Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pentru problema cu harburile inmatriculate in Romania, ar trebui revizuita legea care reglementeaza ITP-ul si mai ales aplicata. Daca toate ITP-urile s-ar da pe bune, 40% din masinile inmatriculate in Romania, acum n-ar mai avea drept de circulatie.

    Taxa vietii este 100E pentru un harb de 1000E adus din Germania. Oricine are bani s-o plateasca. De aia e plina tara de rable.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • Originally posted by alinn28 View Post
      Da, dar exact pt ei a fost pusa aceasta taxa, ca sa nu se mai inmatricuelze toate harburile in Romania. Daca ar face ceva sa nici nu mai poti circula cu masini cu nr strain mai mult de 1 luna pe an sa zicem ar fi perfect. M-am saturat sa vad toate rabele din alte tari la noi.
      Ar fi frumos asa fie asa cum spui dar....realitatea ne loveste mult mai rau:
      Eu am luat in 2010 un logan NOU, masina autohtona...am platit 800 EURO taxa de inmatriculare, am dat in judecata de doua ori si nu am recuperat taxa....
      Un cunoscut si-a luat un cazan obosit, chiar obosit rau, un mondeo diesel de prin '90 care scotea fum si consuma 7-8 % in oras...a facut cateva manarii pe la RAR si a platit vreo 200 EURO taxa dupa care a dat in judecata si in 6 luni si-a luat banii inapoi si cu dobanda!!!!
      Deci....DECI!

      Comment


      • Taxa de prima inmatriculare

        Originally posted by alinn28 View Post
        Da, dar exact pt ei a fost pusa aceasta taxa, ca sa nu se mai inmatricuelze toate harburile in Romania. Daca ar face ceva sa nici nu mai poti circula cu masini cu nr strain mai mult de 1 luna pe an sa zicem ar fi perfect. M-am saturat sa vad toate rabele din alte tari la noi.


        Si eu ce vina am ca am cumparat Logan 2010 nou TVA 19% aproape 8500 euro Cash TAXA 2087 lei (vreo 500 euro atunci) tot harb era???de ce am platit taxa?

        Comment


        • Originally posted by alinn28 View Post
          Da, dar exact pt ei a fost pusa aceasta taxa, ca sa nu se mai inmatricuelze toate harburile in Romania. Daca ar face ceva sa nici nu mai poti circula cu masini cu nr strain mai mult de 1 luna pe an sa zicem ar fi perfect. M-am saturat sa vad toate rabele din alte tari la noi.
          Babaiatule, Logan 1.4 E3 inmatriculat in Romania avea taxa 1500 de euro.
          Ia mai pune tu mana si mai citeste legea si vezi ca era discriminatorie pentru oameni care au cumparat masina noua in Romania si s-au trezit peste ani ca masina lor este impovarata de o taxa inventata si aplicata retroactiv.
          Asa ca, masina lor produsa si inmatriculata in Romania, devenea nevandabila.
          In locul tau, as deschide gura dupa ce ma informez.

          Comment


          • Am luat un HARB,da nou

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              Babaiatule, Logan 1.4 E3 inmatriculat in Romania avea taxa 1500 de euro.
              Ia mai pune tu mana si mai citeste legea si vezi ca era discriminatorie
              Putem sa discutam civilizat, sau vrei iar sa inflamezi spiritele pe aici?

              Pai stati putin, ce a fost a fost, acum nu mai e cazul. Recunosc nu stiu cat era prin acei ani taxa pt ca nu m-a intereseat, eu vechea masina o luasem in 2008, dar sunt sigur ca daca pt un logan nou era taxa 1500E atunci pt o masina de 10-20 de ani era muuult mai mare.

              Hai sa reformulez, asa cum era pana acum(2016) taxa nu vad o mare problema, cine are bani de masina noua are si 465 Ron cum a fost cazul la mine pt acea taxa. Sunt de acord ca trebuie facut ceva astfel incat sa se inmatriculeze cat mai multe masini noi.Ideal ar fi ca pt masini noi sa fie 0 dar iar sare UE ca e discriminare.

              Comment


              • La euro 6 este taxa 0 lei

                Comment


                • Si la hybride,indiferent de norma de poluare
                  LOGAN--> <--TOYOTA

                  Comment


                  • Gresit, la Euro 6 taxa nu este zero lei. Doar la cele hibride sau electrice este taxa o.

                    Comment


                    • Eu asa am gasit pe ANAF,ca la euro 6 ar fi 0 lei.acum nu cred ca poate fi mai mult de 100 lei.un coleg a platit pentru Octavia 1.6 diesel euro 5 144 mg 251 lei de unde deduc ca la 1.5 dCi euro 6 cu 95 mg nu ar fi peste 100 lei in cazul in care nu este 0 lei. #Marius tu de unde stii ca la euro 6 nu este 0 lei

                      Comment


                      • Parca au scos astia taxa asta, bine cred ca din februarie in colo. Iar o sa fie nebunie la inmatriculari, cei care au masini de zeci de ani inmatriculate pe alta tara vor profita de pomana oferita de Dragnea.

                        Comment


                        • Privește partea plină a paharului, taxele și impozitele or să rămână în Românica

                          Comment


                          • Originally posted by alinn28 View Post
                            Hai sa reformulez, asa cum era pana acum(2016) taxa nu vad o mare problema, cine are bani de masina noua are si 465 Ron cum a fost cazul la mine pt acea taxa.
                            Daca am avut bani "de noua" nici eu nu as comenta prea mult la inca 465 RON... dar la vreo 3.400 RON...se schimba treaba! Si mai "haios" e ca nici 19% TVA n-am platit....am dat 24%!!!

                            Concluzia logica este ca pe mine statul ma incuraja sa bag niste bani in buzunarul unor nemti cumparand 2-3 masini SH de la ei, ii scapam astfel si de harburi si de poluare, mai bagam niste bani si in buzunare la samsarii de masini, niste bani la buzunar la baietii de pe la RAR si ITP....
                            Da' io...nu si nu... hotarat sa iau masina de-a noastra sa traiasca si familia lu' ala de la Mioveni care a insurubat la ea.
                            Oricum, dupa 6 ani jumate' ...le doresc sanatate tuturor celor care au pus manuta la fabricarea masinii.

                            Comment


                            • Pacat ca au scos taxa.or sa puna la pamant vanzarile dacia mai ales ca nu stiu de unde or sa mai aiba bani de rabla.acum o sa vedem numai bmw si mercedes euro 2 cu multi km ruland pe soselele romaniei iar loganuri e4 e5 e6 care or sa isi gaseasca greu cumparator datorita brand_ului si al slabelor dotari nemaicontand starea tehnica ce ar fi maibuna decat a celor aduse din afara pe bani putini.

                              Comment


                              • Daca Loganul meu de 10 ani era in stare foarte buna, de ce n-ar fi si harburile alea de BMW/Audi/Mercedes/VW etc. vechi de 10 ani, tot in stare foarte buna?
                                Plus ca acum, se aduc de afara mute masini de maxim 5 ani vechime.
                                E piata libera.
                                Last edited by mr.K; 15 January 2017, 20:37.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google