Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by aris86 View Post
    Se da statul în judecata. De preferat ar fi sa ne strângem mai multi ca sa plătim un singur avocat. Următoarea taxa de mediu va fi inclusa în prețul carburanților ca sa o plătească toți care alimentează. Poate o vor pune și pe gaz, cine știe ce or mai inventa.
    Taxa inclusa in combustibil e tare echitabila ,un jaf de masina non euro va plati aceasi taxa ca o masina noua euro 6!?!Si guvernantii zic poluatorul plateste.

    Comment


    • Cica suprataxa de 7 eurocenti va fi eliminata din 2017.

      Comment


      • Cica si alte vreo 20 de taxe pe langa asta. Bine... depinde cine castiga alegerile. Or sa scoata taxa de 7 centi si or sa introduca o taxa de 10 centi sa acoperim ce s-a furat in ultimii 15 ani.
        Si inca un cent pentru "cumintenia" vietii.

        Comment


        • Oricum timbrul de mediu va fi sub o forma sau alta, cu alta denumire, nu vor renunta niciodata la banii astia, ca nu au de unde sa plateasca ce decide justitita sa se restituie.

          Comment


          • clar , asa ca nea fane las-ooooo ...
            as vrea eu acu sa platesc in jur de 50 de euro taxa la logan ca sa scap de ea.
            o/____\o
            (i)
            .........

            Comment


            • Normal ar fi daca n-ar plati nimeni. Daca tot te constrange sa platesti, platesti si-ti iei banii inapoi dupa aia. Mai naspa e ca nu se duc toti sa ceata banii inapoi. Au mai bagat-o si p-aia ca trebuie sa-i dai in judecata, in felul asta renunta multi.

              Comment


              • Originally posted by mr.K View Post
                Cica suprataxa de 7 eurocenti va fi eliminata din 2017.
                Insa se vor scumpi carburantii cu 10 centi sau cu 2%.

                Comment


                • De la 1 februarie se scoate timbrul de mediu după cum știți. Eu dacă am cumpărat mașina SH cu taxa plătită pot să recuperez taxa ?
                  Restituirea sumelor reprezentând valoarea reziduală a Timbrului de Mediu pentru autovehicule se poate face DOAR ultimului proprietar al autovehiculului pentru care s-a plătit taxa pe poluare pentru autovehicule, taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule ori timbrul de mediu pentru autovehicule, după caz. Acestuia i se restituie valoarea reziduală a timbrului de mediu, într-o singură tranşă, atunci când autovehiculul pentru care s-a plătit taxa/timbrul în România este scos din parcul auto naţional.

                  Toate bune și frumoase până acum ,dar iată excepțiile (care mă bagă în ceață)

                  Prin excepţie față de mai sus, valoarea reziduală a timbrului nu se restituie în situaţia în care autovehiculul pentru care se solicită restituirea valorii reziduale a timbrului a fost reintrodus în parcul auto naţional fără plata timbrului ori contribuabilul a beneficiat de restituirea taxei pe poluare pentru autovehicule, a taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule ori a timbrului de mediu pentru autovehicule, după caz.

                  Aștept păreri....

                  Comment


                  • Taxa de prima inmatriculare

                    Foarte simplu caz concret...eu am vandut in logan in Octombrie cu taxa platita si nu am recuperat-o(numai eu trebuia si puteam sa fac acest lucru).Proprietarul nou nu poate recupera taxa platita de mine.El daca masina nu avea taxa platita,platea o taxa de prima inmatriculare care putea fi recuperata de el acum.Eu asta am inteles

                    Comment


                    • Restituirea sumelor reprezentând valoarea reziduală a Timbrului de Mediu pentru autovehicule se poate face DOAR ultimului proprietar al autovehiculului pentru care s-a plătit taxa pe poluare pentru autovehicule

                      Trebuie sa apara norme care sa clarifice.

                      Pai acum,nu puteai cere recuperarea decat daca ai platit fi tu acea taxa de poluare.
                      Last edited by mr.K; 14 January 2017, 10:15.

                      Comment


                      • La 1 februarie ar apărea aceste norme....Rămâne de văzut,însă nu știu de ce dar nu sunt optimist

                        Comment


                        • Originally posted by Fanez View Post
                          Normal ar fi daca n-ar plati nimeni. Daca tot te constrange sa platesti, platesti si-ti iei banii inapoi dupa aia. Mai naspa e ca nu se duc toti sa ceata banii inapoi. Au mai bagat-o si p-aia ca trebuie sa-i dai in judecata, in felul asta renunta multi.
                          Dc m-as duce sa-i dau in judecata pt 400 de lei? Numai pt timpul pierdut si nu merita bataia de cap.

                          Comment


                          • Pe asta s-au si bazat.

                            Comment


                            • La unii e vorba de peste 1000 de euro.

                              Comment


                              • Da, dar exact pt ei a fost pusa aceasta taxa, ca sa nu se mai inmatricuelze toate harburile in Romania. Daca ar face ceva sa nici nu mai poti circula cu masini cu nr strain mai mult de 1 luna pe an sa zicem ar fi perfect. M-am saturat sa vad toate rabele din alte tari la noi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google