Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Traiasca ANAF-ul/FISC-ul si popririle pe conturile din banci!

    Comment


    • Inca o veste proasta, pentru soferi.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • La bulgari era mai scumpa, la unguri la fel...
        Macar ungurii au si autostrazi.

        Comment


        • Pe zi ce trece iubesc mai tare aceasta tara! (lua-r-ar foc!)

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            Macar ungurii au si autostrazi.
            Nenea K, la unguri platesti vigneta doar daca vrei sa mergi pe autostrada, in rest nu.

            Comment


            • Da, dar la noi rovinieta este de fapt un tarif de utilizare a retelei de drumuri nationale.NU e taxa de autostrada.

              Taxa de autostrada se va plati la bariera, civilizat si nu va fi o suma modica gen 28 de euro pe an, rahat pansat cu matase.
              O sa dai 28-30 de euro la un drum de 600 de km.
              Acum cu 28 de euro pe an unii circula 50-100k km. Relativ bine pentru soferii de autoturisme, nu?

              Cine va merge pe A2 la mare si inapoi, o sa scoata din buzunar suma de 20 de euro, daca luam in calcul taxa medie de 5 euro/100 de km ( poate initial va fi 3 euro, sau 4, dar tendinta in Romania e de crestere la orice taxa). La 2 drumuri dus-intors, deja vor regreta rovinieta.
              Last edited by 77sky; 26 September 2013, 18:50.

              Comment


              • 5E pentru 7zile e deja prea mult. N-am inteles de ce vor sa introduca interval de 10 zile cu tarif 6E.
                In 2012 am platit peste 200lei pe roviniete saptamanale si de multe ori aveam nevoie doar de o singura zi. Daca introduc noile tarife cumpar rovinieta cu valabilitate pe 1an altfel gaura e mare de tot.

                Comment


                • La aia ptr. un an, scumpirea nu e chiar semnificativa, e cu 14%-15% in plus fata de pretu' de acu'.
                  Saisasele asta al suta in plus pe care-l trambiteaza presa e doar la aia pe 7 zile.

                  Oricum...avem drumuri din ce in ce mai proaste si taxe din ce in ce mai mari...pisha-ne-am pe ea de tara (n.r. cei care ne conduc)!

                  Comment


                  • Originally posted by Cromatic View Post
                    In 2012 am platit peste 200lei pe roviniete saptamanale si de multe ori aveam nevoie doar de o singura zi. Daca introduc noile tarife cumpar rovinieta cu valabilitate pe 1an altfel gaura e mare de tot.
                    Asta e si idea.
                    Niciodata n-am platit rovinieta pe mai putin de un an, tocmai pentru a nu avea surprize.
                    Originally posted by Winnie
                    De ce nu platesc cat consum?
                    Pentru ca rovinieta, nu se plateste pentru poluare. In fine.
                    Am tot auzit vehiculandu-se aceasta idee; adica taxa inclusa in pretul carburantului, nu?
                    In cazul acesta ar trebui sa fie benzina, pentru localitate si benzina pentru circulat pe drumuri nationale, mai scumpa, pentru ca are rovinieta in ea
                    Deci, nu merge...
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Originally posted by IancuMIC View Post
                      Asta e si idea.
                      Niciodata n-am platit rovinieta pe mai putin de un an, tocmai pentru a nu avea surprize.
                      Plateam rata la leasing ~800lei/luna in conditiile in care pentru 2 ani ne-au mai taiat si 25% din salariu si-au mai marit si TVA-ul, de unde puii mei sa mai platesc si rovinieta pe 1 an? - plateam si eu cand aveam nevoie.


                      Originally posted by IancuMIC View Post
                      Pentru ca rovinieta, nu se plateste pentru poluare. In fine.
                      Am tot auzit vehiculandu-se aceasta idee; adica taxa inclusa in pretul carburantului, nu?
                      In cazul acesta ar trebui sa fie benzina, pentru localitate si benzina pentru circulat pe drumuri nationale, mai scumpa, pentru ca are rovinieta in ea
                      Deci, nu merge...
                      Ce raspuns e asta? Winnie se referea la faptul ca, daca are nevoie sa foloseasca drumurile administrate de CNADNR doar 1zi atunci sa-i dea posibilitatea sa plateasca doar pentru 1zi nu sa fie obligat sa plateasca pentru 7zile...

                      Taxa pentru drumuri exista si in pretul carburantilor. Eu cand cumpar benzina pentru generator, drujba, etc circul cu ele pe drumurile publice?

                      Stii ca navele maritime si fluviale flosesc carburanti neaccizati?
                      Last edited by Cromatic; 27 September 2013, 18:59.

