Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Raportat la ce inseamna franarea pe ud si pe uscat, as zice ca cc stau mai bine pe ud, decat pe uscat.
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • Iti dai seama atunci cat de bine stau Vector 4 Seasons si Continental AllSeasonContact, care au iesit mai bine decat CC-urile la franarea pe ud.

      Comment


      • E normal, alea sunt mai mult de iarna decat de vara. Se desface profilul ala de se duc sanie, cam ca la debica.

        Sa sti ca testele alea publicate de michelin pe youtube chiar sunt relevante. Zapada cat sa nu zici ca nu e, in rest ud si uscat, capitole la care chiar se descurca bine.

        Eu tot zic ca pana nu folosesti un lucru, nu poti fi cat de cat obiectiv.
        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

        Comment


        • obiectivitatea asta e discutabile, ar trebui sa-l gasim pe ala dispus sa cumpere toate trei modelele, sa le testeze pe aceeasi masina in aceeasi zi, aceleasi conditii meteo iti dai seama ca fiecare trage pe gumele pe care le are sau le cunoaste, daca e multumit de ele. astia multumiti de cc nu vor incerca altceva, aia multumiti de gy nu vor incerca cc. la fel cum aia multumiti de kormoran/montana nu vor pune nici o data conti/michelin pe masina ca nu trebuie, se uzeaza mai repede decat ebonitele lor
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Gandire obiectiva: gume de vara + gume de iarna
            Restul-gandire subiectiva: parale, confort zic unii, etc., ca altceva nu-mi mai trece prin cap ca motiv sa pui all season.
            Daca iarna, pe asfalt uscat, simt cum avelopele de iarna sunt la limita, pai cu alea allseason trebuie sa-mi adaptez stilul de mers in sens negativ.
            Last edited by mr.K; 22 November 2017, 11:20.

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              ...
              Daca iarna, pe asfalt uscat, simt cum avelopele de iarna sunt la limita...
              Acum daca super anvelopele de iarna pe care le ai sunt nr.1 pe zapada, gheata si ud... e normal sa fie la limita pe uscat, asa cum si invers, cele "the best" pe uscat nu prea sunt "ce trebuie" pe zapada etc.

              Comment


              • E de la sine inteles ca o anvelopa buna pe asfalt umed trebuie sa se comporte si mai bine pe aslfat uscat.
                Nu cred ca pe asfalt uscat si rece un all season bate o anvelopa de iarna, exceptantd petardele no name.

                Comment


                • Fiindca tot ati pomenit de franarea pe umed, anul trecut in noiembrie, cand am iesit "pe corso" de la service, unde tocmai incaltasem masina cu noile CC-uri, mi-am zis sa dau o tura prelungita prin oras si prin suburbii, ca sa vad cum se simte masina cu ele. Fusese burnita cam toata ziua si asfaltul era umed. La intrarea in oras, pe varianta, am prins o portiune dreapta unde nu prea era trafic pe niciun sens si am incercat o franare de urgenta. Fiind obisnuit cu vechile Debica Navigator la care tocmai renuntasem, n-am anticipat ce se va intampla (fiind si incepator atunci), asa ca am tras o sperietura zdravana in momentul in care era sa intru cu capul in parbriz (noroc ca m-a tinut centura).
                  Saptamana trecuta, fiindca tot a fost "aniversarea" de un an a CC-urilor, mi-am zis sa repet figura, ca sa vad daca se comporta la fel. Pe o ploaie torentiala (aproape rupere de nori), soseaua siroia de apa si am mers exact in acelasi loc ca si anul trecut. Am avut norocul ca traficul sa fie la fel de inexistent ca si atunci, dar de data asta nu m-am mai proptit in pedala de frana, ci doar am apasat-o scurt si energic. Rezultatul a fost acelasi, m-a tintuit bine centura in scaun, dar acum n-am mai fost surprins.
                  Oricum, sunt multumit ca, cel putin pe carosabil ud, inca isi pastreaza eficienta franarii.
                  M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                  Comment


