Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Rovinieta ramane valabila pe VIN-ul corespunzator la data emiterii pentru ca nu pot exista 2 masini cu nr. de inmatriculare diferite si acelasi VIN. Cel care a cumparat masina va beneficia de rovinieta in continuare chiar daca are alte nr. de inmatriculare.

    Comment


    • masina veche se vinde,cel ce cumpara nu pastreaza numerele pe care e rovignieta.Se inmatriculeaza masina noua cu acele nr.Ar trebui sa fac o noua rovignieta fiind alt sasiu..Daca nu fac, in teorie,daca nu esti oprit si ai acele numere nu poti lua amenda nu?
      Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

      Comment


      • Cel ce cumpara masina schimba numarul, rovinieta e valabila si pe noul numar.
        Se vorbeste de un soft care sa schimbe automat in baza de date cu roviniete, noul numar de inmatriculare al masinii, luat din baza de date a politiei.

        Deci fostul tau numar, cel care iti ramane tie si il pui pe noua masina, nu va mai exista in baza de date de la roviniete.
        Nu se stie cand va intra in vigoare prevederea.

        Comment


        • CNADNR-ul comunica cu baza de date a DRPCIV-ului, in momentul in care vede un nr. de inmatriculare pentru care este emisa o rovinieta dar VIN-ul nu mai corespunde acestui nr. isi da seama ca este vorba de alta masina si emite automat amenda.

          In cealalta situatie cand cumparatorul si-a inmatriculat masina cu alte nr. de inmatriculare, in baza de date a DRPCIV-ului apare VIN-ul pe noile nr. iar cand dispozitivul de supraveghere vede un nr. de inm. fara rovinieta dar cu VIN-ul pentru care s-a emis o rovinieta atunci isi da seama ca e vorba de o masina pentru care s-a emis rovinieta dar care intre timp si-a schimbat nr. de inm. si nu mai emite amenda.

          Comment


          • Pe E85 intre bucuresti si buzau, pe unde or fi camere?

            Comment


            • Pod Maracineni,deci dupa Buzau,asta o stiu sigur..Nu stiu daca treci de Bz..

              Multumesc de raspunsuri,deci fac una noua..

              PS..Puteti modifica titlul..inca un G
              Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

              Comment


              • Intre Bucuresti si Buzau NU ai camere fixe de Rovinieta, dar poti avea echipaje CNADR cu camere mobile(alea pe trepied) in Ciocarlia (langa sediul lor, unde ai si buclele inductive de numare a masinilor) si Costesti.
                Dupa Buzau, chiar la iesirea de pe podul de la Maracineni, ai camere fixe pentru Rovinieta.

                P.S. Mai nou avem si un Lidar(radar pistol laser) in dotarea Politiei Rutiere BZ.
                Last edited by t0rquemada; 17 August 2014, 18:24.
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • Originally posted by micutzu666 View Post
                  ...
                  PS..Puteti modifica titlul..inca un G
                  Conform Ordonanta 15/2002 se numeste tarif de utilizare a retelei drumurilor nationale sau ROVINIETA, fara G. Titlul threadului e corect.

                  Comment


                  • Ok,pe net asa apare,rovignieta..
                    Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                    Comment


                    • Netul e o sursa de informatie mai mult sau mai putin exacta. Vezi cate trasanai se spun doar pe forumul asta.

                      Comment


                      • Inainte de lege avem dex-ul si "el" spune ca, corect e vinieta :-). Vignieta apare "pa net" din cauza unora care vad afara `vignette` si adapteaza in romana cum doresc. Oficial nu gasesti pe niciunde `vignieta`

                        Legat de valabilitatea vinietei, confirm ce a spus Cromatic. Mai mult aveti site-ul CNADNR, sectiunea "Intrebari si raspunsuri".

                        """
                        7. Rovinieta isi pastreaza valabilitatea in cazul in care am vandut vehiculul, am pastrat numarul de inmatriculare si am inmatriculat un alt vehicul cu acest numar?

                        - NU (raspuns CNADNR)

                        8. Rovinieta isi pastreaza valabilitatea in cazul in care s-a schimbat proprietarul sau adresa de domiciliu a proprietarului, dar numarul de inmatriculare a ramas acelasi?

                        - DA (raspuns CNADNR)

                        9. Rovinieta isi pastreaza valabilitatea in cazul in care s-a schimbat numarul de inmatriculare?

                        - În cazul schimbării numărului de înmatriculare al vehiculului pentru care a fost achitata rovinieta,aceasta îşi menţine valabilitatea numai în condiţiile în care la emiterea acesteia numărul de identificare al vehiculului a fost înscris corect.
                        În orice altă situaţie utilizatorul va solicita CNADNR - S.A., în scris, efectuarea modificării numărului de înmatriculare în baza de date a SIEGMCR. (raspuns CNADNR)
                        """
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • - În cazul schimbării numărului de înmatriculare al vehiculului pentru care a fost achitata rovinieta,aceasta îşi menţine valabilitatea numai în condiţiile în care la emiterea acesteia numărul de identificare al vehiculului a fost înscris corect.
                          Daca un singur caracter difera fata de ce aveti in CIV, rovinieta nu e valabila.
                          Important e verificati asta chiar cand cumparati rovinieta.

                          Comment


                          • Aveti idee daca imi trebuie vigneta de Bulgaria daca ma duc doar pana in centrul orasului Ruse?

                            Teoretic nu mi-ar trebui, dar stie cineva ceva sigur?
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • Atata timp cat NU folosesti centura Ruse, NU iti trebuie.
                              Cu alte cuvinte, daca in giratoriu de dupa vama faci dreapta inspre oras, chiar pe langa baracile cu vignete si exchange (sau change, cum spun ei)

                              Comment


                              • Intrebare :

                                Vandut masina in decembrie 2013 ( contract, fiscal...tot tacamul ). In august 2014 vine o amenda de vignieta cum ca in data de xx.februarie 2014 auto cu nr b 86 xxx a circulat pe drumul x la ora y fara vignieta. Amenda mi-a veni mie pt ca tipul respectiv nu a inmatriculat-o la politie si acum am aflat, nu a inregistrat-o nici la administratia financiara.

                                Acum eu ce fac, sa ii instintez pe astia de la cnadnr ca am vandut masina, eventual sa le trimit un mail cu o copie a contractului, sau sa-mi vad de treaba mea ?

                                Stiu ca la financiar cand am completat cererea de scoatere de la impozit, in ultima rubrica am scris datele noului propietar conform c.i.

                                Deci, ce e de facut ? Cine s-a mai confruntat cu problema asta?
                                Last edited by pedroo; 27 September 2014, 11:39.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google