                      Comment


                      • Eu cred ca masinile nu sunt pentru toti, pe cuvant.
                        Ai rata de 800 lei lunar, ti-au scazut salariul si au marit TVA-ul?
                        Vinde-o frate, ce pana mea o pastrezi?
                        Ca sa te chinui sa dai o caruta de bani, pe ce? Pe un fier ordinar?
                        O masina nu trebuie sa coste mai mult de 10% din ce produci. Daca ajunge la sume fabuloase, nu e nicio diferenta intre cocalarul cu BMW vechi ce sta in garsoniera si un om care munceste si da parte mare din salariu pe o masina.

                        5Euro pt 7 zile e mult? Daca iti e greu sa platesti asa ceva, vinde repede masina, ca nu-i pentru tine. Serios.

                        PS: eu cand aveam 2000 lei salariu mergeam cu RATB-ul! Chiar daca puteam lua credit pentru o masina, nu am facut-o! Ci, am luat-o ca prostul cu bani jos (erau bani mosteniti, deci nemunciti).

                        Comment


                        • Am achitat leasing-ul cu 1 an in avans(nu m-am plans niciodata si nici nu mi-am pus problema ca nu fac fata) numai ca a fost o perioada in derularea contractului cand socoteala de-acasa nu s-a mai potrivit cu cea din targ si-atunci banii au mers pe prioritati iar rovinieta nu era una dintre ele.

                          Ia sa te cheme si pe tine sefu intr-o zi si sa-ti spuna - de luna viitoare ne permitem sa va platim doar cu 50% din ce aveti acum, mai faci fata si-ti mai permiti aceleasi lucruri? n-o sa existe niste prioritati?

                          10% zici? - pai daca iti iei masina de 20.000E cat ar trebui sa castigi pe luna dupa rationamentul tau? si cati castiga suma care rezulta? Hai sa fim seriosi.
                          Last edited by Cromatic; 27 September 2013, 19:18.

                          Comment


                          • Am inteles acum.
                            Problema cu scaderea brusca a salariilor este nasoala, da.
                            Am vazut ca "patronii" aleg sa dea in cap oamenilor, sa le scada nivelul de trai si sa astepte aceleasi rezultate pe aceeasi bani.
                            Sau, mai reusesc si ei sa fure macar cateva luni, din salariile celor ce lucreaza.
                            O tactica mizerabila demna de oameni mizerabili.

                            Eu am spus 10% din ce produci, nu 10% lunar.

                            Cu alte cuvinte, daca vrei masina de 20.000 euro, mi se pare normal sa poti castiga anual un 12.000 euro - 20.000 euro.
                            Masina o pastrezi 6 ani. In 6 ani acumulezi intre 72.000 si 120.000. Deci am mancat rahat cand am zis 10%, ci trebuia sa spun 20% Pardon.
                            Last edited by Cezar; 29 September 2013, 12:28.

                            Comment


                            • Eu lucrez in sistemul bugetar(acea taiere de 25% in realitate a fost mai mare) si tot n-am avut siguranta zilei de maine, la patron e risc mare...
                              Ma uit pe alte forumuri la persoane care-si iau masini de 20.000+E si dupa aia intreaba cum sa treaca masina pe numele parintilor sa nu plateasca RCA-ul mare sau la altii care-si iau masini de zeci de mii de euro si apoi le cade afacerea si le ia banca sau leasing-ul masinile(cunosc 3 cazuri concrete si multe altele de la altii).
                              Ideal e asa cum spui tu dar in realitate pot aparea situatii neprevazute carora poti sau nu poti sa le mai faci fata iar viata a demonstrat acest lucru.

                              Comment


                              • 5 euro pe 7 zile costa rovinieta si in Bulgaria, si nu de azi de ieri.

                                Nu vreti sa platiti rovinieta? Va cumparati motocicleta, ca pentru ea nu se cere rovinieta in Romania.

                                Daca treceti in Ungaria, acolo o sa platiti si pentru motocicleta.

                                Daca 28 de euro /32 euro in noua valoare pentru un autoturism pe 12 luni vi se pare mult, chiar ca nu aveti nevoie de masina.

                                Stiu oameni care pe roviniete de 7 zile platesc in decurs de 12 luni de 2-3 ori valoarea unei roviniete valabile 1 an. Rationamentul economic il face fiecare, doar ca e avantajos sau nu.

                                Plus ca atunci cand ai valabilitate 12 luni, trebuie sa ai grija o singura data pe an sa cumperi alta.
                                Last edited by mr.K; 29 September 2013, 16:48.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google