Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • N-ai inteles desi vorbesc destul de clar si romaneste.

    Mai zic o data: Incepand cu data de 15.12.2008 TOATE MASINILE NOI EURO 4 au fost scutite de la plata taxei. Perioada de scutire a fost pana in februarie 2010.

    http://legestart.ro/istoria-taxei-auto/

    Comment


    • Originally posted by chiributa View Post
      as dori sa cumpar un logan din decembrie 2008 de la cineva care la mostenit , as dori sa stiu daca trebuie sa platesc taxa la el . Auzisem ceva , ca in decembrie 2008 nu se platea dintr-un anumit motiv .
      Originally posted by IancuMIC View Post
      Incepand cu 15. dec.2008, taxa a fost suspendata pentru masinile Logan; o favoare facuta producatorului autohton de catre guvern. Daca masina a fost inmatriculata anterior acestei date, are taxa platita.
      Daca masina despre care vorbeste colegul mai sus citat, a fost inmatriculata pe...7 decembrie sa zicem, e clar ca are taxa platita; doar ce s-a inmatriculat incepand cu 15.dec nu s-a platit; cazul meu. E clar mai departe ca viitorii proprietari vor plati taxa, in cazul in care vor cumpara masini in situatia expusa.
      Nu stiu ce vreti voi sa intelegeti, eu asta am dorit sa spun.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Originally posted by radu cornel View Post
        adica daca am logan din 2006 februarie nu trebuie sa mai plateasca taxa cel caruia o vand ?????
        Ai0 inteles fix invers. Cel caruia ii vinzi masina, va trebui sa plateasca timbrul de mediu, de vreme ce tu in 2006 n-ai achitat taxa de poluare.
        Dar nu te teme, ca n-ai cui s-o dai cu bani, eventual gratis, la cat e timbrul de mediu la Logan Euro 3.

        Comment


        • intrebarea era retorica... nu l-am vandut desi mi-am luat alta, pt. ca la 9 ani, fara taxa si cu 180000km.,cat sa ceri pe el ? merge f. bine, fara probleme deosebite si nu are rost sa-mi bat joc de el. inca e bun la casa omului pentru treburi hard

          Comment


          • Pentru Logan 1.4 din 2004, euro 3, taxa, conform calculatorului ANAF, iese 933 euro. Asa este si la plata efectiva, la ghiseu?
            Last edited by cory; 9 April 2015, 13:38.
            Zambeste, maine poate fi mai rau!

            Comment


            • Cine crezi ca a fost nebun sa plateasca asa ceva,???????
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • In 2015 se castiga aproape 1% la timbrul de mediu in lei ca urmare a unui curs euro mai mic fata de cel valabil in 2014.
                Important! In 2015, soferii platesc mai putin pentru timbrul de mediu. Valoarea in lei a taxei se determina pe baza cursului de schimb valutar al monedei euro stabilit in prima zi lucratoare a lunii octombrie din anul precedent si publicat in Jurnalul Oficial al Uniunii Europene. Potrivit Bancii Centrale Europene, cursul de schimb leu/euro din prima zi lucratoare a lunii octombrie 2014 este de 4,4093 lei/euro, adica mai mic decat cel de la 1 octombrie 2013 cu 0,88%.
                Adica la 1000 de euro taxa la Logan E3, castigi 8.8 euro.
                Last edited by mr.K; 7 May 2015, 09:00.

                Comment


                • Persoanele care au achitat taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule sau taxa pentru emisii poluante provenite de la autovehicule, potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul înmatriculării, pot solicita restituirea acesteia pe cale administrativă, fără a mai fi nevoie să deschidă acțiune în instanță, potrivit unei ordonanțe aprobată astăzi de Guvern.

                  Sursa.

                  Comment


                  • O intrebare: cat este taxa pentru un logan 1.6 din 2005 aflat la primul proprietar?
                    fara linkuri externe in semnatura

                    Comment


                    • Introdu datele aici.

                      Calculeaza taxa auto si timbrul de mediu pentru 2024 in functie de norma de poluare, combustibil si capacitatea cilndrica sau adauga acest calculator pe site-ul tau

                      -norma E3
                      -Emisii 173
                      Last edited by IancuMIC; 28 August 2015, 11:26.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Vin cumva alegeri ?

                        Cresteri salariale in sistemul de invatamant superior, cresteri salariale in sistemul medical, scaderea tva, recuperarea taxei auto ...
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • Nu conteaza; tot ce intra in punga e binevenit. Daca se da, nu-i bine; propun sa taie tot cu 15%
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Nu va bucurati, traditia este sa se ia inapoi ce s-a dat, chiar mai mult. Asa ca....peste 1-2 ani.....nasol.

                            Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk

                            Comment


                            • Originally posted by IancuMIC View Post
                              Nu conteaza; tot ce intra in punga e binevenit.
                              Nu chiar tot. Aici ma refer la cei care si-au vandut masinile iar acum recupereaza taxa...

                              In alta ordine de idei, ce parere aveti de treaba asta?

                              Comment


                              • Inteleg eu bine?! se restituie taxa si pentru o masina pt care am platit taxa (in 2009) insa am vandut-o in 2013?
                                Keep walking...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google