Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nici in 2006 nu trebuia pt numere rosii. am impresia ca au platit doar cei care nu stiau

    Originally posted by mumus View Post
    Intrebare:

    Azi mi-am inmatriculat masina, dar mai am si numerele rosii si dovada, mai sunt valabile 2 zile. Teoretic pot merge cu ambele? Adica cu care vreau eu?
    da, mergi cu nr rosii si cu dovada,(cumperi rovigneta cu 2 zile mai tarziu), dar daca te opreste militianu' sa nu ii arati ca ai si nr definitive
    Last edited by gigiman; 6 August 2014, 13:56. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Originally posted by gigiman View Post
      Am intrat si pe pagina CNADNR; unde sunt raspunsurile?
      ...
      Deocamdata n-am ajuns la nici o concluzie, din raspunsurile de pe forum.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • CNADNR zice asa "- atat pentru vehiculele care circula cu numere provizorii, cat si pentru vehiculele inregistrate, NU se achita rovinieta;"

        dar si marea majoritate de pe forum au zis ca NU

        Comment


        • Dai click pe intrebare si apare raspunsul.
          10. Am achizitionat un vehicul si pana la inmatriculare acesta circula cu numere provizorii (numere rosii). Este necesara achizitionarea unei roviniete pentru aceasta perioada?



          - atat pentru vehiculele care circula cu numere provizorii, cat si pentru vehiculele inregistrate, NU se achita rovinieta;

          Comment


          • Originally posted by IancuMIC View Post
            Am intrat si pe pagina CNADNR; unde sunt raspunsurile?
            ...
            Deocamdata n-am ajuns la nici o concluzie, din raspunsurile de pe forum.


            Ma omule, deja suntem 2 cu masini noi, care iti spunem ca la nr rosii nu ai nevoie de rovinieta... Ce vrei mai mult de atat?
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • Originally posted by mumus View Post
              Intrebare:

              Azi mi-am inmatriculat masina, dar mai am si numerele rosii si dovada, mai sunt valabile 2 zile. Teoretic pot merge cu ambele? Adica cu care vreau eu?
              Adica ai ambele seturi de numere, si rosii si cele negre?

              Eu cred ca daca le folosesti pe cele rosii si stai cu numerele negre in portbagaj, intri la conducerea pe drumurile publice a unui vehicul cu numere false.

              Comment


              • Si eu de asta ma tem, voiam sa mai merg fara rovinieta, dar nu ma risc... Sunt doar doua zile totusi.
                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                Comment


                • Amenda pentru rovinieta nu-ti iei cu numerele rosii, politistul daca te opreste pentru ceva ii dai dovada aia, daca nu verifica prin statie cartea de identitate a masinii unde apare nou numar de inmatriculare, scapi si de el.
                  Dar daca, Doamne fereste!, ai un incident/accident cu masina, si numerele rosii montate pe ea, deja treaba se complica.

                  Plus ca a arata acea dovada, in conditiile in care ea isi inceteaza valabilitatea odata cu scrierea in CI a noului numar, deja duce spre fapta penala, uz de fals...

                  Comment


                  • Originally posted by mr.K View Post
                    Dai click pe intrebare si apare raspunsul.
                    E clar.
                    Multumesc.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • atat pentru vehiculele care circula cu numere provizorii, cat si pentru vehiculele inregistrate, NU se achita rovinieta;
                      Imi explica cineva va rog? Jur ca nu-mi dau seama ce au vrut sa spuna cu vehiculele inregistrate

                      Comment


                      • Este vorba de scuterele alea de nu le mai vedem pe strazi de cand s-a dat legea cu obligativitatea permisului de conducere categoria A1 si de masinile alea care pot fi conduse de la 16 ani cu categoria B1.
                        Cica astea nu sunt inmatriculate, ci sunt inregistrate la primarie.
                        Attached Files
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • Originally posted by mumus View Post
                          Intrebare:

                          Azi mi-am inmatriculat masina, dar mai am si numerele rosii si dovada, mai sunt valabile 2 zile. Teoretic pot merge cu ambele? Adica cu care vreau eu?
                          Corect este sa predai la schimb numerele rosi cand le iei pe cele negre.

                          In Bucuresti la vechiul sediu din Udriste se cereau numerele rosii cand le primeai pe cele noi.

                          La sediul nou din Pipera, la ghiseu, cand primeai numerele noi, ti se spunea sa arunci vechile numere intr-un cos special din holul institutiei. (valabil cu cativa ani in urma)

                          E de preferat sa respecti recomandarile Politiei!

                          Comment


                          • Nu mi sa spus nimic, si cumnatul meu are inca numerele rosii din 20o9, le-am pus ca amintire pe peretele garajului. (Pe interior)
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              Adica ai ambele seturi de numere, si rosii si cele negre?

                              Eu cred ca daca le folosesti pe cele rosii si stai cu numerele negre in portbagaj, intri la conducerea pe drumurile publice a unui vehicul cu numere false.
                              Nu este nicio infractiune daca mergi cu nr. provizorii valabile si masina este inmatriculata definitiv. Infractiunea de nr. false este atunci cand pe masina ai nr. alteia care este inmatriculata. Adica nr. diferite pe serii de sasiu diferite. Circuli cu cele rosii valabile iar talonul si nr. normale le tii acasa, daca te verifica politia si vad ca ai numere normale nu are ce sa-ti faca ! Este o scapare a celor de la inmatriculari .

                              Comment


                              • Care se putea rezolva prin cererea inapoi a dovezii ptr circularea cu numerele rosii la primirea talonului provizoriu
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google