 95 km/h. La 100 km/h sunt aproximativ 3100 rotatii.

                    Comment


                    • #25
                      Pai toti ne luam dupa bord nu dupa GPS ca sa avem aceasi unitate de masura.
                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by AlinTM View Post
                        Multumesc de raspuns, am de facut un drum de Italia si as vrea sa vad care ar fi cel mai mic consum posibil pe autostrada cu acest model, cineva cu un TCe spunea ca a scos 3,7 pe autostrada dar sunt curios la versiunea de 1,2 tiinand cont ca la 130 km/h turatiile sunt de peste 4000
                        Poate cu un DCI sa scoti consumul asta ... cu un TCE la 130 km/h ai un consum spre 7% (intre 6.5 si 7 %).
                        sigpic
                        This is My Ride!
                        !Visit and enjoy!

                        Comment


                        • #27
                          Florine, am 2 prieteni, ambii membri pe acest forum care au scos un formidabil consum de 3,9 la 0.9 TCE. Ce-iu drept, viteza constanta a fost 110-120.

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by AlinTM View Post
                            Multumesc de raspuns, am de facut un drum de Italia si as vrea sa vad care ar fi cel mai mic consum posibil pe autostrada cu acest model, cineva cu un TCe spunea ca a scos 3,7 pe autostrada dar sunt curios la versiunea de 1,2 tiinand cont ca la 130 km/h turatiile sunt de peste 4000
                            Daca mergi pana intr-o suta intradevar ai cel mai redus consum, asta insemnand sub 5,4% chiar spre 5 daca esti constant.
                            Daca mergi 120 constant nu sari de 6, si nici pe drumuri nationale chiar daca acolo nu mai ai viteza constanta.
                            Eu am facut TM-BUC viteza medie 79 km cu 5.6 tinand cont de localitati si depasiri.
                            In afara localitatii consumul e foarte bun, dar in oras eu nu am putut sa cobor sub 10, ba sunt pe la 11 cam tot timpul.

                            Comment


                            • #29
                              Eu la diesel am 5 - 5,5 la 130km/h. Cred ca la 1.2 benzina sari lejer de 7. La 1.4 aveam 7,5-8 la 130.
                              sigpic

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by MihaiiahiM View Post
                                Eu la diesel am 5 - 5,5 la 130km/h. Cred ca la 1.2 benzina sari lejer de 7. La 1.4 aveam 7,5-8 la 130.
                                Eu am computer de bord, si vorbesc din ce stiu sigur.la 130 km nu ajungi la 7, doar daca masina e incarcata maxim.
                                Nu stiu cum e la diesel, dar la 1.2 consumul e excelent afara si incredibil de prost in oras.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google