My Logan - 1.5 Dci 75 Cp -

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sarbatori fericite ! si distractie la maxim

    Comment


    • Gata şi cu mini-vacanţa de 01 Mai şi Paşte ... !
      După cum v-am spus aici am dat o fugă până la mare, unde am stat de pe 02 Mai până ieri, când cu regretele de rigoare din partea întregii familii a trebuit să ne întoarcem către casă !

      Locaţia unde am fost cazaţi (Hotel Afrodita) era verificată dintr-un sejur anterior, condiţiile fiind foarte bune din toate punctele de vedere.
      Din păcate staţiunea Venus unde se află amplasat hotelul mai sus-menţionat, rămâne în continuare un mixaj între prezent şi trecut, cele câteva unităţi de cazare, de altfel decente, fiind puse în umbră de sumedenia de hoteluri abandonate, de care practic nu se ocupă nimeni ... !

      Păcat pentru că amplasarea lor (marea majoritate chiar lângă plajă sau în imediata vecinătate a acesteia) şi redarea acestora în circuitul turistic ar creşte enorm potenţialul staţiunii, altfel liniştită şi preferată de cuplurile cu copii !

      Traseul a însumat în total 729,2 kilometri, Bucureşti (Dr.Taberei) şi retur, am fost într-o zi la Constanţa, de vreo trei ori la Mangalia, plus mai multe plimbări pe la Jupiter, Neptun şi Olimp.
      Pe acest parcurs, conform CB maşina a consumat exact 32,4 litri de motorină, rezultând un consum de 4,44 litri/100km !

      Pe A2 regimul de viteză a fost de 115-120 km/h, prin localităţi nu am trecut de 60 km/h, iar între localităţi pe drumul către Constanţa nu am trecut de 80 km/h !

      Portbagajul plin de bagaje, în maşină am fost 2 adulţi şi 1 copil, A.C a funcţionat aproximativ 70% din kilometrii parcurşi !

      Câteva poze din periplul de Paşte de pe litoralul românesc aflat înainte de debutul sezonului de vară propriu-zis (în sudul litoralului totul era pustiu, nu ştiu dacă au fost mai mult de 2-3 hoteluri deschise), dar ... a fost multă linişte !
      Attached Files

      Comment


      • Iată că am ajuns şi la finalul intervalului IV de monitorizare al consumului, 30.000 - 40.000 km, perioada 13.11.2012 - 16.06.2013 !

        Din datele C.B rezultă următoarele :
        Consum 10.000 de kilometri din care : cca. 6.000 de kilometri Extraurban şi 4.000 de kilometri Urban, 503,6 litri consumaţi, consum 5,036 litri/100 km !

        Pe o perioadă de 2 ani, 2 luni, 2 săptămâni şi ... 2 zile, adică din 31.03.2011 de când am maşina şi până astăzi, s-au consumat 1.939,9 litri de motorină cu care s-au parcurs 40.000 de kilometri, totul cu un consum mediu de 4,85 litri/100 km !

        În această perioadă de timp de mai bine de 2 ani de zile s-au prins practic 2 ierni şi 2 veri şi s-a circulat în toate condiţiile de trafic posibile, aşadar consider că acest consum mediu este mai mult decât reprezentativ !

        Din cei 40.000 de kilometri parcurşi, aproximativ 60% s-au făcut în regim Extraurban, diferenţa de 40% făcându-se în regim Urban. Viteza medie de deplasare a fost în jur de 30 - 31 km/h ! Poze găsiţi în paginile acestui Jurnal !

        P.S Istoric date consum
        1. 31.03.2011 - 05.10.2011, 0 - 10.000 km, 471,5 litri consumaţi
        2. 05.10.2011 - 28.05.2012, 10.000 - 20.000 km, 501,6 litri consumaţi
        3. 28.05.2012 - 13.11.2012, 20.000 - 30.000 km, 463,2 litri consumaţi
        4. 13.11.2012 - 16.06.2013, 30.000 - 40.000 km, 503,6 litri consumaţi
        Attached Files

        Comment


        • Peste aproximativ o lună urmează să îi fac a treia revizie !
          Revin cu amănunte şi bineînţeles preţuri şi poze !

          Comment


          • Am profitat de vremea excelentă de la munte din acest week-end şi am dat o fugă cu familia până la Braşov.

            Drumul bun, nu tocmai aglomerat cum m-aş fi aşteptat să fie pentru un sfârşit de săptămână, soare şi ... temperaturi aş putea spune de vară !

            Vizitat Cetatea Râşnov, urcat în Poiana Braşov unde ne-am petrecut practic toată ziua de Sâmbătă, iar Duminica ne-am rezervat-o plimbării prin Braşov.

            Total kilometrii efectuaţi 446,2, litri consumaţi 18,8, totul cu un consum mediu de 4,21 litri/100km (datele de mai sus sunt conform calculatorului de bord al maşinii).
            Attached Files

            Comment


            • Primul trip, cel cu distanţa totală de 167 kilometri reprezintă drumul din Bucureşti (din faţa blocului) şi Braşov (zona gării). Menţionez că la dus am folosit ca variantă de deplasare DN 1 !