                  • Nea Cherubino, stai linistit si nu te mai stradui, ca cine are disponibilitate intelege; eu unul am inteles perfect cum sta treaba.
                    Important e sa fii d-ta multumit, ca nu ne cumparam anvelope sa impresionam forumul. Fiecare alege anvelopa, all sau dedicata, functie de propriile considerente; nu ne apucam sa judecam oamenii functie de asta.
                    Drumuri bune!
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Nu e nevoie sa se straduiasca, am inteles ca Logan-ul te scoate prin parbriz cand franeaza. Doar ca e doar o impresie personala.
                      Parerea mea personala e ca, in comparatie cu alte masini, Loganul franeaza ca un carut cu rulmenti, indiferent de gume. Gumele bune se pun pe LOgan ca sa te tina pe drum in curbe si sa iti ofere o sansa in plus la franare.
                      Franele sunt slabe din proiectare, nu ai ce le face, decat un upgrade.

                      Comment


                      • Defineste frane slabe
                        sigpic

                        Comment


                        • Comparativ cu ale unei MASINI.

                          Comment


                          • am mai pus link-uri, nu mai caut, dar nu sta rau in clasa lui la distanta de franare. exceptie ala fara abs, care are subdimensionat repartitorul spate. pe mai multe site-uri gasesti distanta 100-0 fiind in cazul loganului undeva in jur de 38m, o valoare medie.
                            uite aici frane bune si frane nasoale. mai degraba lodgy sta rau, nu loganul. link-ul e spre p.r.o.m.o.t.o.r.r.o

                            ps: in 2005, in timpul unor teste de franare in alpii austrieci, loganul si porsche au trecut doua zile testele, in timp ce la lexus si subaru s-au lipit placutele de discuri si-au fost retrase inainte de finalul primei zile din teste. despre ce vorbim? din nou, loganul cu abs. ala fara abs e jale, intr-adevar. mai nou am auzit ca dusterul ar avea probleme de fading. se pare ca pana la urma, doar logan si sandero au frane, din toata gama dacia...
                            Last edited by Seba; 23 November 2017, 12:14.
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • Apropo de gume si de ideile romanilor:
                              Acu cateva zile vad in parcarea unui supermarket ceva ciudat...o masina cu gume de iarna incaltate invers...toate 4! Se vedea acel "V" al profilului ca este cu varfu in partea care nu trebuie! Ciudat, zic...
                              Omu', proprietaru'...pe langa masina. Ii spun buna ziua si ii zic de ciudatenia cu cauciucurile lui...poate nu stie, poate a gresit, se intampla.
                              NU! Omul imi explica foarte binevoitor ca nu este o greseala, ca el este profesionist si toata viata a fost sofer...etc.
                              Deci, el a pus cauciucurile astfel pentru ca:
                              Foloseste numai cauciucuri de iarna fiindca asa ii impune legea (tampita si data numa sa ne ia banii zice el) si nu mai sta sa schimbe cauciucurile vara (nu scrie nicaieri la lege ca nu ai voie cu cauciucuri de iarna in plina vara).
                              Montajul invers este pentru ca asa SE REDUCE SEMNIFICATIV UZURA pe timp de vara dar si pentru ca in acest fel cauciucurile sunt mai ADRENTE pe POLEI si pe ZAPADA de 2-3 degete!!!!!!!
                              Omu zicea ca sunt si dezavantaje: montate astfel, cauciucurile sunt mai PROBLEMATICE pe ploaie (ca nu dau apa la o parte cum trebuie), pe zapada de peste o palma si nici nu e bine sa merga cu ele asa la peste 100-120 la ora!
                              Astfel ca el mege intotdeauna linistit, cu max 90-100 si isi sporeste atentia pe ploaie. Cand e zapada peste 2-3 degete....nu iese cu masina!
                              Masina nu era un cazan, era o Laguna 2 ingrijita...cauciucurile ceva cu "snowpover".
                              Ce si cat o fi oare adevarat in teoria dumnealui....???
                              Last edited by CeDeBe-L; 23 November 2017, 12:15.

                              Comment


                              • gumele se monteaza cu v-ul in directia de rotatie. si la tractoare, daca le pui invers, aduna jeg sub ele si nu mai ai aderenta. ala e spilul, sa pui guma sa scoata rahatul in lateral, nu sa-l adune sub ea. soferii de autobuz dac ajunsi pe ferrari is ca schiorii pianisti. un fel de clown ninja, ofera in acelasi timp si distractie si sentimentul de securitate
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google