My Logan - 1.5 Dci 75 Cp -

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Profitând de ziua însorită de astăzi, o ieşire cu familia la palatul Mogoşoaia este întotdeauna binevenită!
    Attached Files

    Comment


    • După trei veri în care am luptat cu canicula (atât eu, dar mai ales sistemul de Aer Condiţionat al maşinii), m-am decis să montez folie pe maşină.

      Am optat pentru Llumar ATR 15 CH SR HPR Comfort Series, o folie cu inserţie metalică care oferă o reflexie maximă a energiei solare, cea mai bună claritate optică, rezistenţă la zgâraieturi şi stabilitate la decolorare în timp, garanţia pentru aceasta fiind de 10 ani.
      Voi monta folia sus-menţionată doar pe geamurile spate şi lunetă, transmisia luminii vizibile fiind de 18%, în timp ce reflecţia totală a energiei solare este de 53%.

      LLumar este una dintre cele mai căutate maărci de folie auto şi arhitecturală în lume. De 60 de ani pe piaţă. Reţea naţională profesională de aplicatori.


      Atelierul unde se va face operaţiunea este omologat RAR şi apare pe lista Atelierelor care efectuează modificări constructive şi aplicare folie (poziţia 5 din tabel).



      De asemenea atelierul are autorizaţie de aplicare folie şi din partea producătorului Llumar.

      LLumar este una dintre cele mai căutate maărci de folie auto şi arhitecturală în lume. De 60 de ani pe piaţă. Reţea naţională profesională de aplicatori.


      Revin cu poze şi costuri finale după ce finalizez operaţiunea!

      Comment


      • Foarte "intunericita" folia. Zi si tu la care din cele 6 ateliere montezi folia si cum iese.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • De la perdeluţe la folie, cost total 500 lei!

          @einstein1984: Am scris şi mai sus, Poziţia a 5-a din tabel, detalii mai poţi observa şi din pozele pe care le-am postat!

          P.S Nu mi se pare deloc "întunericită"!
          Attached Files

          Comment


          • Scuze, nu observasem indicatia. Pe zi e ok, noaptea o sa fie mai ciudat.
            N-a fost ieftin, insa pare corect aplicata.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • Aveau şi varianta entry-level de 350 lei/maşină, dar am preferat-o pe aceasta cu inserţie metalică (am tot citit despre folii şi calitatea lor pe forumuri, mai ales pe cele din USA)!

              Cei de la Llumar România spun că pe pieţele dezvoltate din lume, unde se urmăreşte calitatea, nu cantitatea, aceasta (Llumar ATR - Comfort Series) e cea mai vândută folie.

              Comment


              • Ti-au demontat geamurile ? - cica asa se pune cel mai corect folia.
                ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                Comment


                • pune-i si pe fata cu transparenta totala sau cat mai putin colorata
                  daca ii pui doar pe spate nu te ajuta prea mult
                  eu am cu transparenta 20% fata/ spate (nu e legala pe fata, dar isi face treaba de mai bine de 5 ani )
                  Attached Files

                  Comment


                  • Ampt,ai intrebat la atelier daca pe fatza mai e voie cu folie?Ma refer la cea legala!Un prieten si-a montat si el pe spate dar pentru fatza,baietii de acolo i-au spus ca nu e legala.
                    Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                    Comment


                    • Din păcate folia pe faţă NU este legală, indiferent de cât de transparentă ar fi!
                      Băieţii au fost sinceri şi mi-au spus că şi în varianta cea mai deschisă şi montată pe geamul desfăcut de pe maşină, astfel încât să nu se mai cunoască nicio margine a foliei pe geam, tot poţi să dai peste un om al legii care să-ţi ridice justificat din punct de vedere legal, talonul!

                      Geamurile nu au fost demontate, adevărul este că la Logan acţiuni de genul acesta i-ar trebui şi imediat se umple de "greieraşi"!
                      Momentan este prea linişte în maşină, ca să mă apuc eu să provoc destinul!

                      Comment


                      • Eu am si pe fata,ma rog,nu-i pe logan dar nu conteaza marca!La ITP facut la reprezentanta s-a benoclat sa vada daca am folie pe fata,mi-a cerut certificatul acela si nu a mai comentat nimic.Pe strada la controale nu au avut nimic de comentat militienii..Eu am montat acum vreo 3 ani in Bv.La logan cand am montat,intradevar,baietii mi-au spus ca nu monteaza pe fata legal!
                        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                        Comment


                        • Legea e interpretata de fiecare cum vrea

                          Cert e ca rar-ul zice ca :
                          - autovehicule trebuie echipate cu geamuri ce sunt omologate conform Regulamentului nr.43 CEE-ONU sau în conformitate cu Directiva 92/22 CEE cu modificările ulterioare, având transparenţă de min.75% pentru parbriz şi min.70% pentru luneta şi geamurile laterale;

                          Daca te iei dupa lege poti sa pui folie si pe parbriz cu conditia sa aiba in final transparenta minima de 75%.

                          Comment


                          • da, numai ca vine din fabrica cu transparenta 82 %. orice folie i-ai pune sari din sfera legalului. nu conteaza marca, pe fata nu ai voie folie colorata. pana acum si-au pus destui, dar nu stii cand se apuca politia de strans bani. nici eu n-am pus. era un baiat pe aici care platise amenda pentru parasolar. eu sunt multumit ca am putut merge si cu ala.
                            la noi e bine. nu mai stiu in ce tara (parca olanda) aia fac tuning si le tin in curte. nu ai voie cu NICIO modificare fata de stock. la NIMIC.

                            Comment


                            • Verde crud de primăvară, Made in Cernica!

                              P.S De când mi-am montat folia pe maşină astăzi a fost pentru prima oară când am condus noaptea. Nu pot spune decât atât: vizibilitate excelentă!
                              A meritat din plin diferenţa de preţ pe care am achitat-o pentru folia ATR Seria Comfort!
                              Attached Files

                              Comment


                              • si crezi ca nu se vedea nimic cu celelalte categorii ?!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google