Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by georgstelsib View Post
    [...] (am urcat unde s-au inpotmolit alte masini cu continental de iarna)[...]
    Pe bune?
    Sunt date dracu' "olsizanurile" astea daca zici ca sunt mai tari decat anvelopele de iarna dedicate.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • Originally posted by vitriol View Post
      Pe bune?
      Sunt date dracu' "olsizanurile" astea daca zici ca sunt mai tari decat anvelopele de iarna dedicate.
      Crezi ca toti sunt mitomani ? Soferii pot fi , buni , mai putin buni , mai talentati sau mai putin telentati , mai experimentati sau mai putin experimentati, etc. Crezi ca daca ai cauciucuri de iarna poti sa-i faci praf pe toti ? Poti sa ai surpriza ca un coleg mai experimentat si mai talentat in ale sofatului sa "te faca" cu niste pneuri de vara (de buna calitate)
      Tu la "venerabila" varsta de 36 de ani unde crezi ca te incadrezi ?

      Comment


      • Raspunsul este da.

        Te rog sa lasi frustrarile acasa si sa vorbim despre anvelope.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Originally posted by georgstelsib View Post
          Poti sa ai surpriza ca un coleg mai experimentat si mai talentat in ale sofatului sa "te faca" cu niste pneuri de vara (de buna calitate)
          Pe zapada, putin probabil, oricat ar fi de talentat sau experimentat :-)

          In alta ordine de idei si eu i-au in calcul modelul all-season de la urmatorul schimb daca iernile se vor mentine la fel de blande si in continuare.
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • Vitriol. Da , sa inteleg ca toti suntem mitomani . Despre anvelope am vorbit , cu usoare extrapolari . Observ ca foarte multi dintre concetateni inteleg greu conotatiile termenului frustrare.
            Sigur , o sa las "frustrarile" acasa si poate o sa mai postez . Insa cred ca prea imperativ te-ai exprimat , parca de "la inaltimea" pozitiei de moderator. Sa stii ca nu ai un ascendent profesional in fata celorlalti membri si nici cea de "stapan" banuiesc ca nici social.

            Silviule , trebuie sa admitem ca "omul face masina". Un sofer de curse este in stare sa faca minuni cu cea mai proasta masina si cele mai proaste cauciucuri . Un sofer obisnuit , asa ca mine , nu o sa fie in stare sa faca minuni cu cea mai grozava masina si nici cu cele mai bune cauciucuri.
            Last edited by georgstelsib; 3 March 2018, 15:06.

            Comment


            • Originally posted by georgstelsib View Post
              Ultimele impresii Michelin CrossClimate , zapada mare cca. 0 grade (zapada umeda) : tractiunea fata buna (am urcat unde s-au inpotmolit alte masini cu continental de iarna), la mersul inapoi patineaza si luneca lateral . Deci : in locurile dificile este foarte indicat sa intrati cu spatele (atat cat puteti) si sa iesiti cu fata . Comportamentul diferit este dat de profilul in V fara canal median care la inaintare trage cu V-ul desfacut iar la mersul cu spatele trage cu varful V-ului care micsoreaza frecarea .
              Vitriol a vrut sa iti atraga atentia ca ai publicat o parere pur subiectiva.
              Michelin CrossClimate aveau forta de tractiune masurata vreo 2900 N
              pe cand un pneu de iarna etalon avea vreo 3100 N.
              Pe masurate, nu pe simtite, nu este sustinuta afirmatia ta.

              All season bune ofera tractiune cam cu 10% mai slaba pe zapada decat anvelope de iarna dedicate.
              Dar sunt suficient de bune pentru 80% dintre soferi, asta e ideea.
              Acuma nici sa nu le mistificam, nici sa nu le denigram.
              Logan GPL 1.4

              Comment


              • Toti avem pareri subiective pe aici, in 90% din cazuri.

                Nu cred ca @georgstelsib le denigra sau ridica in slavi ci doar afirma ca sunt comparabile cu cele de iarna in majoritatea cazurilor. Exemplul comparativ cu gumele de iarna fix asta exprima dar unii se pare ca nu au inteles (sau nu au vrut, dupa caz). Probleme de comunicare, cum s-a spune ...

