Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Astazi mi-am luat in sfarsit inima in dinti si mi-am montat pe Stepway conductele de incalzire pentru locurile din spate, conducte pe care le aveam cumparate deja din...martie.

    Am facut si un mic ghid de montaj.

    1. Desfiletam suruburile torx din spatele tunelului median si din suporturile de pahare:
    1.jpg2.jpg

    2. Tragem de tunelul median in spate si in sus apoi il scoatem cu totul ca sa avem acces la ultimul surub de la suportul de pahare si il desfiletam si pe acesta:
    3.jpg4.jpg5.jpg

    3. Detasam mansonul schimbatorului de viteze de suportul de pahare, ridicam putin suportul si bagam mana pe sub el ca sa decuplam mufa brichetei, iar apoi scoatem suportul cu totul:
    6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg

    4. Eu am dat la o parte si mochetele pentru un acces mai usor:
    11.jpg

    5. Apoi am identificat in interiorul consolei centrale orificiile aerotermei in care vin montate cele doua conducte:
    12.jpg

    6. Am inceput montarea propriu-zisa a conductelor. Prima data pe partea soferului. Pozele in ordine: campul de lucru, prima jumatate de conducta, conducta intreaga, mocheta pusa la locul ei.
    13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg

    7. Apoi am trecut la conducta de la pasager, la care m-am chinuit ceva pana am reusit sa o introduc in aeroterma. M-a si incomodat destul de tare acel burete gri si am fost nevoit sa tai putin din el ca sa pot impinge conducta mai bine:
    17.jpg18.jpg19.jpg

    8. Sub cele doua scaune, langa decupajul din mocheta se pot vedea doua gauri. In cea mica se vor fixa conductele cu ajutorul agrafelor de mentinere:
    20.jpg

    9. Iar la final cam asa arata cele doua conducte prin decupajul mochetei de sub scaunele din fata:
    21.jpg22.jpg

    Ca o prima impresie (a inceput ploaia si n-am avut mult timp de testat) am sesizat ca debitul de aer prin conducte este foarte bun, iar debitul de aer care vine la picioarele soferului si pasagerului s-a imbunatatit. Daca ii pusa ventilatia la picioare, treapta a doua de viteza mi se pare mai mult decat suficienta ca sa asigure un debit ok de aer la picioarele soferului si pasagerului, dar si la pasagerii din spate prin cele doua conducte.
    Last edited by epuru; 20 August 2015, 20:51.
    Tutorial montaj conducte ventilatie pentru locurile spate: http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=1156

    Comment


    • Originally posted by Spiridusu View Post
      Va multumesc pentru sugestii, doar ca eu vroiam sa vad ce e acolo si pentru ca am un miros din ala de balta in masina, si sunt convins ca pe undeva pe acolo e si ceva noroi, mizerie.

      Asa ca tot mai astept indicatii in ceea ce priveste demontarea bordului.
      Ai incercat sa faci o igenizare a instaltie de climatizare + un schimb de filtru de habitaclu, plus aspirat/suflat gurile de ventilati si locas filtru ?!
      Dupa aceasta operatiune mirosul de "Balta" dispare
      Spor la treaba!


      epuru

      Felicitari!
      Buna treaba ai facut,foarte explicit materialul tau.
      Last edited by bobbyred; 21 August 2015, 07:44.
      Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

      Comment


      • Epuru, foarte fain tutorialul si foarte utila imbunatatirea, bravo
        Da, chiar se simte diferenta cu acea tubulatura montata, si eu am observat acelasi lucru

        Comment


        • Originally posted by bobbyred View Post
          Ai incercat sa faci o igenizare a instaltie de climatizare + un schimb de filtru de habitaclu, plus aspirat/suflat gurile de ventilati si locas filtru ?!
          Dupa aceasta operatiune mirosul de "Balta" dispare
          Spor la treaba!
          Problema cu mirosul e de mult, am facut in mai revizie si mi-a schimbat filtrul si a bagat compresorul prin gurile de ventilatie, dar tot nu a disparut. Am zis ca sa imi fac timp si sa ma duc la ei, ca tot e in garantie, sa mi-o rezolve ei.

          Comment


          • @Epuru - multumesc pentru tutorial, explicit si scurt.

            Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment


            • Cu mare placere! Multumesc si eu pentru aprecierile voastre.
              Tutorial montaj conducte ventilatie pentru locurile spate: http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=1156

              Comment


              • Originally posted by bogdan_cj View Post
                Am mai adaugat o mica imbunatatire logan-ului avand in vedere ca circul foarte mult noaptea.

                E ceva in genul lumina ambientala.
                imi place chestia pe care ai facut-o cu lumina ambientala. e eficienta? lumineaza in zona scrumierei si a schimbatorului de viteze?
                Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                Comment


                • Originally posted by bogdan_cj View Post
                  E ceva in genul lumina ambientala.
                  nu poti detalia nitel?
                  Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                  Comment


                  • Originally posted by mariannn View Post
                    nu poti detalia nitel?
                    Am vazut si eu mai demult chestia asta. Uite aici un video de la un neamt cum se face. https://www.youtube.com/watch?v=RW3O5XP0FX4

                    Comment


                    • Nu lumineaza in jurul schimbatorului si a consolei centrale. Am o oglinda in plus la care vreau sa pun un led la baza ei(incropat in plastic), urmeaza sa experimentez sa vad ce iese.

                      Comment


                      • Neamțul a copiat alt neamț(fără canal youtube), în plus iluminarea butoanelor de plafonieră ar trebui să fie comandată de poziții - mici detalii care contează.
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • Da, de pe forumul german am luat si eu tutorialul si am facut iluminarea butoanelor comandata de pozitia acestora, adica in momentul in care aprind un bec led-urile se sting la acel buton

                          Comment


                          • Știu asta.
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • Pai si? O schema ceva? Cum se face ca vreau si eu

                              Comment


                              • si pe mine m-ar interesa
                                Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google