Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • la fel de absurd e ca o masina mai veche (aceeasi norma de poluare) polueaza mai putin decat o masina noua. bun venit in Romania !
    o/____\o
    (i)
    .........

    Comment


    • Se refera la faptul ca o masina noua va polua mai mult decat o masina veche ca si "speranta de viata"';
      Nu-i absurd deloc, o masina care are deja 5 ani, ca exemplu sa zicem ca va mai polua inca 5, pe cand o masina noua va polua 10 ani, avand aceeasi norma.
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • Pai si e vorba sa scoata taxa?


        Sent from mobile
        Keep walking...

        Comment


        • si sa bage alta. acum sa vedem cum o fi aia noua.
          @ sam - da, stiu , dar am aratat mai in urma si exemple de masini poluante, cu taxa mica si tre sa fii copil sa crezi ca o masina masina noua va polua mai mult decat un sh.
          Last edited by Costi-bc; 12 July 2016, 22:01.
          o/____\o
          (i)
          .........

          Comment


          • Au tot sucit-o si invartit-o... initial plateai mai mult la masini vechi ca poluau mult apoi plateai mai mult la masini noi ca le folosesti mai mult si poluezi mai mult apoi nu conteaza cum, trebuie sa platesti... cat mai mult.

            via Tapatalk

            Comment


            • Taxa de mediu cum ii zice acum, se plateste la anaf. Am fost acolo si mi-au dat un bilet cu care sa ma duc azi. Trebuie sa mai fac ceva sau ma duc cu el direct la casierie?

              Comment


              • Am rugamintea sa-mi explice cine a recuperat taxa, cum se procedeaza!?
                Multumesc.

                Comment


                • Originally posted by Fanez View Post
                  Taxa de mediu cum ii zice acum, se plateste la anaf. Am fost acolo si mi-au dat un bilet cu care sa ma duc azi. Trebuie sa mai fac ceva sau ma duc cu el direct la casierie?
                  vezi ce scrie pe bilet

                  deci al anaf iti spun ca nu sunt inca procedurile ca sa recuperezi taxa. trebuie sa-i dai in judecata. ia legatura cu un avocat.

                  ps : la un 1.2 euro 5 eu n-as recupera taxa (mica) , macar o pot vinde (masina nu taxa) dupa cativa ani (cand sigur taxa va fi mai mare la e5).
                  Last edited by Costi-bc; 9 October 2016, 21:58.
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • E interesant ca taxa nu se poate recupera si la masinile care intre timp sunt vandute de catre cei care au platit taxa.


                    Sent from my iPhone using Tapatalk
                    Keep walking...

                    Comment


                    • dupa cativa ani (cand sigur taxa va fi mai mare la e5).
                      Taxa este ilegala indiferent ce denumire poarta. CE a zis ca e ilegala si ca trebuie ca statul sa dea banii inapoi, toti gramada celor care au platit. Nu exista in schimb metode de aplicare interne. Adica statul roman nu stie cum sa faca sa puna in aplicare directiva CE.
                      Guvernul tehnocrat, din tara lucrului bine facut (praf), e preocupat sa vanda ce mai este inca bun in tara asta. Nu stie sa aplice o directiva data de CE in favoarea romanilor. Numai impotriva romanilor se poate face cate ceva.

                      Zice ca taxa de mediu, ca poluam prea mult. Am auzit la radio despre un studiu facut de nu stiu cine care zicea ca, la noi in Romania, padurile cresc mai repede decat putem noi sa taiem. Bai las-o! Cat de prosti ne cred astia? Poate mai repede decat putem noi sa taiem, ca austriecii si nemtii taie de-i "gaseste dracii" si nu mai creste nimic in urma lor. (in afara de ura romanilor probabil)
                      Last edited by Fanez; 9 October 2016, 22:35. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Originally posted by Fanez View Post
                        Am rugamintea sa-mi explice cine a recuperat taxa, cum se procedeaza!?
                        Multumesc.
                        Se da statul în judecata. De preferat ar fi sa ne strângem mai multi ca sa plătim un singur avocat. Următoarea taxa de mediu va fi inclusa în prețul carburanților ca sa o plătească toți care alimentează. Poate o vor pune și pe gaz, cine știe ce or mai inventa.

                        Comment


                        • Pai sa ne adunam.

                          Comment


                          • Fanez ,citeste postul #1299,sper sa te ajute.

                            Comment


                            • Multumesc. Pai ar fi simplu asa.

                              Comment


                              • Pentru taxa de poluare se depune cerere de restituire, pentru timbrul de mediu se da în judecata statul.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google