                Sent from my Mi A1 using Tapatalk
                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • In multe situatii, anvelopele allseason premium, au performante mai bune decat cele dedicate; vezi rezultatele in teste, Nokian Weatherproof.
                  Concluzia; decat o chinezarie cu fulg, mai bine un allseason (Michelin, Goodyear, Nokian).
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Total de acord. Dar nicodata, nici macar o singura data, o anvelopa allseason premium nu va avea performante mai bune decat o anvelopa de iarna premium.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • Originally posted by vitriol View Post
                      Total de acord. Dar nicodata, nici macar o singura data, o anvelopa allseason premium nu va avea performante mai bune decat o anvelopa de iarna premium.
                      Eiii... cu asta sunt si eu de acord. Diferenta aceea mica este acoperita(sau nu ) de abilitatile soferului .
                      Cu mai multi ani in urma nu existau cauciucuri diferentiate de vara si iarna . Circulam toti cu aceleasi pneuri Victoria sau Danubiana atat vara cat si iarna . Iernile erau la fel daca nu mult mai grele , dealurile erau la fel de mari ,serpentinele la fel de stranse. Va asigur ca nu am avut niciun accident pe timp de iarna , atat eu cat si marea majoritate a soferilor din jurul meu . Mai mult , cu penultima masina am circulat toata iarna cu pneuri de vara , Continental eco contact parca , Nu am ramas niciodata inpotmolit in zapada si nici nu am intrat in sant . Cred ca spiritul de prevedere , prudenta , sunt mult , mult mai importante decat diferentele astea mici intre pneuri. Am vazut trecand pe langa mine soferi mai tineri cu viteza mult prea mare decat recomanda natura drumului. Oare nu cumva increderea oarba in ultrapneurile de marci mari sonore nu cumva ne incurajeaza greselile si ne erodeaza perceptia realitatii ?

                      Comment


                      • Fizica e aceiasi pentru toti soferii; ca unii nu stiu acest lucru si se cred in afara legilor, supralicitand caracteristicile unei anvelope, e poate cea mai clara dovada de inconstienta.
                        Vitriol, ai dreptate si d-ta, dar cum foarte multi posesori de masini le incalta cu anvelope d e iarna, doar pentru a nu cadea sub incidenta legii, atunci trebuie sa te astepti intotdeauna ca in spatele sau in fata ta, s-ar putea sa ai pe unul incaltat cu...Westlake, eventual cu Scop VS 770.
                        Eu nu ma incred in anvelope, mai mult decat in mine.
                        @georg
                        Da, domnule, da; ai mare dreptate, cand iti pui asemenea intrebari.
                        Last edited by IancuMIC; 3 March 2018, 21:53.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • georg baga goange si aici, climaxurile sunt mai tari decat Alpin, iar un pilot bun cu Dacia va intrece un pilot slab cu Ferrari.


                          Climaxurile sunt mai bune ca alea de vara pe asfalt uscat/umed rece, dar pe zapada li se infunda santurile si bye bye wi-fi, cum sa se compare cu niste anvelope dedicate de iarna?
                          Last edited by mr.K; 4 March 2018, 00:47.

                          Comment


                          • Oare de ce in F1 au anvelope ptr uscat soft,hard si pentru umed alte anvelope?Stiu unii vor spune ca regulamentul prevede asta.Oare de ce?La raliuri au cauciucuri pentru suprafete umede,noroi,zapada/gheata sau asfalt.Oare de ce ca aici nu ii obliga regulamentul?Parerea mea este ca anvelopele de vara sunt dedicate asfaltului uscat/umed si cele de iarna sunt dedicate zapezii/noroi si asta nu e chestiune de marcheting a celor ce produc anvelope sa vanda mai mult ci numai pentru siguranta conducatorului auto(si a legislatiei).Parerea mea personala e ca anvelopele allseazon sunt o strutocamila si se comporta lamentabil pe orice suprafata si in orice sezon.

                            Comment


                            • @danLaza, parerea ta e fix zero barat daca nu depui un minim de efort sa vezi testele comparative. Vorbim de Romania unde in 75% din zone iarna e foarte blanda cu aproape 0 caderi de zapada. Degeaba facem comparatii inutile cu masinile de raliu sau curse unde ai nevoie de cele mai bune conditii de rulaj, vorbim de conditii normale nu de competitii.

                              Uite aici pentru edificare:



                              Cum stau cele all-season fata de cele dedicate de iarna pe zapada?

                              Sent from my Mi A1 using Tapatalk
                              I have no special talent. I am only passionately curious.

                              Comment


                              • Acum 7-8 ani erau total contra anvelopelor allseason, acum se pare ca vor si ei o bucatica de cascaval.
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google