              Al doilea trip înseamnă porţiunea de drum de la Cabana Trei Brazi (Predeal) şi acasă, cu menţiunea că la întoarcere am folosit Autostrada A3 !

              Comment


              • S-a comportat super ok in intervalul asta de km. Ce vremuri cand aveam si eu 40000 km si inca un an si ceva de garantie. Bafta in continuare!

                Comment


                • Alt week-end, altă ieşire pe şoselele patriei, de data aceasta pe traseul Bucureşti-Piteşti-Slatina-Craiova-Calafat şi retur.

                  Vremea a fost la fel de însorită ca şi săptămâna trecută, drumul bun până la Craiova, din păcate dezastru între Craiova şi Calafat !

                  Cu câteva plimbări efectuate Sâmbătă prin judeţ, când am dat o fugă până la Băileşti şi cu o scurtă oprire prin Craiova la plecare, am parcurs în total 728,5 kilometri şi am consumat 30,1 litri de motorină, consumul care a rezultat pe această distanţă fiind de 4,13 litri /100km.

                  În maşină au fost doi adulţi şi un copil plus portbagajul destul de încărcat la întoarcere cu diverse produse pentru toamnă-iarnă.

                  Astăzi am resetat şi kilometrajul maşinii, valorile înregistrate de C.B înainte de această operaţiune fiind de :
                  - kilometri bord - 44.069 Km.
                  - kilometri parcurşi de la ultima resetare - 4.064 Km.
                  - litri consumaţi pe această distanţă - 193,4 litri
                  - viteză medie - 32,2 km/h
                  - consum - 4,76 litri /100km
                  - interval de timp între cele două resetări (16.06.2013 - 21.10.2013)

                  Foarte mulţumit de maşină şi bineînţeles de consum !
                  Last edited by Ampt; 21 October 2013, 10:23.

                  Comment


                  • Foarte foarte bun consumul intradevar, la ce turatie schimbi treptele ?
                    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                    Comment


                    • Când motorul este cald (foarte important pentru Diesel), numai între 2.750 şi 3.000 rpm !

                      P.S Mersul subturat dăunează grav sănătăţii ... motorului Diesel !

                      Comment


                      • Sper sa nu se supere colegul Ampt ca postez pe taramul lui!

                        Asa cum am mai spus, sunt posesorul unui Logan II, diesel 75 cp. Am facut o deplasare pe ruta Pitesti-Craiova-Timisoara-Arad-Nadlac-Budapesta-Viena-Salzburg-Munchen-Freiburg-Lion-Paris si retur. Mentionez ca masina a tractat pe tot drumul o remorca (goala la dus, adica 150 kg), iar la intoarcere in remorca a fost o motocicleta si cateva accesorii ce au cantarit 300 kg (adica in total 450 kg), iar in masina am fost singur + cateva bagaje in portbagaj. Pun o poza cu remorca si incarcatura, remorca are 2,5m Lungime si 1,30 latime.

                        Pana la Budapesta am mers pe drumuri nationale pentru ca autostrada a fost inchisa, am prins pe 30 august accidentul ala cu autocarul pe M3.

                        De la Budapesta pana la granita cu Franta (pana la Mulhouse) am mers pe autostrazi.

                        In Franta am facut 1900 km numai pe drumuri nationale (autostrazile se platesc in Franta, cam 10 euro la 100km).

                        Viteza pe autostrazi a fost de 100-110 km/h, iar in localitati viteza indicata.

                        Total km parcursi: 5744 km
                        Total consum: 224,2 L
                        Consum la 100 km: 3,9 L
                        Viteza medie: 60,7 km/h
                        Attached Files
                        Last edited by MihaiiahiM; 21 October 2013, 11:09.
                        sigpic

                        Comment


                        • am inteles, iar la drum intins ca turatie optima consum/mers sanatos ?
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • Din punctul meu de vedere, turaţia optimă la drum întins pentru un consum bun şi un mers sănătos este de cca. 2.300 rpm, maşina înregistrând la această turaţie o viteză de 110 km/h, conform GPS (pe bord vitezometrul indică mai mult, undeva în jur de 114-115 km/h).

                            Comment


                            • turatia optima la consum e 1900-2000. la 2300 sare mult consumul.
                              si e destul de turata. consum mare scot in oras unde merg 2000-3000 de ture.
                              dar pe dn-uri ca sa respect si limita de viteza dau 2000. nu orea ies din ea. schimb la 2500 dar la croaziera, 2000.

                              Comment


                              • @B997NDL : Acum ce-i drept şi rapoartele cutiei de viteze sunt diferite la modelele Euro 5 faţă de dCi-urile ceva mai "vechi" !
                                La mine cel puţin în treapta a V-a la 2.000 rpm o simt clar subturată !

                                P.S Nu mai amintesc de Logan 2, unde treapta a V-a este chiar mai lungă şi decât la a mea !
                                Last edited by Ampt; 21 October 2013, 16:27.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google